BODY - BODY - BODY !!!


Niky Coffee
Niky Coffee 17.06.2014 v 02:17

Proč řeším body? Tento web vyhlašuje různé soutěže, dělají se podle bodů žebříčky čtenářů...myslím si, že je to tedy docela důležitý "bod".
Když jsem se přihlásila ,nechápala jsem systém bodů a od Danielson mi bylo odpovězeno, že žádná tabulka s body neexistuje, že se body přiřazují automaticky.
Proč se žádná tabulka neudělá? Není to tak těžké napsat, např. za vložení autora - tolik bodů, za komentář tolik, za recenzi tolik....
Nechápu, že někdo nemá od čtnenářů žádný palec za koment, ale jsou mu jinak udělené asi moderátory tisíce bodů a naopak někdo, kdo má hodně palců nahoru od čtenářů nemá udělaný žádný....?!
I když jsem se snažila přijít na nějaký matematický algoritmus metodou pokus omyl, kdy jsem např. zjistila, že za přidání knihy je osm bodů, za komet 3....tak když jima vynásobím počet přečtených knih, nikdy se nedoberu tak vysokého čísla, kteří někteří čtenáři mají. Naopak vycházejí nesmyslná desetinná čísla.
Nehledě na to, že když jsem zkoušela něco svého vymazat a opět přidat, abych si ověřila, kolik bodů dostanu - pokaždé se počet u stejné věci měnil. Myslím, že tohle je opravdu technicky největší zádrhel databáze, kde se někteří snaží sbírat body a soutěžit, když jejich body jsou neprokazatelné a nedávají smysl.
Prosím o vysvětlení a nějakou nápravu, protože si myslím, že Databáze je skvělej portál. Niky

Text příspěvku byl upraven 17.06.14 v 02:25

Lector
Lector 17.06.2014 v 07:13

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Viki9
Viki9 17.06.2014 v 08:29

... na jedné nejmenované filmové databázi dosáhlo bodové běsnění takových rozměrů, že se tam doslova pořádaly hony na moderátory ... nakonec někteří z moderátorů své body začali skrývat nebo i mazat ... ani to však nepomohlo - bodohoniči jsou neštěstím a prokletím každé funkční databáze (na vysvětlenou - bodohonič je člověk, který má patologickou potřebu se zviditelnit a dostat na špici žebříčků a přitom odvádí jen minimální až neprospěšnou práci ... je to tvůrce databázového smetí a balastu ... bodohoniči však rozhodně nejsou lidé, kteří s láskou pracují na rozvíjení databáze a pilně neustále něco doplňují a vylepšují ... hluboká poklona a vděčnost všem moderátorům :-D)
... osobně si myslím, že to transparentní je, jen to neumíme najít - jistě tu bodový systém někde vyvěšen je, ale ani nemám důvod ho hledat ... souhlasím s Mistrem Lectrem, že databáze má tolik jiných zajímavých rozměrů, že body jsou jen jedna nepatrná položka ...

elfos
elfos 17.06.2014 v 10:00

Body tady mají svůj význam při občasných soutěžích o knihy, kdy jsou na základě jejich počtu získaného v době soutěže odměněni tři nejaktivnější čtenáři. Jinak (v obdobích klidu :-) ....) jsou spíše symbolickou odměnou, malým poděkováním za pomoc s doplňováním a rozvíjením údajů v Databázi knih.

Přesně jak řekl Danielson, body jsou přidělovány systémem automaticky, a to všem uživatelům bez rozdílu nicku stejně a spravedlivě. Není stanoveno za vložení knihy - tolik bodů, záleží na tom, jak je kniha vložena, s jakými údaji. Osobně věřím tomu, že drtivá většina zdejších čtenářů vkládá knihy a autory (a doplňuje a upravuje ty, které tady již máme) z lásky ke knihám a z potřeby mít u knihy co nejkompletnější, kvalitní informace, ne z touhy po bodech.

A taky doufám, že záplava bodohoničů, které popisuje Viki9, na Databázi knih nehrozí, jednak proto, že sem chodí lidé, kteří opravdu mají knihy rádi, a taky proto, jak je systém bodování v programu nastaven.

Ještě upřesním, že moderátoři žádné body nepřidělují (to dělá program DK sám a automaticky, všem stejně). Palce za komentáře jsou něco jiného, ty přidělujeme a dostáváme všichni od nás všech, a za palce (jejich udělení nebo získání) žádné body nejsou. Body lze získat jedině svým vlastním přičiněním.

