Autoři baletů, divadelních her a podobně


pucii
pucii 12.11.2016 v 00:27

Ráda bych se zeptala, zdali lze považovat autora např. baletů za autora knihy. Kupříkladu Petr Iljič Čajkovskij, je možné jej přidat mezi autory a k němu připsat jeho díla, když původní libretto napsal někdo jiný, ale on jej proslavil a poupravil? Nebo se přepracované dílo týká pouze původního autora.

siena
siena 12.11.2016 v 10:04

pucii, nezlobte se, ale opravdu se musíte ptát? Literatura je literatura a hudba je hudba. Pravda, někteří hudební skladatelé jsou zde i jako autoři, protože napsali své memoáry, memoáry svého "kolegy", jako např. H. Berlioz a F. Lizst. Někteří působili i jako pedagogové (L. Bernstein), jsou tu jejich popularizační knihy.
A Váš příklad...P.I. Čajkovskij je autorem hudby, ne libret, pokud vím.

Text příspěvku byl upraven 12.11.16 v 17:17

Koka
Koka 12.11.2016 v 10:28

Že to někdo nemá jasné s libretem baletů či oper - no budiž, to bych ještě nějak pochopila. Ale že se uživatelka knižní databáze ptá, zdali autoři divadelních her jsou spisovatelé?! pucii, zkuste si vybavit jména Shakesperae, Aristofanes, Becket, Topol, Dürrenmatt, Čechov atd. a možná vám svitne ...
Tak mimochodem - kdybyste se podívala do historického knižního fondu Národní knihovny, našla byste tam knižečky s texty různých libret "dramma giocoso per musica" a v nich třeba i datum, kdy bylo dílo v Praze nebo v Drážďanech uvedeno. Marně byste tam však hledala jméno autora hudby - i když to bylo "per musica", tak se obyčejně napsalo, že hudbu k veršům pana AUTORA XY pořídil a dílo diriguje dvorní kapelník jeho nejjasnějšího veličenstva kurfiřta Ypsilona Zet...., nebo něco podobného, ale méno skladatele chybí . Autoři hudby nebyli v 17., 18. stol. považováni za nějaké tvůrce.

bamba
bamba 12.11.2016 v 10:38

to má aj logiku - taký Mozart tvoril v tom čase pop music a Verdi nakoniec tiež. A to sa necení ani teraz. Ale zato veselo sa kradne.

siena
siena 12.11.2016 v 10:56

bamba, smutné je, že se to mnohdy necení ani zde. Že se tu najdou i uživatelé, co se podivují nad tím, že jejich oblíbený autor trpí jakousi "úchylkou", že zná nejen hudební díla, jejich autory, ale i jeho interprety, Vždyť ve svém okolí nezná žádného podobného?!?

Text příspěvku byl upraven 12.11.16 v 10:59

bamba
bamba 12.11.2016 v 11:12

určite ak upravil libreto tak áno. Inak by tu nesmeli byť ani bratia Grimmovci, Dobšinský a musela by sa cenzurovať aj Boženka Nemcova.


pucii
pucii 30.03.2018 v 17:48

Siena a Koka : Obavám se, že jste si špatně přečetly mou otázku, nebo ji nepochopily. Resp. minimálně Vaše odpověď tomu odpovídá.

Děkuji za Váš dlouhý komentář, třeba pomůže někomu jinému, když už se míjí s otázkou.


Siena: Petr Iljič Čajkovskij je v mnoha zdrojích uváděn i jako spisovatel (např. i wiki a její zdroje) - a odtud pramenila také má otázka. Tedy nad ničím se nepodivuji. Jedině nad tím, jak si některé věci vyvozujete. Možná jsme se špatně pochopily. Ale proč hned takováto reakce?

Text příspěvku byl upraven 20.12.23 v 12:37

Koka
Koka 30.03.2018 v 18:36

pucii - trefila jste to naprosto přesně! Vážně neumím číst ani psát, ale nadále věřím, že s pomocí takových znalců literárního života, jako jste vy, se snad jednou k tomu propracuji. Proto navštěvuji DK.
Konečně po téměř dvou letech (!) od položeního svého dotazu jste si přečetla naše odpovědi, a teď presně víte, jak jste to myslela a jak jste ve svém myšlení a dotazování, zda autory divadelních her lze považovat za autory knih, byla přesná, a jak jsme my byly neznalé.
Gratuluji! Síla jara opravdu propuká :=)

pucii
pucii 30.03.2018 v 19:38

Koka: To ne, Vaši odpověď jsem si přečetla hned. Ale nechtěla jsem reagovat škaredě, takže jsem si pouze svou odpověď zapsala na TODO list pro pozdější korekci. Ale přišlo mi teď fajn dát alespoň dodatečně zpětnou vazbu, když už jsem se k tomu dostala. Připadala jsem si tu po Vaší odpovědi tak trochu za hlupáka. A také jsem chtěla trochu usměrnit dotaz/odpověď pro korektnost, kdyby totéž zajímalo ještě někoho jiného.

