Pár nápadů na vylepšení webu


orson
orson 18.09.2012 v 09:36

Tak tady je pár nápadů, co mě napadly, zajímalo by mě, co si o nich myslí ostatní čtenáři:

- Zebříčky - ať se dívám na jakýkoliv ze žebříčků. tak prvních X míst
zabírají staré profláknuté kusy (1848, Potter, Pán prstenů, Den
trifidů, ...) ale mě by zajímalo, co se čte teď za novinky, protože
všechny tyto tituly už mám dávno přečtené (mohlo by tam být
zaškrtávátko, aby se v žebříčku nezobrazovaly knihy, které už mám
přečtené nebo ohodnocené) - tedy například žebříček nejčtenějších,
nejhodnocenějších, nejvíce doporučovaných knih, které byly vydány v
roce 2012, 2011, atd. - tedy žebříček s filtrací na rok prvního
vydání, ideálně ještě s možností filtrace na jednotlivé žánry. V
podstatě by asi stačilo přidat pár dalších parametrů do vyhledávání v
sekci knih.

Uvedenou funkčnost trochu nahrazuje Kniha roku 2011, ale to je značně omezené.

- Štítky - skvělá to věc. Jen nějak nevidím, že by se na serveru využívaly.
- proč nejsou u knihy zadané štítky nikde vidět (aha, už jsem si
jich všiml, možná by mohly být trochu výraznější)? Nejlépe ještě aby
byly proklikávací - člověk se tak snadno proklikne na seznam podobných
knih
- na jejich základě by se dal docela rozumně zobrazovat seznam
podobných knih (knihy s nejshodnějším seznamem štítků)
- další využití vidím v rozšířeném vyhledávání - když hledám knihu,
u které si nemůžu vzpomenout na název, nebo hledám další knihy z
oblasti, která mě zajímá (například postkatastrofická sci-fi)
- seznam štítků - hodilo by se vyhledávání štítku - bylo by to
jednodušší, než zdlouhavé listování v abecedním seznamu
- seznam knih se stejným štítkem - chybí mi u něj uspořádání podle
hodnocení, doporučení, počtu hodnocení... prostě abych se mohl snadno
kouknout na ty nejlepší knihy s daným štítkem - taky by se tam mohlo
zobrazovat více údajů - anotace, počet komentářů, hodnocení... prostě
abych nemusel každou knihu proklikávat


- Sledování čtenářů - oblíbení čtenáři - k čemu to je? Já myslel, že
pak budu mít k dispozici přehled jejich aktuálních hodnocení,
komentářů, dočtených knih - tedy něco jako na twitteru - naklikám si
lidi, které hodlám sledovat.

- Sledování komentářů a hodnocení u knih - obdobně jako u oblíbených
čtenářů by mě mohly zajímat komentáře u oblíbených knih - ne u každé
zvlášť ale zase společný proud informací o knihách, které mě zajímají.

Propojení s Twitterem, Google+, Facebookem - u detailu knihy tlačítko
pro doporučení (zatím tam je jen facebook a při tom ty ostatní sítě
nejsou o nic složitější).

Vizualizace přečtených knih za rok - pokud má čtenář vyplněno u
přečtených knih od kdy do kdy je četl, tak by se to naneslo a vizuálně
zobrazilo na časovou osu roku - bylo by poměrově vidět, jak dlouho
kterou knihu četli, byla by to jen časová osa s obálkami a vyznačenými
dobami čtení - v podstatě to na nic není, ale hezky by to vypadalo
:)).

