Které knihy jsou pro vás nezapomenutelné?


Eumenida
Eumenida 16.10.2015 v 23:54

Taky bych řekla, že není nejlepší kniha. Takže bych je trochu znásobila. Určitě série Zaklínač, také Pán prstenu. Marťanská kronika a 1984. Želary a Jozova Hanule. Kladivo na čarodějnice a Rosemary má ďěťátko, Quo vadis, trilogie Lev a růže, Hyperion, Endymion a Chvalozpěv na Leibowitze. TO od Kinga, Tělo od Kinga, Herriott celkově a Pan Kaplan má třídu rád. Vodácký průvodce pro Ofelii, Fulghum celkově, Robin od Frýbové, Jih proti Severu a Tajuplný ostrov. Když se vrátím do dětství, tak Kronika Ztracené stopy, Minehava a Old Surehand. A klidně bych přidala Gabru a Málinku.
Vážně se nedá vybrat jedna jediná nejlepší kniha. :-)

woodward
woodward 17.10.2015 v 09:47

a co ransomovky a knihy džunglí a dva divoši? co Villon a homér? co manon lescaut, nicholas monsarrat, a švejk a vražda potřebuje reklamu, co čapek a... a... a... nemá to cenu!

MarekG
MarekG 17.10.2015 v 11:08

Pro mě se to neustále mění. Mám rád hodně knih, ale zrovna v tuto chvíli se mi líbí nejvíc Daleká cesta za domovem.

Eumenida
Eumenida 17.10.2015 v 16:27

Woodward - no jasně, Knihy džunglí, skvělé čtení! Navíc kvalitníl. A stejně kvalitní i Dobrodružství Toma Sawyera. Dva divoši taky neměli chybu, stejně jako Dva roky prázdnin... a takový Pratchett, tam by se dalo vedle sebe postavit minimálně pět nejlepších knížek. :-) Nikdo není ostrov od Simmela, Tři kamarádi nebo Na západní frontě klid od Remarquea, Kaleidoskop - povídková sbírka od Bradburyho, Duna od Herberta... nejlepších knih by se našla celá řada, a každý asi tu svou, protože co je nejlepší pro jednoho, nemusí být nejlepší pro druhého. :-)

Domča22
Domča22 30.10.2015 v 23:19

Moje srdcovka je Drakie ❤ a Všem klukům, které jsem milovala.

woodward
woodward 31.10.2015 v 06:53

jenže ani pro jednoho člověka nemůže existovat jen jedna nejlepší. a pokud jo, tak je s tím dotyčným něco v nepořádku. jak jsem řekl, dá se mluvit o jedné nejlepší knize pro danou osobu v dané chvíli - nic víc.


pajonek
pajonek 31.10.2015 v 10:46

woodward zase perlí .....
....celé roky mám /od roku 1974/ knihu, kterou zatím nic nepřekonalo ....a že jsem těch knih přečetl
..a od mládí mám další kousek z dětských knih
Myslíš si, že se mnou není něco v pořádku?
...tak laskavě mluv za sebe .....

woodward
woodward 31.10.2015 v 10:55

pokud máš "další kousek" , tak už ta z roku 74 není nejlepší. a pokud se zamyslíš, určitě těch kousků najdeš víc.

pajonek
pajonek 31.10.2015 v 11:01

nemám se nad čím zamýšlet, nejlepší je nejlepší a ta je jenom jedna, a ta u nás vyšla v roce 1974 ....a mohu mít spoustu dalších oblíbených, krásných, úžasných...... knih a mezi nimi je i ta dětská

woodward
woodward 31.10.2015 v 11:18

když máš víc favoritů, tak právě jsi normální. nejlepší je nejlepší. to znamená jedna ze všech a to je podle mě právě nesmysl. oblíbená kniha je jedna věc. nejlepší kniha je věc docela jiná. on je to nesmysl už proto, že pokud má být něco nejlepší, musí existovat i nějaká srozumitelná kritéria. jsou knihy dobré a špatné - a o každém jednotlivém důvodu pro to, či ono hodnocení kterékoliv z nich se dá diskutovat nekonečně dlouho.

siena
siena 31.10.2015 v 11:39

Omlouvám se, původní příspěvek jsem smazala, jsem se v něm drobet zamotala:)
Netroufla bych si posuzovat normálnost, či nemormálnost uživatelů zrovna dle kritéria - Nejlepší kniha jen jedna, či víc...Pro někoho to je jen ta "jedna", všechny ostatní jsou úžasné, oblíbené atd, druzí takhle zase nerozlišují. Vážně bych zatím nehledala nějaké speciální duševní pochody:) Ty důvody pro jedno, druhé jsou velmi subjektivní. Alespoň by měly být , i když už se tu objevily snahy o jakési "společenské" nadstavby...
A abych přispěla i já, když už jsem tu začala plevelit...pro mne to je Dobrodružství veverky Zrzečky a Tři kamarádi...a k tomu ještě pár dalších "srdcovek", objevených i díky DK

