Vícesvazkové tituly


zlovlk
zlovlk 27.05.2011 v 19:33

Úplně se mi nezamlouvá současná praxe, kdy jsou jako různá vydání sjednoceny jak souhrnná vydání (Kniha), tak i jednotlivé svazky vícesvazkových vydání (Kniha 1, Kniha 2).

Pokud by to nebylo moc obtížné, navrhuji přidat možnost "toto vydání je vícesvazkové", s tím, že by se pak dalo přidat více obálek, více počtů stran, více roků vydání a tak dále.

paulhunter
paulhunter 27.05.2011 v 20:35

Můžu poprosit o příklad takových knih?
Pokud jsou takto svazky sjednocené nebo díl 1 s dílem 2, tak to není praxe, ale špatné sloučení, které se musí opravit.

zlovlk
zlovlk 27.05.2011 v 21:55

F. M. Dostojevskij - Běsi
L. N. Tolstoj - Anna Karenina
Aristoteles - Politika

Určitě jsem viděl i další, ale nevzpomenu si na ně. Kdybych na ně náhodou narazil, ráčím upozornit.
Svůj původní návrh ale ještě úplně nezatracuji. Jeho výhoda by byla v tom, že by spojoval rozsvazkované i nerozsvazkované knihy pod jednu položku v databázi. Takže by se nerozutíkávaly komentáře, hodnocení a takové věci. I když by to mělo zase jiné nevýhody, pravda...

knihomoli
knihomoli 28.05.2011 v 16:11

zlovlk je hodný vlk a má rozumné nápady

pet-kyval
pet-kyval 28.05.2011 v 16:28

Přidávám Tři mušketýry, kdy je pod prvním svazkem zařazen minimálně jeden druhý díl. Při tom pro druhý díl už existuje vlákno. (U druhého svazku vám navíc haraší barevnost čtverečků. Po vyobrazení ve vyhledávači je barva modrá, po rozbalení má kniha 80 rudých procent. :) )

elfos
elfos 28.05.2011 v 17:09

Tři mušketýři upraveni. Spojování různých vydání jedné (!) knihy s sebou holt už nese riziko, že někteří uživatelé vydání slučují s takovým nadšením, že to až nedopadne. Až se na to přijde, opraví se to. Není to jen u jednotlivých dílů knih, jako v tomto případě, ale někdo je schopen sloučit k sobě úplně různé, i rozdílně nazvané knihy jednoho autora. Nesprávně sloučené knihy prosím hlaste, opravíme.

Hodnocení rozhozené slučováním knih může upravit každý, kdo na ně přijde, tím, že knihu ohodnotí (i pokud ji nečetl) a své hodnocení zase hned smaže. Tím se hodnocení přepočítá a srovná tak jak má být.


elfos
elfos 28.05.2011 v 17:27

No nic. Pro mnohé asi nudný, avšak potřebný příspěvek ke slučování vydání knih:

Vydání knih se k sobě slučují pouze vydání TÉHOŽ. To znamená.... dám příklad - vymyšlený:
Kniha Babička vyšla čtyřikrát. Sloučí se k sobě tato jednotlivá vydání.
Pak ji vydali ve dvou svazcích, Babička 1. díl a Babička 2. díl. Jsou u autora zvlášť. Za 2 roky znovu vydají oba díly. Sloučí se první díl s prvním, druhý díl s druhým. Kdyby ji vydali ve dvaceti útlých knížečkách na pokračování, opět jsou to samostatná vydání.

ALE!:

Neslučují se, ač to někdy svádí, knihy jednoho autora se stejným názvem, ale různým obsahem. Zase příklad - vymyšlený:
Erbenovi vydali knihu Pohádky. S osmi pohádkami. Za pár let vyšla opět kniha Erben - Pohádky, ale už je tam pohádek dvanáct, z těch osmi jen šest plus šest nových :-) . Neslučuje se, nejde o další vydání původní knihy.
Na to je třeba dávat si pozor hlavně u knih pohádek a povídek.

Je to logické, ale jak říkám, někdy probíhá slučování velmi nadšeně, a pak se to musí opravit.

Text příspěvku byl upraven 07.07.16 v 12:09

elfos
elfos 28.05.2011 v 17:53

Takže, ať se vyjádřím k zlovlkově připomínce: přesně jak řekl paulhunter, sloučení Kniha plus Kniha 1. díl plus Kniha 2. díl je chybné, musí být rozpojeno.