Úryvky a citace z knihy - u knihy by byla sekce s oblíbenými úryvky a
každý by tam mohl zadat ten svůj (obdobně jako tam jsou teď například
recenze nebo zajímavosti) - občas se po přečtení zajímavého úryvku
rozhodnu knihu koupit a přečíst

Ocenění - pracné ale pro čtenáře určitě zajímave - viz
http://www.legie.info/oceneni přehledy různých ocenění nabízí na svém
eshopu například knihy ABZ - http://knihy.abz.cz/web/literarni-ceny

V přehledu přečtených knih zobrazovat i mé komentáře - aby to vypadalo
jako čtenářský deník (stčilo by třeba volitelně po zaškrtnutí nějakého
zaškrtávátka)

Jinak ještě co se týče propagace webu, tak mě napadá také několik možností
- Získávání bodů za nové registrace -
http://www.databazeknih.cz/ziskejte-body-diky-svym-pratelum - na
stránce uvedený odkaz vede na registraci
(http://www.databazeknih.cz/registrace/245) ale spousta lidí by při
tom ráda odkazovala na nějakou konkrétní stránku (například na knihu,
nebo na úvodní stránku) a při tom by chtěli dostat body za případnou
registraci. Stejně tak můžete nabízet body (nebo menší jednotky - desetiny
bodů a podobně) za přístupy z těchto odkazů.

- Sekce Podpořte nás - http://www.databazeknih.cz/podporte-nas - není
moc lidí, co by si dali na svůj web zdarma banner nebo ikonku. Ale
spousta čtenářů by si tam ráda dala malý iframe, kdy by byly například
jejich naposledy přečtené knihy s jejich názorem (komentářem) a
hodnocením, nebo jen obrázek knihy, kterou právě čtou, nebo celý
seznam knih, co se chystají číst, nebo seznam knih, které by rádi
dostali pod stromeček/k narozeninám - pár ukázek například u
konkurence http://www.bookfan.eu/plugin.

Před vánocemi by se
určitě hodila stránka s knihama, které chci dostat (že by další
sekce?)

Tak co vy ostatní na to?

Valerian
Valerian 18.09.2012 v 20:16

Určitě souhlasím s vyhledáváním ve štítcích (procházet ten seznam je opravdu otravné) a se sledováním oblíbených uživatelů. Některé ostatní nápady jsou taky zajímavé, ale myslím, že ne zase tak důležité.

Už jsem to tu někde psal, ale ještě bych vylepšil přesunování knih ze seznamu chystaných ke čtení mezi právě čtené. Teď když chci knihu přesunout, tak ji musím najít v seznamu chystaných. Nejlepší by bylo, kdyby to šlo přesunout přímo na stránce s knihou. Nebo alespoň při přidání knihy mezi právě čtené nabídnout smazání z chystaných.

A ještě bych uvítal nějaké statistiky týkající se mé četby. Třeba kolik jsem přečetl knih za daný rok, kolik měly průměrně stran, jaké jsem dával průměrné hodnocení apod.

Text příspěvku byl upraven 18.09.12 v 20:19

paulhunter
paulhunter 18.09.2012 v 20:34

Pěkný příspěvěk, rozhodně zajímavé a přínosné nápady. Ne všechny jsou ale tak důležité, jak už poznamenal Valerian, každopádně já osobně bych se přimluvil za rozšíření sekce Oblíbení uživatelé, protože tam jistý potenciál je. Určitě by se u každého oblíbeného uživatele mohl zobrazovat nějaký seznam třeba tří posledních knih, které četli, které čtou, co naposledy hodnotili, komentovali, apod.

Text příspěvku byl upraven 18.09.12 v 20:36

valentýna
valentýna 20.09.2012 v 10:33

Už jsem přidala hodně knih, ale přiznám se - štítek vždy zapomenu doplnit. Možná, že by bylo dobré mít tuhle kolonku přímo v doplňování knihy. Zdá se mi, že u většiny knih štítky chybí a proto by asi zatím navrhovaná změna vyhledání nepřinesla lepší výsledky....Moc by se mi, ale líbilo, kdyby se dal doplnit úryvek z knihy, který nás zaujal. Po přečtení komentářů a ještě úryvku bych si mohla udělat o knize lepší obrázek. Vždyť i v diskuzi najdeme básničky nebo oblíbené úryvky, ale tam to bohužel brzo zapadne.

