Čtu znovu / Četl jsem x krát


Telff
Telff 26.07.2015 v 20:18

Zdravím,
napadá mě funkce/označení "čtu znovu" "četl jsem x krát". Je to podobné na "doporučené knihy", možnost jak dát lidem vědět, že se mi kniha líbila a rád ji čtu znovu.
Co si o tom myslíte? :)

rafej
rafej 27.07.2015 v 17:18

Asi by bylo nutné si přesně ujasnit, jaké knihy v takovém seznamu budou. Co tím chceme ostatním říct, že je tam zařazujeme.

Sama za sebe si umím využití představit. Do doporučených knih dávám ty, které na mě opravdu udělaly dojem a mají něco extra do sebe, člověk by je neměl alespoň v rámci jejich žánru minout, ale ne vždy je čtu vícekrát.

Na rozdíl od toho do takových "x krát čtených" bych zařazovala spíš své oblíbené "evergreeny", které třeba nemusí být ani tak zajímavé, výjimečné nebo kvalitní, ale vyznačují se odolností při opakovaném čtení, nestárnoucí zábavností a ty opravdu dobré třeba i novými vrstvami, které svému čtenáři odhalují při dalším repete.

Takže já jsem pro, klidně bych zavedla osobní seznam "evergreenů" alias četl/a jsem x krát.

Otázka do pléna: Myslíte, že by mělo nějaký smysl evidovat počet přečtení jednotlivých knih z takového seznamu? Dalo by vám to něco? Nebo by stačilo jen něco jako četl jsem alespoň 3x, víc než 10x, víc než 20x? ;-)

Text příspěvku byl upraven 27.07.15 v 17:27

woodward
woodward 30.07.2015 v 12:39

rafej: Nevím, jestli někdo počítá, kolikrát takové knihy přečetl. Taky záleží na věku. Já už mám před důchodem a občas se pořád vracím k některým knížkám, které jsem poprvé četl jako kluk. Netroufám si ani odhadnout, kolikrát jsem je četl.

Lector
Lector 30.07.2015 v 13:58

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

KITT
KITT 02.08.2015 v 16:04

Funkce se mi líbí, ale stačila by i funkce "Oblíbené knihy", ta mi tu chybí. Jinak i do funkce "čtu znovu" či "četl jsem x krát" bych měl pár knih, takže bych i takovou funkci velmi rád uvítal. :)

siena
siena 02.08.2015 v 19:58

KITT, řekla bych, že v rámci Vlastní seznamy si jich můžete stvořit nekonečná množství:)

Text příspěvku byl upraven 02.08.15 v 20:23


rafej
rafej 03.08.2015 v 21:16

siena
Máš pravdu, zrovna jsem to sem chtěla napsat. Vlastní seznamy se na to do určité míry taky dají zneužít. ;-)
Mrkla jsem se v rámci tématu i na jiná vlákna a narazila jsem na podobný nápad využití vlastních seznamů ve vlákně týkající se nedočtených knih.

Určitě si tedy spáchám pár seznamů pro své evergreeny, nedočtené a podobné záležitosti.
Jen u těchto seznamů postrádám možnost dát si ke knize nějakou poznámku, která by se vztahovala jen právě k umístění v seznamu.

siena
siena 03.08.2015 v 21:27

Rafej, bohužel ta je možná jen v Knihotéce...

Naias
Naias 03.08.2015 v 21:53

Súkromné poznámky sa dajú písať nielen ku knihám v Knihotéke, ale aj v zoznamoch Přečtené knihy, Chystám se číst a Chci si koupit.

siena
siena 03.08.2015 v 22:12

Pravda, opravuji svou formulaci...všude, jen ne v seznamech:)

rafej
rafej 04.08.2015 v 18:47

Tak by asi bylo fajn přidat možnost poznámkování i pro vlastní seznamy. S tím by se už dalo provádět ledacos. ;-)

Marthas
Marthas 07.08.2015 v 15:34

Všem: To vlákno o "zneužití" vlastních seznamů pro vámi jmenované jsem sice nikdy nečetla, ale napadlo mne to taky, takže osobně mám tři seznamy ( wish list - knížky, za které bych byla ochotná měnit ty své, co prodávám), mnou nedočtené knihy ( se kterým jsem si nesedla) - ty jsou soukromé a veřejný, ve kterém zveřejňuju nedovydané série, se kterými jsem měla tu čest...