*

To "vícesvazkové vydání" by myslím bylo nevýhodné v sloučeném hodnocení - rozpustilo by se v něm a ztratilo hodnocení jednotlivých knih.... a celkově, nevím jak to říct.. bylo by tam všechno příliš na hromadě, zkreslené. Mám doma pár knih, které jsou jen jedním z dílů, a nečetla jsem celé dílo. Být to všechno sloučeno pod vícesvazkovým, neumím si představit to hodnocení - ohodnotím jednu knihu, jeden díl (třeba jen druhý, první nemám a nečetla jsem ho), ale moje hodnocení se objeví souhrnně jako známka celému dílu.......... například, přečtu Káju Maříka dvojku, ohodnotím - a Kája Mařík jako celek dostane to mé hodnocení druhého dílu? To se mi zdá zkreslující. Knihy vydané ve více svazcích mohou mít rozdílné hodnocení, ať už tím, že se každý díl, každý svazek líbí jinak, nebo proto, že někdo přečetl jen jeden či několik ze svazků, ne všechny, a ohodnotil tedy jen to, co četl. Takže shrnout všechna hodnocení pod jedno se mi nezdá. Pokud jsem zlovlkův návrh pochopila blbě, omlouvám se.

Totéž přehlednost komentářů.. když někdo okomentuje některý díl knihy, objeví se to jako celek (nebo pod všemi, pod každou vícesvazkovou) - vzhledem k tomu, že u komentáře máme jen nick a datum, bylo by nepřehledné, k čemu komentář konkrétně patří. Ale to by se snad dalo nějak vychytat - označit, ke které knize ten komentář byl. Jen si zas představím potom pod knihou ten sloupec komentářů s nadpisy poskakujícími podle knihy kterou komentují - Kniha, Kniha 2, Kniha 6, Kniha, Kniha 1 ..... trochu chaotické.

Taky zlovlkův návrh nezatracuji, jen je třeba dát si na tyhle drobnosti pozor, aby pak sice neubylo názvů knih u autora, ale pod jedním názvem se místo toho nerozbujela nějaká.... houština nepřehledná.

zlovlk
zlovlk 30.05.2011 v 00:48

Díky za podnětné námitky. Je vidět, že rozlousknout tenhle vlašský ořech nebude jen tak jednoduché. Ale zamýšlet bychom se nad ním měli.

Totiž: otvírám to téma i proto, že se u některých knih stává, že půlka lidí přečte rozdělené vydání, půlka sjednocené vydání... a pak se ani jedno z nich nedostane do tabulek, protože nemá dost hodnotitelů. Přestože všichni vlastně četli totéž. To je podle mě větší problém než to, že pod autorovým jménem občas bují "deštný prales".

Je třeba rozlišovat, jestli jsou to uzavřené díly, anebo jestli byla do několika svazků rozdělen třeba původně jednotný román. To je příklad dejme tomu té Anny Kareniny nebo Bratrů Karamazových. V takovém případě mi připadne zvláštní hodnotit jednotlivé svazky zvlášť - taková kniha je jeden celek. A jako celek by se měla vnímat a hodnotit. Občas se stane, že všechny části jsou samy o sobě průměrné, ale dohromady to dává majstrštyk. Například.

Pokud má někdo doma třeba jen druhou část Bratrů Karamazových ze tří je to víceméně jeho problém. Pokud chce hodnotit, ať si to přečte celé. Zní to krutě, vím. Ale je to stejný případ, jako bych na půdě našel román, ve kterém byla polovina stránek vytrhána.

Jak už jsem řekl, v žádném případě tím nemyslím knihy, které mají prostě jen více dílů (a u kterých později dejme tomu vyšlo souhrnné vydání). Jde mi jenom o díla, která rozsekal nakladatel, ať už z jakéhokoliv důvodu.

Káju Maříka jsem nečetl, ale pokud to správně chápu, vycházely jeho příběhy postupně, odděleně. Teprve později vyšlo nějaké souhrnné vydání. V takovém případě bych považoval za nejjednotušší založit jednotlivé jeho příběhy jako povídky. V takovém případě bych to všechno dohromady rozhodně neslučoval - bral bych to tak, že jsou to díly, ne svazky. Asi by to rozlišování v některých případech vyžadoval určitý cit, ale myslím, že by se to dalo zvládnout.

eraserhead
eraserhead 31.05.2011 v 15:03

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Thorwald
Thorwald 13.03.2023 v 17:01

Jak se spojují vícesvazkové publikace? Aby se z každého svazku dalo prokliknout na celek, a aby se na publikaci taky jako na celek dalo odkázat...

Thorwald
Thorwald 13.03.2023 v 21:26

Někdo, aniž se pod tu úpravu podepsal, mi předchozí příspěvek přesunul ze samostatného tématu "Vícesvazkové publikace" do tohoto archaického tématu (pro účely protokolu: "Vícesvazkové tituly"). Nevim co tím přesně sledoval. Styď se, anonymní editore.

Potřeboval bych odkazovat se na vícesvazkovou publikaci jako na jeden celek, a potřeboval bych aby se z jednoho svazku dalo prokliknout na zbývající. Jak se to dá udělat?

V tomhle tématu se, pokud můžu soudit, řešilo _hodnocení_ vícesvazků... Jako myslím že chápu ten problém, ale jde mi o něco jiného.

Hm. Mluvilo se o vícesvazkových Bratrech Karamazových... Jo. Jsou zapsané každý svazek jako jedna kniha. Ale ty nejsou nijak navzájem provázané (kromě vazby přes autora)... Nedá se ta vazba nějak zrealizovat?

Thorwald


Vložit příspěvek