spdb
spdb 22.09.2012 v 17:52

ahoj
nebyla by možnost přidat si více knihoték, osobně bych využil minimálně asp knihy a zvlášť knihotéku pro digitální knihy, ale mohlo by jich být i víc

Claire
Claire 28.09.2012 v 09:54

Mně by se dost zamlouvala i podobná funkce jako na facebooku, že se vidí kolik máme společných přátel s někým. V tomto případě by se jednalo o knihy, které máme přečtené a jak jsme je hodnotili - myslím, že by bylo fajn najít si někoho takovouhle jednoduchou cestou na doporučování si knih na základě podobného výběru knih :)


Calzedonka
Calzedonka 29.09.2012 v 10:58

Mně osobně se líbí nápad s žebříčkem na každý rok; jaké byly nejčtenější knihy v tom a tom roce ;)
A dále jsem pro sledování komentářů a hodnocení knih u mnou oblíbených knih. Např. že bych si mohla u každé knihy zaškrtnout, jestli ji chci sledovat a pak by se mi na určitém místě zobrazovaly všechny informace. Jak píše orson "společný proud informací o knihách, které mě zajímají" :)

orson
orson 05.10.2012 v 22:06

Calzedonka - nejčtenější knihy jsou na 80 procent každý rok stejné, chce to přehled nejčtenějších knih, které v daném roce vyšly poprvé.

Kristie-Sophi
Kristie-Sophi 15.10.2012 v 20:18

Bylo by super, kdyby se dalo ke knihám přidávat i ukázky z knih :)
A to zaškrtávání oblíbených knih, jak píše Calzedonka je taky skvělý nápad!

Potom bych ještě přidala něco jako vyhledávač, kde se zadá nějaké slovo nebo slovní spojení, a ten tu určitou věc najde u všech knih, kde se vyskytuje, vím, že je to na způsob štítku, ale bylo by dobré to mít trošku vymakanější - aby to hledalo i více slov :)

Text příspěvku byl upraven 19.10.12 v 20:48

Valerian
Valerian 19.10.2012 v 19:10

Teď jsem si všiml jedné maličkosti, která by určitě stála za vylepšení. Když v seznamu knih, které se chystám číst použiju filtr podle žánru a vyberu žánr, ze kterého se žádnou knihu číst nechystám, tak mi filtr zmizí. Navíc se vypíše Knihy, které se chystám číst (242) a pod tím Zatím se nechystáte číst žádné knihy. Je to sice jenom maličkost, ale když se mi to stalo poprvé, tak jsem se docela lekl, co se děje.

kurcatovium
kurcatovium 05.11.2012 v 20:57

Opět se mi v poznámkách nakupilo několik věcí, které by si podle mě na databázi zasloužily předělat či vylepšit. Pokusím se nevyvolat flame jako posledně při (zbytečném) obhajování zachování náhledů vydání a dalších prkotin. Pusťme se tedy rovnou do toho, co považuji za nedotažené věci hodné úprav. Rozdělím to do bodů, ať se k tomu snadněji vyjadřuje v případné diskusi, jinak pořadí bodů nemá žádnou významovou roli.

1) "Oblibený autor" - je prima, že tu je možnost přidat si autory do oblíbených, nicméně bylo by dobré, kdyby je šlo jednoduše zase vyškrtnout. Bohatě by stačilo na místo v profilu autora, kde je normálně "přidat mezi oblíbené", vložit formulku, že autor je již mezi mými oblíbenými (což tam v současnosti také trochu chybí - přehlednosti to nepomáhá) a přidat klikátko "vyřadit z oblíbených". Nedělám si iluze, že by to byla masově využívaná funkce, ale rozhodně by to pomohlo zpřehlednění a uživatelské přívětivosti. Takhle když chci autora vyřadit, musím se k němu dohrabat do mého profilu a oblíbených autorů.