DoDidDone
DoDidDone 30.12.2018 v 20:44

Nevím, jestli tu už něco podobného nebylo, proto se případně omlouvám. :D

Mně nedávno napadlo, že by bylo fajn, kdyby se šla do "právě čtených" zařadit i kniha, kterou uživatel čte podruhé, potřetí,... Pak by se třeba dal napsat druhý komentář se změnou hvězdiček nebo tak, protože já na spoustu knih změnil názor až po dalším přečtení. :)
Je to jen nápad, takže chápu, že docela "habruje" a postrádá nějaké detailnější propracování, ale zajímalo by mě, co si o tom myslíte Vy. :)

Naias
Naias 30.12.2018 v 21:00

A skúsil si dať už prečítanú knihu do práve čítaných? Ono sa to totiž dá. Aj druhý, tretí či štvrtý komentár sa dá napísať.
Ale hodnotenie môže byť len jedno, hoci sa dá dodatočne zmeniť, a tiež nie je možné dať si knihu dvakrát do prečítaných.
Mimochodom, čo má písanie druhého a ďalšieho komentára spoločné s tým, či je kniha v práve čítaných?

Eldar80
Eldar80 30.12.2018 v 22:12

DoDidDone: Pro knihy, které jsem četl vícekrát jsem si vytvořil speciální seznamy. Když se vytvoří seznamy i k jednotlivým rokům, lze na první pohled vidět v jakých letech - a tedy i kolikrát - jsem knihu četl. (Když se však čte kniha víckrát v jednom roce, tak to už logicky nefunguje.)
Taky mi však vadí, že v přečtených může být kniha jenom jednou. (A to se týká i vydání.)

woodward
woodward 30.12.2018 v 23:18

Hm, a k čemu je to dobrý? Jsou knihy, který už jsem přečetl tolikrát, že by se asi "vyplatilo" mít na každou z nich samostatný seznam. Ale vážně nevím, co bych tím získal kromě zabíjení času...

Eldar80
Eldar80 30.12.2018 v 23:43

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

woodward
woodward 30.12.2018 v 23:46

Hm, a komu je shůry dáno, vytvoří seznam?

Eldar80
Eldar80 30.12.2018 v 23:58

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

woodward
woodward 31.12.2018 v 00:05

V tom případě celé tohle vlákno má asi smůlu. Co může být zbytečnějšího, než zaznamenávání knih, které čtu poněkolikáté? Ledaže by bylo založeno podle přísloví "komu není shůry dáno, svolá denně poradu".

newtory
newtory 31.12.2018 v 00:43

Ja tie hodnotenia po znovuprečítaní knihy a zmene názoru jednoducho zruším a zmením.
Nie je to ideálne, nezachytáva to "vývoj", ale iné možnosti momentálne nie sú.

Marika Vanova
Marika Vanova 31.12.2018 v 09:56

Čtu knihy jen jednou a mám po problému.

newtory
newtory 31.12.2018 v 10:01

Nikdy ste sa nestretli s takou dobrou, alebo podnetnou knihou ktorá by vyžadovala reprízy ?

Marika Vanova
Marika Vanova 31.12.2018 v 10:09

Spousta knih je výborných, to ano, ale když už ten příběh znám, ať je sebelepší, tak už mě to tak neláká. Je tolik dalších knih a tak málo času.
Možná v důchodu, jestli nějaký bude, zavzpomínám a přečtu to dobré, co se mi líbilo, nevím.

newtory
newtory 31.12.2018 v 10:15

No a niektorí sa napriek tomu vracajú. Tolkiena som napríklad čítal už trikrát. Koľkokrát Knihu džunglí to už asi nespočítam.



Vložit příspěvek