Žánry a kategorie na DK - vaše návrhy


tenax
tenax 16.06.2017 v 21:13

LordSnape - napsal jsem "vždy během jednoho dne", to znamená během jednoho dne zrušen a během jednoho dne obnoven. Vím, že to nebylo obojí v tentýž den a chtělo to delší diskuzi a přesvědčování, což byla hlavně tvoje zásluha.

LordSnape
LordSnape 16.06.2017 v 21:16

Osobně jsem neviděl důvod nějaké ty žánry rušit, jako spíše přidávat, sloučit nebo pozměnit název. Je to škoda.

Text příspěvku byl upraven 16.06.17 v 21:17

kapr
kapr 16.06.2017 v 21:40

Tak jsem si prohlížel v bazaru mé oblíbené žánry a kategorie - Cestopisy a místopisy. Prošel jsem zhruba 3 000 nabídek. Pak už jsem odpadl. Nejde s tím pracovat. Je tam zoufalá směs všeho možného. Snažil jsem se to třídit a získat v tom trochu přehled. Mnou hledané turistické průvodce po ČSR, mezi výpravami k indiánům, příběhy plavčíků, už si to ani všechno nepamatuji, ale na nalezení jediné položky odpovídající aspoň trošku žánru který hledáte musíte projít několik set pro vás v tomto okamžiku bezcenných položek. K uzoufání je i to, že když jednu a tutéž knihu nabízí deset lidí, tak se vám kniha zobrazí naprosto nesmyslně hned desetkrát, namísto toho aby se zobrazila jednou, a teprve po jejím rozkliknutí by vyskočily všechny nabídky.

R.E.M.
R.E.M. 16.06.2017 v 23:25

Tenax:
Po několika týdnech nečinnosti, kdy nedošlo k dalšímu rozšíření žánrů, jsem rezignovala na nějaké návrhy a přesvědčování ohledně přidání oborů přírodních věd. Asi je málo čtenářů knih, zabývajících se přírodními vědami, na rozdíl od jiných oblíbenějších ? esoterických, náboženských nebo new age titulů.

Eldar80
Eldar80 16.06.2017 v 23:53

R.E.M. asi jsi jediná, kdo takovou literaturu čte :) Jinak já žánr u naučné literatury moc neřeším, ale tři kategorie jsou trochu málo: Literatura naučná - Věda - Vesmír. Kdežto taková sociologie má žánr vlastní. Tak nějak mám dojem, že se žádný návrh neprosadil. Možná by stálo za úvahu udělat nějaké mezižánrové kategorie. Něco jako:
Matematika a fyzika
Biologie a zoologie
Geologie a minerály
Co se mi vyloženě nelíbí a přijde mi nepraktické:
Encyklopedie, vzdělání
Příroda, zvířata
Technika a elektro
Jenže jsem už ve stavu rezignace. DK používám denně, trávím tu spoustu času, denně prolízám mraky knih, ale žádný z mých návrhů nebo ostatních se podařit neprosadilo a naopak vznikají nové změny, které používání DK zhoršují což Dana nijak nezajímá.
A pak Osobní rozvoj a styl. Pořád přemýšlím co je to ten styl. :D
Literatura světová - taky nevím co to je. Ale já sem úplně hloupej, tak možná je to tím. :D

Text příspěvku byl upraven 17.06.17 v 00:13

LordSnape
LordSnape 17.06.2017 v 05:57

@Eldar80 Encyklopedie, vzdělání ti přijde nevhodné nebo se ti jen nelíbí? Protože to je dosti častý žánr. Jak bys pak zařadil encyklopedické knižní tituly, kde jsou jen předmětová hesla? A já jich mám ve své knihovně docela dost.

@R.E.M. Ta kategorie byla jen nesmyslně smazána, nešlo o to, že by ji Dan přidal na úkor jiných. Osobně jsem byl zastánce toho, aby se přírodní vědy přidaly jako samostatný žánr.