2) Bazar. Je super a rád tu v něm brouzdám, ale měl bych jednu, řekl bych docela zásadní, připomínku. Když rozkliknu záložku "bazar" přímo u konkrétní knihy, chybí tam informace o vydání. Někteří uživatelé ji správně doplňují do popisku předmětu, ale nedělají to všichni, a tak když pak hledám některé konkrétní vydání, je to kostrbaté a člověk se hodně nakliká. Viz třeba jednu z klasik: http://www.databazeknih.cz/kniha-v-bazaru/babicka-253 Prakticky by mělo stačit zobrazit přebal knihy a rok vydání, třeba tak jako je to v současné chvíli v zobrazení všech knih autora.

3) Hodnocení. Zde nejde o nic zásadního, je to jen drobná poznámka. Mám pocit, že v současném rozložení se hvězdičky trošku ztrácí, zejména pokud je delší jméno autora a popisek knihy začíná rovnou blokem textu. Viz například zde http://www.databazeknih.cz/knihy/kridla-snu-60850 Určitě by pomohlo nechat kolem hvězdiček (nahoře a dole) větší mezery, aby se trošku zvýraznily oproti okolo stojícímu textu. Druhá možnost by byla přesunout je na pravou stranu, třeba po vzoru ČSFD.

3.1) Ještě sem vmáčknu tak trochu související věc. Týká se barevného rozdělení hodnocených knih - černá, modrá, červená. To je samozřejmě super, ale pokud vyhledávám knihu, která má shodný název jako série, pak je trochu zavádějící, že série má černý puntík - působí to, jako by byla odpadem. Viz třeba Kantos Hyperionu http://www.databazeknih.cz/search?q=kantos+hyperionu&hledat=&stranka=search Ano, série je při hledání oddělená, ale stejně je to trošičku rušivé.

3.1.1) Když už jsem to s těmi sériemi a barevným hodnocením nakousnul, stálo by za zvážení zavést i hodnocení celých sérií? Podobně to funguje na Legii a rozhodně to není špatná věc. Samozřejmě tohle už je věc určitě složitější na programování, takže by to určitě vedlo k delší diskusi.

4) (Nejen) Série. Zůstaňme u nich, ale tentokrát už jako další bod. V současném rozložení záložek (Komentáře, Diskuse, Bazar, Vydání, ...) je to s nimi trochu složité. Zařazení do série (spolu s bibliografickými údaji o knize) je totiž trošku nelogicky zařazeno pod záložkou Komentáře. Nejsnadnější řešení by bylo celý tento blok přesunout *nad* lištu záložek, takže by všechny tyto informace zůstaly viditelné při listování ve všech záložkách a ne jen v Komentářích. V tomto informačním bloku bych ještě velmi uvítal, kdyby "štítky" byly odskočeny trochu dolů tak, aby nesplývaly s bibliografickými údaji nad nimi. Jejich zvýraznění by také určitě napomohlo jejich většímu využívání. Takhle si kolikrát člověk ani nevšimne, že u knihy nějaký štítek je.

4.1) Série potřetí nebo pokolikáté. Tento krok je trochu zásadnější, ale určitě by nemalou měrou přispěl celkové přehlednosti. Navrhuji, aby se jednotlivé díly série (pokud samozřejmě kniha do nějaké patří) zobrazovaly v pravém sloupci. Stejně, jako jsou v tomhle sloupci nyní zobrazeny "další knihy autora", by mohla být část vyhrazena dané sérii, kde by byly seřazeny po sobě jdoucí díly. Opět bych odkázal třeba na legii, kde to obdobně funguje už pěknou řádku let a nutno říct, že takové rozvržení je velmi intuitivní a přehledné.

