Série knih, které mají jiného autora


knihomol5555458
knihomol5555458 01.04.2017 v 19:36

Všiml jsem si že některé série knih jsou divné tím že každou knihu napsal někdo jiný. Prosím o vysvětlení proč a čím to je.

siena
siena 01.04.2017 v 19:37

A nějaký příklad?!?

Evule114
Evule114 01.04.2017 v 19:46

Tak to se mi ještě nestalo...

knihomol5555458
knihomol5555458 01.04.2017 v 20:02

Příklad je třeba Spirit animals

siena
siena 01.04.2017 v 20:11

Projekt, na kterém se podílí více autorů. Jak píše encyklopedie, není to nic neobvyklého...

denib
denib 01.04.2017 v 21:10

To je odjakživa ... třeba James Bond. I když ty, které nenapsal Fleming neznám. Ale nedávno jsem četla Vraždy s monogramem, kde se Hannah pokusila oživit Hercula Poirota a bylo to opravdu příšerné ...


denib
denib 01.04.2017 v 21:23

Myslíš oživit postavu. Asi máš pravdu. Ale u série se přece také někdy stává, že původní autor zemřel a pokračuje někdo jiný, nebo ne? Jen chci říct, že někdy je změna autora průšvih. Samozřejmě můj příklad neplatí na všechny případy psaní série více autory ...

Eicherik
Eicherik 01.04.2017 v 22:16

Příkladem takové série je třeba Milénium,
http://www.databazeknih.cz/serie/milenium-103
kdy čtvrtý díl napsal jiný autor, protože původní zemřel. V tomto případě se sice nový autor původnímu nevyrovnal, ale i tak kniha stojí za přečtení. :-)

nycol
nycol 02.04.2017 v 07:58

Treba serie Kladivo na carodeje je tak psana zamerne. A myslim, ze se povedla.

woodward
woodward 03.04.2017 v 09:25

Třeba autorů povídek a románů o Conanovi je docela dost, já znám jenom ty od Howarda, protože tohle "oživování" postav zesnulých autorů nemám rád. Osobní zkušenost mám jen s Nerem Wolfem, kterého se pokusil oživit Robert Goldsborough - pro ty, kdo neznají příběhy Rexe Stouta to možná je docela dobrý, ale já myslím, že když vymyslí geniálního detektiva autor s IQ přes 180, neměl by se ho pokoušet napodobovat nikdo. Zejména Archie Goodwin v Goldsboroughově podání by od původního Nera Wolfa dostal okamžitě padáka za blbost. Jednou jsem zkusil nakouknout do nějaké knížky o soudci Ti, kterého po Van Gulikově smrti převzal nějakej Francouz, ale ani jsem to nedočet.

Raksa.A
Raksa.A 05.04.2017 v 12:21

Například v sérii o Nadaci od Asimova jsou knihy Ohrožení Nadace od Gregory Benforda, Nadace a chaos od Grega Beara a Vítězství Nadace od Davida Brina. A pokud milý knihomole, chceš vědět proč, tak v té první je to na začátku napsané.

stm01
stm01 06.04.2017 v 12:55

Agent JFK má také různé autory, série Jason Bourne od 4 knihy píše Eric v. Lustbader

klarushka-1
klarushka-1 06.04.2017 v 14:35

Já jsem se nedávno poté, co jsem si přečetla knihu Tajemství od Zuzany Černé vrátila ke knihám z edice Stopy hrůzy, které jsem četla v dětství. Je to série knih, které mají jiného autora, ale většina z nich má knih povícero. Tyto knihy jsem děsně hltala jako děcko. Těšila jsem se na každou novou knížku, utíkala si ji hnedka do trafiky koupit. Knihy měly krásný poutavý obal a já je přečetla vždycky jedním dechem. Bohužel pak dle mého názoru ztrácely na kvalitě a příběhy mě už tolik neoslovovaly. Jak jsem se k nim nyní vrátila, tak už jsou pro mě spíše úsměvné. Ale i přesto mám na ně krásné vzpomínky. Je tu někdo, kdo měl tyto knihy také tak moc rád?

fougas
fougas 10.04.2017 v 10:34

Nejsem si jist, zda to je k tématu, ale už léta pátrám po vysvětlení mimořádné podobnosti dvou knih. "Džungle před tabulí - Blackboard Jungle" - Evan Hunter a "Nahoru po schodišti dolů - Up the Downstaircase" - Bel Kaufman (žena). Podle obou knih byly natočeny i stejnojmenné filmy (1955 Hunter, 1967 Kaufman). V obou knihách vystupují téměř identické hlavní postavy, stejné téma - sociálně vyloučené střední školy, podobné zápletky...). Oba autoři jsou skutečné osoby, nejedná se o pseudonymy. Nikde jsem se nesetkal s polemikou ohledně případného plagiátorství. Podobnost je však natolik značná, že jen stěží může vyplývat z pouhé podoby sociálně-pedagogické problematiky. Jak záhadu rozlousknout?

MerMinGwendol
MerMinGwendol 11.04.2017 v 14:58

no já jsem četla serii asi třicet knih ,tu první napsaly tři autořitu druhou už jen dva a třetí jen jeden a čvrtou zase dva ale ti dva kteří nenapsaly tu třetí no a odté doby se ti knihy psaly něják zamotaně



Vložit příspěvek