Ale co se týče mého dotazu, před jeho položením jsem si prošla několik zdrojů, dost mi vrtal hlavou. Navíc je mým jediným zde. Takže si jej pamatuji, nehledě na to, že na mne působí i zpětně vcelku jasně. (Netvrdím, že na všechny.)

Jen stále netuším, proč reagujete tak agresivně. Vždyť to, že se uživatelka databáze tak hloupě ptá, jste napsala právě Vy mne. Já vím, reagujete tu na mnoho dotazů a píšete mnoho komentářů. A některé moc hezké. Tak se může stát, že se s někým minete.

A také bych nerada nabourala Vaši víru, ale kdybych byla znalcem literatury, asi bych Vás ušetřila o celý dotaz. Každopádně odpověď již tuším od Bamby, za což děkuji.

Koka
Koka 30.03.2018 v 19:59

pucii - vaše výčitky na mou adresu jsou naprosto oprávněné - měla jsem se na váš dotaz vykašlat, protože člověk, který se na knižním webu ptá, zda autor divadelních her může být považován za autora knihy (to je citace vašich slov) si opravdu žádnou odpověď nezaslouží, jenom povzdech. Oprávněně mi vyčítáte, že jsem se pletla tam, kde jsem měla jen diskrétně obrátit oči v sloup. Budu se snažit polepšit se.
Patříte do té poměrně už četné skupiny zdejších tázajících, kteří svým dotazem na různá témata vyvolají dojem, že stojí o odpověď jakýchkoliv uživatelů DK, ale jen co jí dostanou, hned vědí, že tak znít neměla, a že ti a ti jim odpovídat vůbec neměli, a že to má být tak a ne jinak.
Věřím, že za ty dva roky zdrženlivosti jste se snad propracovala i k poznání, zdali člověka, který vydal nějakou knihu, lze považovat za autora, jemuž byla vydaná kniha, a tedy i zda dramatik může být autorem knihy.

pucii
pucii 30.03.2018 v 20:44

Koka - Aha, tak jste dotazu neporozuměla. Možná vás zmátl nadpis. Nevím, odkud můj dotaz citujete, protože tam není ani výskyt slov "divadelní hry".

Dotaz byl směřován na převzatá díla, která byla mírně poupravena. Např. poupravená libreta, jakožto podklady, nebo divadelní hry. Neptala jsem se, zdali lze považovat autor libreta, či divadelní hry, za autora knihy. Asi jste nedočetla celou otázku. Jako příklad jsem libreto uvedla proto, že se poměrně často stává, že bývá poupraveno. Ale jak již zmínila Bamba, týká se to i prózy (Němcové), atp., což mne v tu chvíli nenapadlo.

Mi je vcelku jedno, kdo mi odpoví, ale tak tuším, že mi odpovídá na zcela jinou otázku. Korektnost odpovědi je něco jiného. To je, jako bych se ptala na barvu bot a někdo mi odpověděl velikost. Ale děkuji za Váš čas a snahu pomoct.

Koka
Koka 31.03.2018 v 10:35

Když nevíte, odkud váš dotaz cituji, tak doporučuji: zeptejte se - nejdřív zrcadla, a pak moderátorů této databáze - KDO napsal do nadpisu celého vlákna toto:
"Autoři baletů, divadelních her a podobně".
Také tam ty autory divadelních her vidím a čtu jenom proto, že jsem - opět dle vašich slov - ta "uživatelka databáze, co neumí číst"!?

pucii
pucii 31.03.2018 v 10:54

Koka: Takže necitujete dotaz. Díváte se na nadpis a úplně vám ušel kontext, ke kterému se váže - otázka je až text pod ním. A dotaz zní, zdali lze požadovat za takovéhoto autora i někoho, kdo text přebral a poupravil.
Obavám se, že místo toho, abyste se skutečně snažila dotazu porozumět a odpovědět, hledáte možnost, jak někoho ponaučit, či shodit. A rvete slova mimo kontext. Asi nemá smysl dále diskutovat, protože jestli jste dotazu do teď neporozuměla, buď již na jeho porozumění nemáte, nebo mu porozumět nechcete.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 31.03.2018 v 12:04