Lector to vyjádřil skvěle, souhlasím a nemám co dodat. Vlastně, něco přece jen: myslím si, že k DK jako k webu na soutěžení přistupuje jen nepatrná hrstka uživatelů.. nepřekvapilo by mě ani, kdyby tu nebyl nikdo takový.

Niky Coffee
Niky Coffee 17.06.2014 v 11:31

Viki9: ne, žádný bodový systém tu vyvěšen není. Sám moderátor Danielson mi potvrdil, že neexistuje - cituji:" Podrobná tabulka za co a kolik bodů neexistuje. Body jsou zkrátka automaticky přiřazeny za konkrétní věci (přidání údajů, vložení komentáře atd)."

Četli jste vůbec mojí zprávu? Nebo máte jen nutkavou potřebu někoho negativně odsoudit jako "bodohoniče" než napsat nějaký nápad, co s tím dělat?

Můžete se podívat na můj profil, s těmi pár bodíky se do nějaké soutěže ani nedostanu a nebyl to ani důvod, proč jsem sem přišla. Ale pokud má web nefunkční systém ohodnocování, je to vůči VŠEM čtenářům nespravedlivé, protože je jejich získání neprůkazné, a odměny neoprávněné.

Nejsem "bodohonič", ale zároveň mě těší, když si s něčím dám práci a dostanu za to nějaký bodík - je to odměna sama o sobě, která motivuje a potěší.

Elfos: nesouhlasím s tím, že systém přiřazuje všem body stejně, viz můj první příspěvěk, dokonce ani mne samé po přidání stejné věci dal pokaždé body jinak. A ještě jednou, podívejte se do své kolonky na body, které dostanete za to,že vám někdo dá palec za komentář x body, které jsou vám udělené, ať systémem...vyberte si namátkově několik uživatelů a porovnejte jen tyto dvě čísla...nedávají smysl, viz můj první příspěvek, nechci psát něco, co už jsem psala.

Text příspěvku byl upraven 17.06.14 v 11:37

Niky Coffee
Niky Coffee 17.06.2014 v 11:47

Viki9: navíc nesouhlasím, že i ti "bodohoniči" přidávají jen balast - kdo určí, co je balast a co ne? A nevidím, proč soutěživost některých lidí je odsuzována jako něco, co nedělají s láskou - klidně můžou.

Odvádí minimální a neprospěšnou práci? Vždyť přidáním jakéhokoli autora a je jedno, jestli intelektuálního románu nebo červené knihovny, ale i komentářem se datábaze rozvíjí a to je pozitivní.

Vždyť přeci nic není černobílé, není to jeden tábor "bodoničů" s nekvalitní prací a druhým táborem milovníků knih, kteří odvádí superčuper výkony z lásky.


Naias
Naias 17.06.2014 v 11:53

Ja som dostala body, keď som opravila, či doplnila údaje u nejakej knihy. Keďže som ju nepridala ja, nemám ju v profile ako vloženú, ale body za to mám. Takže prerátať niečie body podľa profilu nejde. Tiež mi skáču body nejak divne, pridala som tri knihy, dostala nejaké body deliteľné troma a potom z ničoho nič mi pribudlo 8 bodov, neviem za čo. Zo začiatku som sa tiež snažila na to prísť, ale potom som to zabalila. Aj tak je to fuk, som totálne nesúťaživý typ, ja sa vytešujem, keď doplním knihu, ktorú milujem a tu chýba. To ma rozčuľuje, tak to musím hneď napraviť.

elfos
elfos 17.06.2014 v 12:34

Jak už jsem psala. Za přidání knihy jsou různé body. Pokud někdo přidá jen knihu s jejím názvem a ISBN, dostane jiný, menší počet bodů, než pokud přidá knihu s jejím názvem, ISBN, žánrem, nakladatelstvím, rokem vydání, anotací a počtem vydaných výtisků. Ale každý uživatel Databáze knih dostane stejný počet bodů, za přidání těchto věcí - přesně stejných věcí.

Systém ohodnocování - přidělování bodů - je na Databázi knih naprosto funkční a naprosto spravedlivý, měří všem stejně a nedělá rozdíly mezi nicky.

To porovnávání palců jednotlivých uživatelů nechápu, není to nějak špatně pochopeno? Za přidání palce k něčímu komentáři body nedostanu, stejně jako za to, když někdo dá palec za komentář mně. V profilu uživatelů je uveden POČET PALCŮ, které uživatelé ze své vlastní vůle přidělili (anebo který jim byl přidělen), to však vůbec nemá nic společného s počtem jejich bodů nebo počtem jejich komentářů a je zbytečné a nesmyslné to navzájem porovnávat a propočítávat a hledat na to matematický algoritmus.