Text příspěvku byl upraven 17.06.17 v 05:59


kapr
kapr 17.06.2017 v 06:27

Budu o tom přemýšlet. Nápad. Asi máme příliš mnoho různých kategorií na první úrovni. Literatura česká (1 x), literatura slovenská (1 x), literatura světová (podle členských států OSN více než 200 x), to je jaksi mimo, na to by stačila vlaječka a ono (CZ), (SK), (PL), atd. To je důležitá informace, ale o knize jako takové to stále ještě nic neříká. Na první úrovni může existovat například kategorie "Přírodní vědy". To není kategorie samospasitelná, možná by se našla lepší, a nevylučuji, že by se těch lepších nenašlo hned několik. Po označení touto, takovouto kategorií by naskočil výběr druhé úrovně. Tam už by mohlo být, zvláště v tomto případě těch kategorií snad 50. Podle okolností by u některých kategorií druhé úrovně mohly nebo měly existovat kategorie třetí úrovně - především tam, kde by v kategorii druhé úrovně bylo přes 1 000 položek.
Nejsem knihovník, ale jak na různých webových službách, tak v každé knihovně používají kategorizaci knih tak, aby se ve svém fondu vyznali, udrželi si přehled a usnadnili si vyhledávání. I tady na DK se knihovníci, ať už co do studií, tak co do profese určitě vyskytují, někteří z nich mají zkušenosti z malých místních knihoven, druzí zase z knihoven odborných. Asi by věci hodně pomohlo, kdyby se tady vyjádřili, a poradili systém, který by vyhovoval i nám ostatním - amatérům - nadšencům. Systém, který by i začátečníka navedl tak, že by knihu zařadil přibližně do správné kategorie. Pro nás by základním vodítkem měl být počet položek v kategorii. Jakmile by převýšil určitou rozumnou úroveň ve které se dá zhruba orientovat, pro mne je to zhruba těch 1 000 položek, je potřeba ke kategorii zřídit podkategorie. Naopak tam, kde v kategorii figurují dvě, tři položky, by z praktických důvodů zřizování podkategorií bylo nesmyslem, který by naopak jen ztěžoval vyhledávání a zbytečně zatěžoval systém.
Pokud by se ke změně kategorizace přistoupilo, bylo by asi optimální, kdyby po určitou dobu, dejme tomu jednoho až dvou let, existovaly oba systémy paralelně tak, aby vyhledávání po starém způsobu fungovalo i po dobu, kdy by se už zaváděl nový způsob kategorizace.

elfos
elfos 17.06.2017 v 07:14

Do kategorie Osobní rozvoj a styl patří knihy věnované osobnímu rozvoji, životnímu stylu, různé motivační příručky apod.

elfos
elfos 17.06.2017 v 07:19

A kategorie Příroda, zvířata patří k mým oblíbeným, tam je spousta krásných knih. :-)

Ostatně, v Encyklopedie, vzdělání je taky spousta úžasných knih.

elfos
elfos 17.06.2017 v 07:28

A ještě, abych se vyjádřila i k Technice a elektro. Jsem netechnický tvor, tyhle knihy jdou poněkud mimo mne, přesto jsem ráda, že tu ta kategorie je, a jsou v ní užitečné knihy.

Abych to shrnula a nepitvala furt, každá kategorie a žánr co tu jsou mi přijdou užitečné, žádný bych nemazala, ale kdyby k nim přibyly nějaké další, bylo by to určitě fajn.

siena
siena 17.06.2017 v 09:05

Tenaxi, souhlasím s Vámi. Když už k ničemu jinému, celá debata přinesla alespoň možnost hledání dle více parametrů. Sice jste zavtipkoval, ale opět bych se za štítkování přimlouvala, protože ač jsou mnohým trnem v oku, mají svůj význam. Suplují právě nedokonalost kategorií a žánrů a jak se zdá, ještě dlouho budou...

R.E.M., domnívám se, že není nutné se nějak vymezovat vůči druhým. Řekla bych, že my nespokojenci jsme na tom všichni stejně, každému nám něco v "žánrech" chybí...

Text příspěvku byl upraven 17.06.17 v 09:13

LordSnape
LordSnape 17.06.2017 v 10:20

Já štítky začal používat v poslední době a taky je přidávat a musím říct, že jsou super. :-)

tenax
tenax 17.06.2017 v 10:52

Kapr - tu žánrovou hierarchizaci na více úrovních jsem původně taky navrhoval, ale bylo to jednoznačně zamítnuto. Místo toho byla zavedena možnost vyhledávání podle více parametrů, což je mnohem lepší řešení.
elfos - taky bych žádný žánr/kategorii nerušil, naopak se přimlouvám za jejich rozšíření, minimálně o ty, které jsem uvedl ve včerejším příspěvku.
siena - souhlas, štítky jsou fajn a měly by se přidávat co nejvíc.

R.E.M.
R.E.M. 17.06.2017 v 10:52

Siena: Nebylo to myšleno jako vymezování vůči jiným čtenářům, jen jsem odhadovala důvod, proč některé skupiny knih mají vcelku podrobné třídění a jiné ne. A jako jediný rozumný důvod mě napadly čtenářské preference a počet čtenářů. To samé, co jsem napsala o "duchovní" literatuře, bych mohla napsat o třídění humanitních věd - politologie, psychologie, sociologie... A k tomu třeba ještě Osobní rozvoj a styl zvlášť, přestože tu je psychologie.

LordSnape: Můj příspěvek nebyl myšlen jako útok na čtenáře jiných knih, viz vysvětlení výše.

Eldar80: Toho jsem se bála, že knihy z přírodních věd čtu sama :-)).

siena
siena 17.06.2017 v 15:52

R.E.M., já bych v těch stávajících kategoriích provázanost s procentuálním zastoupením čtenářů nehledala. A popravdě doufám, že ani případné změny, jestli se tedy vůbec bude cokoliv ještě měnit, neb ta odmlka, po tom počátečním hrrr, mi také přijde dlouhá, nebudou mít snahu vycházet "momentálním" trendům vstříc.