Pucii: z našeho posledního komentáře: "Obavám se, že místo toho, abyste se skutečně snažila dotazu porozumět a odpovědět, hledáte možnost, jak někoho ponaučit, či shodit. A rvete slova mimo kontext"
Ano, to Koka dělá...nedělejte si kvůli tomu špatný den :)

pucii
pucii 31.03.2018 v 12:11

Lenka.Vílka: Moc děkuji :-)

Koka
Koka 31.03.2018 v 12:24

Vyčítáte mi: Díváte se na nadpis a úplně vám ušel kontext, ...
Ale totéž přece platí i pro vás: díváte se na kontext a úplně vám ušel nadpis.
Takže ten nadpis neplatí? Opravdu jej tam vepsal nějaký zlomyslný skřítek, aby mě zmátl a nás dvě rozeštval? A aby se na tom mohla "přiživit" uživatelka, která nevynechá jedinou příležitost si do mě kopnout, ať je to na jakékoliv téma? Opravdu vám Lenka.Vilka dala tu kvalifikovanou odpověď o Čajkovském, kterou jste potřebovala, že si tím vysloužila vaše veliké poděkování i se smajlíkem, zatímco ty předchozí vás nechápou?
pucci, snad až zas za dva roky navážete na téma, jak jste to po dvou letech udělala teď, tak možná také budete svá slova vykládat jinak. Třeba se dočkáme dalšího překvapení - co z vašeho textu platí, a co jen ty špatně čtoucí blbě přečetly.

Text příspěvku byl upraven 31.03.18 v 12:25

pucii
pucii 31.03.2018 v 12:41

Koka: Od Vás jsem se kvalifikovanou odpověď nedozvěděla rozhodně, protože chcete jen rýpat a shazovat všechny kolem. Váš poslední komentář slova Lenka.Vilka jen potvrdil. Takže moc děkuji Lence i všem, co mi napsali zprávu :-) . S Vámi nemá cenu diskutovat.

siena
siena 01.04.2018 v 20:08

Ač jsem původně chtěla zareagovat, když už jsem byla oslovena, neudělala jsem to. Řekla jsem si, že to, po dvou letech, nemá snad ani cenu. Vzhledem k tomu, že tu nakonec byla Koka vystavena na pranýř, změnila jsem názor, ať v tom není sama. Přijde mi to i logické, když už jsem si dovolila zcela nekvalifikovaně do debaty vstoupit.
pucii, možná to je nezvyklé, ale někteří se orientují ve zdejší diskuzi podle názvů vláken. Většinou čekají, že jejich autor zformuluje jejich název tak, aby nemusel čtenář čekat dva roky na vysvětlení, jak to vlastně bylo myšleno. Z vašeho posledního příspěvku jsem pochopila, že se na vás obrátili mnozí se soukromou zprávou. Snad také vnesli jasno, jak je to s těmi libretisty a DK se opět posune ve své databázní službě dál. Tedy doufám, že to byl váš záměr, když jste se před časem zeptala. A myslím to zcela vážně. Nemálo, spolu s pár uživateli, včetně Koky, jsme tu například psali a žádali o možnost vkládání divadelních her, které vyšly v souborných vydáních, jako drama, ne jako povídky. Ráda uvádím jako příklad profil pana Ibsena
https://www.databazeknih.cz/autori/henrik-ibsen-990, který je hodně "příkladný", bohužel:(

Text příspěvku byl upraven 01.04.18 v 20:18

pucii
pucii 01.04.2018 v 22:11

siena: Oki, to jsem nevěděla. Ale teda snažila jsem se dotaz dozformulovat hned a to pod název vlákna. Jinak děkuji! A ano, nechtěla jsem tu dělat zmatek v autorech/dílech. Proto jsem se ptala.

bamba
bamba 04.04.2018 v 16:00

v hudbe to bolo kedysi jednoduchšie - od niekoľkých taktov to bola už krádež diela. Netuším ako sa kradne balet, ale určite sa dá aj to.
V podstate sa sem dá pridať všetko čo vyšlo u nás v knižnej podobe za určitých podmienok. A neriešime tu kto komu ukradol, vychádzal z jeho diela. Zatiaľ.



Vložit příspěvek