To by bylo pro tuto chvíli asi vše. Budu rád, když se tu k tomu vyjádří co nejvíce lidí, jak z řad běžných uživatelů, tak samozřejmě hlavně Dan a další, kteří se nám o DK starají :-)

Marwin
Marwin 05.11.2012 v 21:24

Trochu to připomíná :" Vy jedničko budete osmičkou , tady dvojka se vymění s třináctkou a pětka nahradí devítku. Hlaváčku , pište si , další zásada je vnést mezi vyšetřované zmatek."
Nezlob se , ale abych se v tom vyznal ,potřeboval bych kompas a jídlo na tři dny .
Ale to je pouze můj osobní názor.

Captain
Captain 06.11.2012 v 07:12

Řešíš blbosti.

orson
orson 06.11.2012 v 13:02

Blíží se vánoce a konec roku, takže by to chtělo udělat alespoň dvě vylepšení:

1) Možnost naklikat si seznam přání "Wish list" a ten nasdílet (rodičům, přátelům), aby mi ty knížky mohli nakoupit :)

2) Jednoduché roční statistiky - kolik knih jsem přečetl, kolik to bylo stránek, případně i časová osa s obálkami knih. A s tím mě napadá ještě takový ukazatel - kolik knih z aktualních top 100 jsem přečetl :) ale to už je taková blbost...

asam
asam 06.11.2012 v 13:03

kurcatovium: Tvoje starosti bych chtěla mít.

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 06.11.2012 v 15:55

orson: Tak ta tebou popisovaná "Wish list" funkce mi tu také chybí, ani ne tak že bych to chtěl sdílet s ostatními, ale prostě potřebuji mít pro osobní potřebu seznam knih, které si chci pořídit. Řeším to tak že je dávám do "Chystám se číst". "Chystám se číst" samotné mi k ničemu není, protože knihy které si pořídím a tudíž je dám do "Knihovny" a zároveň je nemám v "Přečtených knihách", si logicky chci přečíst a chystám se na to.
Takže jsem tenhle zbytečný seznam "Chystám se číst" využil užitečně.

kurcatovium
kurcatovium 06.11.2012 v 16:04

Jak vidím, tak je tu sekce "Nápady na vylepšení webu" úplně zbytečná.

Dan
Dan 06.11.2012 v 17:37

to kurcatovium: Bod 1 udělám, Bod 2 a 3 zvážím, o ostatním zatím neuvažuji.

Díky za tipy.

Text příspěvku byl upraven 06.11.12 v 17:38

Alix
Alix 06.11.2012 v 20:19

kurcatovium: A já jsem duše smířlivá a nehádavá, takže mně se tady líbí všechno a se vším jsem spokojená.

Adriana.82
Adriana.82 07.11.2012 v 12:42

Probůh,tak ho tady neukamenujte,že napsal svůj názor .....

devilkaa
devilkaa 07.11.2012 v 14:59

paci sa mi ked sa niekto kreativne cini a snazi sa pomoct k zlepseniu.. avsak prave tieto pripomienky mi neprisli dolezite. mam rada tuto webovu stranku, je velmi inspirativna a chodia sem scitani ludia, takze sa clovek nenudi a moze sa ucit od druhych.
na adminovi sa mi paci, ze sa vyjadruje k pripomienkam a dokonca na nas podnet stranku zlepsuje. tymto komentarom sa chcem vlastne podakovat tvorcovi stranky a aj vam vsetkym co sem chodite..je to skvele

Dan
Dan 08.11.2012 v 09:13

to orson: 1.) hotovo (zatím pouze jako vánoční akce)

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 08.11.2012 v 09:27

danielson: Je to pěkný a vtipný!!!

_Berry_
_Berry_ 09.11.2012 v 02:15

Trochu mimo téma, nicméně - vzhledem k danielsonově účasti - podotýkám, že by se příležitostně mohlo odstranit tlačítko "nominovat".

Dan
Dan 09.11.2012 v 08:25

to tsal: Díky. Ano, i neregistrovaní!
to _Berry_: Díky, hotovo.



Vložit příspěvek