Rovněž porovnávání celkového počtu bodů a počtu přečtených knih nemá smysl a nemůže mít smysl, tam prostě nejde dobrat se nějakého logického, matematicky změřitelného výsledku, vždyť Přečtené knihy jsou samostatná sekce, do níž si uživatelé vkládají knihy, které přečetli, nemusejí tam mít vloženu žádnou knihu, nebo jen některé, které přečetli, s body to nemá vůbec nic společného, body nedostanou za to, že si vložili knihu do Přečtených, do Knihotéky apod., ale za to, že do Databáze knih přidali nějaké knihy, že v ní upravovali - doplňovali - údaje u některých z těch více než 200 tisíc knih a autorů, které zde máme....... body jsou i za čtenářem napsané komentáře, ty jsou obsahem celkového počtu bodů, NIKOLI počtu palců za komentáře.... atd. atd. Mám pocit, že je tu omylem slučováno a porovnáváno neslučitelné, Niky.

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 17.06.2014 v 12:39

Niky Coffee:
Moc nechápu, jak to myslíš s tím porovnáváním palců a bodů. To spolu přece nesouvisí. Tuším ale co ti asi v bodech nejvíc neštymuje - body jsou udělovány nejen za vkládání, ale i za editaci, opravy a doplňování údajů. Takže když si vysleduješ že vložíš knihu s komplet vyplněnými údaji (za což by měl být nějaký bodový bonus jestli si dobře pamatuju) a dostaneš za to řekněme 10 bodů, pak si najdeš uživatele který vložil 100 knih a čekáš že bude mít 1000 bodů, ale má jich 20 000, můžeš se cítit ukřivděná, ale věř že dotyčný tady odvedl možná důležitější práci než mnoho uživatelů kteří vkládají knihy kde je vyplněno minimum údajů. Ty opravy a doplňování jsou z mého pohledu důležitější než cokoli jiného...a je správně že za to jsou body.

Viki9
Viki9 17.06.2014 v 13:04

... nikoho jsem "bodohoničem" neoznačil, jen jsem ten pojem po svém definoval ... a jen jsem upozornil na nebezpečí, které z toho hrozí a které už postihlo některé podobné databáze ... soutěživost je jistě hezká věc, ale jak se říká, všeho moc škodí ...
... a balast pro mě je, když někdo vkládá jen stručné dvojřádkové info od prodejce a nenamáhá se zjistit víc - s žánrem to nemá nic společného ...
... myslím, že většinu lidí tu body zajímají pouze okrajově a proto tu asi žádný přehled nevisí, jak tvrdíš (nevím, nehledal jsem a ani nebudu) ... ale jestli po něm bude poptávka, tak ho tu jistě Danielson vyvěsí ...

Text příspěvku byl upraven 17.06.14 v 19:43

Lector
Lector 17.06.2014 v 15:16

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Azizi
Azizi 17.06.2014 v 16:30

Málinko mimo témy, ale...
Aktuálne by mala byť najväčšia motivácia, že nám chýba už len kúsok do 200 000 kníh :) Sledujem štatistiku už niekoľko dní :D

MissiPippi
MissiPippi 17.06.2014 v 22:11

Azizi: Taky sleduji :D Jen by mě k tomu zajímalo, jestli se to počítá jen podle titulů nebo jako opravdu jako kus knihy. (Zda se do statistiky kniha v 10ti vydáních započítá jako 1ks nebo 10ks).

Docela mě zaráží i to, že je jedna databáze s milionem knih a má mnohem menší aktivitu než tato. A to je v pěkném designu.

Niky: Nejspíš tě plete opravdu to, že se uvádí u uživatelů počet vložených knih a autorů a v poměru s jinými uživateli to bodové hodnocení nesedí. Je to opravdu tím, že jinak získané body (pouhým doplněním ke knize nebo autorovi) se prostě jednoduše neuvádí. Pokud budeš horlivá přidavačka, časem si povšimneš za jakou informaci budeš oceněna tolika a tolika body.