Text příspěvku byl upraven 31.10.15 v 12:42

KnihomolkaMari
KnihomolkaMari 01.02.2016 v 16:41

Už jste četli někdy knihu na kterou musíte vzpomínat jak s dobrými či špatnými vzpomínkami? Která vám vyrazila dech? A třeba vás poznamenala na zbytek života? Co ve vás něco zanechala ?

tester
tester 02.02.2016 v 06:04

Labyrint světa a ráj srdce. Stále aktuálnější.

Majdule
Majdule 02.02.2016 v 18:55

Cirkus Humbero - změnila můj pohled na povinnost a profesní poctivost.
Pán prstenů - můj pohled na statečnost a přínos jedince společnosti
Mistr a Markétka - otevřela mi svět fantazie, imaginace a v širším smyslu i otázku relativity dobra a zla
Wolf Hall - protože jsem se zamilovala do titulní postavy a nehledě na všechno bych ho chtěla :)
Skleněný palác - protože po dlouhé době zcela setřel rozdíl mezi knihou a realitou
no radši končím, ale bylo by jich ještě pár :)

lenka6akova
lenka6akova 03.02.2016 v 11:16

Růže pro Algernon, Než jsem tě poznala, Hvězdy nám nepřály.

Totojsemja
Totojsemja 03.02.2016 v 21:19

Bílý tesák- když mi bylo 5 táta mi ho četl před spaním

CallidusXM
CallidusXM 04.02.2016 v 17:42

Narnie. Dodnes si pamatuji každičký detail.

radkamysli
radkamysli 04.02.2016 v 20:34

Fantom opery od Gastona Lerouxe.
Fantom od Susan Kay.

lenkaknel
lenkaknel 04.02.2016 v 21:03

Quo Vadis a Není římského lidu. Velice doporučuji.
Špatné vzpomínky mám na Memento. Teď nemám na mysli tematiku, ale to, jak příšerně je ta kniha napsaná. Naštěstí (!) jsem od té doby na nic podobného nenarazila (četla jsem ji asi před pěti lety).

Jarka1206
Jarka1206 04.02.2016 v 22:06

Musím říct, že díla Barbary Woodové

woodward
woodward 05.02.2016 v 13:31

tyhle otázky nemají smysl. spousta knih na mě ve své době udělala dojem a na spoustu z nich si i po létech vzpomenu, což znamená, že jsou asi pro mě nezapomenutelné. ale "nejsilnější dojem" - na to bych nedokázal odpovědět ani v době, kdy jsem maturoval a těch přečtených knih za mnou bylo mnohem míň než dneska. Jediný účel takto formulovaných otázek bývá marketing - a tím nechci říct, že uživatel, který nám tuto otázku klade, má nějaké komerčně motivované záměry, jenom se zřejmě nechal ovlivnit záplavou podobně idiotských anket, které se periodicky zjevují v médiích a zase mizí, aniž by zanechaly jakýkoliv dojem...

jitvav
jitvav 05.02.2016 v 14:31

Snad úplně nejvíc na mne zapůsobil Jih proti severu Margaret Mitchell.

CallidusXM
CallidusXM 05.02.2016 v 16:52

Majdule: Zcela souhlasím s Pánem prstenů. Určitě si přečtu i ostatní knihy

siena
siena 05.02.2016 v 17:20

woodwarde, s dovolením použiji Váš výraz, idiotskými bych právě tak dobře mohla nazvat pár jiných zdejších vláken. Možná Vám tyto otázky postrádají smysl, ale když už nic jiného, alespoň se týkají knih a někteří uživatelé mohou najít ve zdejších odpovědích inspiraci k četbě...

Text příspěvku byl upraven 05.02.16 v 17:20

woodward
woodward 05.02.2016 v 17:27

no jo, ale nelepší kniha, nejlepší tohleto a támhleto - víte dobře, že to tak nefunguje. nejlepší může být nanejvýš Usain Bolt a to ještě jenom v tom konkrétním závodě nebo v té konkrétní disciplíně v daném čase. ale nejlepší kniha, to je stejná pitomost jako nejkrásnější vlna v tichém oceánu.



Vložit příspěvek