Dan
Dan 22.06.2017 v 14:26

Přidány kategorie "Přírodní vědy" a "Matematika a logika".

kapr
kapr 22.06.2017 v 16:18

Děkujeme.
Časem prozkoumám možnosti jak oddělit od sebe pěší turistické průvodce od cestopisů a celé řady dalších naprosto odlišných skupin literatury, které uživatelé do této nešťastné kategorie jsou schopni vložit.
Jenom mne napadla jedna věc, která musí začátečníka mást.
Například kategorie: "Učebnice, slovníky". Kategorie je asi v pořádku, ale to dvojslovné označení při zadávání mate.
Podle mého názoru by tato kategorie měla v sloupci kde je vybírána být zařazena celkem dvakrát. Jednou pod S, a podruhé pod U.
(Jednou jako Slovníky, Učebnice
a podruhé jako Učebnice, Slovníky)
Oboje by samozřejmě byla ve skutečnosti jedna a tatáž kategorie, jen by to vyhledávání při zadávání bylo pro začátečníky uživatelsky příjemnější.
Mám vloženo přes 50 nově zařazených knih, a v okamžiku kdy vkládám každou další, tak musím celý sloupec zpravidla několikrát opakovaně projít, než jsem s tím jak jsem knihu zařadil jakž takž spokojen. Zvláště když to bylo poprvé, nebylo to vůbec jednoduché, a to si myslím, že jsem v životě k něčemu podobnému prošel poměrně dobrou průpravou.

siena
siena 22.06.2017 v 16:50

"...Časem prozkoumám možnosti jak oddělit od sebe pěší turistické průvodce od cestopisů a celé řady dalších naprosto odlišných skupin literatury, které uživatelé do této nešťastné kategorie jsou schopni vložit..."
Kapr, jednu bych viděla, štítky. Řekla bych, že toto je právě jejich funkcí, ne tu mít "million" kategorií. Bohužel, když nefunguje kombinované vyhledávání kategorie vs. štítky, možnost "nahouby""..

Nechci být za škarohlída, oceňuji nové rozšíření kategorií, ale chtěla bych se zeptat, zda-li se bude dělat něco s kategorií "Věda". Když už byla přidána "Přírodní vědy"", byla by docela matoucí, co do ní vlastně vkládat...

Text příspěvku byl upraven 22.06.17 v 16:57

mhutani
mhutani 22.06.2017 v 20:32

Mě nic nemate. Kdyby někdo váhal, rozdělení vědy je například na wikipedii:

https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C4%9Bda

Mezi přírodní vědy patří:
astronomie
biologie
fyzika
chemie
vědy o Zemi

Podle toho mezi přírodní vědy nepatří matematika.

Knihy věnované vědám jiným, než přírodním, vložím do kategorie Věda, na tom nic není.

R.E.M.
R.E.M. 22.06.2017 v 21:11

Mám za to, že matematika mezi přírodní vědy patří. Mezi humanitní nepatří stoprocentně.

Dodatek: Ale to neznamená, že jsem proti tomu, aby z přírodních věd alespoň matematika měla svou kategorii.
Přidání těchto dvou kategorií je fajn.
Možná ještě biologie by si zasloužila svou vlastní kategorii.

Text příspěvku byl upraven 23.06.17 v 09:24

Hraboshka
Hraboshka 23.06.2017 v 08:06

Můžeme to třeba vzít i tak, že matematika je něco jako "nadvěda" potřebná i pro ty ostatní přírodní vědy... Ale určitě by se dala šoupnout pod Přírodní vědy (a pro potřeby knižní databáze by to myslím i stačilo).

siena
siena 23.06.2017 v 09:58

mhutani, představte si, že význam slova věda, přírodní vědy, nemusím hledat na wikipedii, přesto jsem se otázala. Mně nešlo o to, že bych já, a někdo další, nevěděla, co patří/nepatří mezi přírodní vědy. Jen mi není jasné co, při novém vyčlenění přírodních věd, matematiky, taky bych ji zařadila mezi přírodní, při už existujících kategorií, ekologie, historie, psychologie, sociologie, vesmír a dalších, zůstane ve "VĚDA". Proč by tu vlastně měla tato kategorie nyní být, ještě možná, kdyby bylo u ní v závorce napsáno "všechno ostatní, pro co tu není náhodou kategorie" Zkrátka, nevidím v tom logiku. Ona už moc nebyla ani před tou poslední úpravou, ale nyní mi přijde tato kategorie zbytečná. Alespoň takto nazvaná.

Text příspěvku byl upraven 23.06.17 v 18:08

siena
siena 23.06.2017 v 10:47

R.E.M., ale když biologie, tak proč ne chemie:) Prosím, berte tu mou poznámku v žertu, vážně jsem ji tak psala...

Dan
Dan 23.06.2017 v 11:22

Matematika do přírodních věd nepatří.

R.E.M.
R.E.M. 23.06.2017 v 12:07

Siena: I ty Brute, tedy - i Vy Sieno!!! Odpověď je jednoduše sobecká, z biologie čtu knihy častěji než z chemie. :-))

A pokud chemici nebudou číst dále, tak dodám, že subjektivně mám pocit, že naučných knih pro laiky je v souhrnu více z oborů pod biologií než z (pod)oborů chemie.



Vložit příspěvek