Co se týče komentářů a příspěvkům v diskuzích. Těm dvouslovným by se dalo zabránit pouhou podmínkou u vložení třeba minimálním počtem znaků. :)

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 17.06.2014 v 22:36

MissiPippi: Ta databáze o které mluvíš, jen vytáhla informace o titulech z databáze národní knihovny. Proto je tam tolik titulů a téměř žádní lidé...

bokken
bokken 21.06.2014 v 23:11

K tomu "balastu", o kterém se tu mluvilo - já si všiml, že kolikrát by bylo lepší zde u knih byť i jen to dvouřádkové info od prodejce, než co se tam lze občas dočíst. Protože pro mě osobně je balast to, když zde lidé do kolonky, kde mají čistě stručně napsat jen to,čem kniha je, cpou své osobní subjektivní názory na tu knihu, nejednou jsem se s tím zde už setkal. Naposledy jsem se s tím setkal u jednoho historického románu, kde pouze místo stručného popisu knihy (který byl navíc hodně zavádějící) byl i dodatek - ,,román je poněkud přetížen historickou faktografií"... Čili, pokud chce někdo lehkou četbu, ať zůstane u kriminálek, harlequinek apod. (aniž bych to odsuzoval), ale ať si uvědomí, že osobní názory na knihy patří pouze do komentářů. Nebo by tomu tak aspoň u seriózních webů mělo být.

Naias
Naias 21.06.2014 v 23:24

Prečo namiesto písania takýchto príspevkov radšej ten balast neuvedieš na pravú mieru? Priveľká unuvácia? A prečo sa zdržiavaš na tomto neserióznom webe?

reader.007
reader.007 21.06.2014 v 23:27

tak to ti můžu říct rovnou Naias (třebaže otázka nepatřila mně): protože to moderátoři málokdy opravdu změní, tak proč si s tím dávat práci. Lepší fotky, doplnění údajů, klidně, ale do existující anotace většinou už nezasahují

bokken
bokken 21.06.2014 v 23:29

Kritika v podobě poznámky se zde nenosí? Priveľká unuvácia? To o tom seriózním webu bylo mířeno spíše na ty uživatele, kteří tohle dělají, než na web jako takový. Nebuď tak vztahovačná. Chápu, že pro někoho je balast "dvouřádkové info od prodejce" a taky to nepovažují za nejlepší, ale i to má mnohem větší vypovídající hodnotu, než zavádějící info s osobními subjektivními názory které tam nepatří.

Text příspěvku byl upraven 21.06.14 v 23:31

Naias
Naias 21.06.2014 v 23:45

To nebola vzťahovačnosť, to bola reakcia na diskusiu Kniha v jiném než českém jazyce. Hotový ring kombinovaný s kabaretom. Tvrdil si „Už se pomalu přesouvám, takže vody zdejšího tvého "skanzenu" budou nadále nečeřené :)“ a tiež „Takže se pomalu přesouvám, a nemám už zájem zde cokoliv zlepšovat nebo byť jen něco navrhovat“, tak som len zvedavá, čo ťa primälo zmeniť názor. Ja som anotáciu opravila a predstav si, dalo sa. Tiež stále dokola tvrdíš, že tu nie je možná vecná diskusia. Ale nádej zrejme zomiera posledná. Želám veľa síl do ďalšieho boja, lebo mám pocit, že bude nasledovať ďalšia Besídka žáků zvláštní školy.

bokken
bokken 21.06.2014 v 23:52

Aha, takže to byla přece jenom vztahovačnost, když sem taháš jinou diskuzi a jsi úplně mimo téma téhle. To k té věcné diskuzi. Víc se k tomu nehodlám vyjadřovat. A k těm anotacím, upravuji, nicméně už se mi jednou stalo, že ta anotace byla změněna zpět na původní podobu,víc k tomu asi dodávat nemusím. A ten konkrétní příklad co jsem tu zmínil, s čím jsem se setkal naposledy, jsem zatím nechal tak jak je, kdyby mě náhodou chtěl někdo nařknout z toho, že si vymýšlím.

Text příspěvku byl upraven 21.06.14 v 23:52

HTO
HTO 22.06.2014 v 00:11

reader007: já do existujících anotací rozhodně zasahuji. Na Wikipedii mají pěkné rčení: Editujte s odvahou! Kromě toho zde máte sekci http://www.databazeknih.cz/diskuze/chyby-na-webu-6

Text příspěvku byl upraven 22.06.14 v 00:16

herdekfilek
herdekfilek 22.06.2014 v 02:25

I vy turbulenti, zase tu dmýcháte vzduch, až se zvedá prach. Moderátoři samozřejmě do anotací, i do všeho ostatního, zasahují, seč jim síly stačí. Hlašte chyby, opravujte anotace, buďte maximálně aktivní. Každý z moderátorů to jen uvítá, protože mu tím vadné údaje pomáháte napravovat. A pokud se vám stane, že změníte údaj chybně, nedivte se, že změna není schválena.

nightlybird
nightlybird 22.06.2014 v 02:38

Naias - DNFTT - it's flooder.

Koka
Koka 22.06.2014 v 08:42

Ach, zas tady někdo čeří vody "mého skanzenu"?!! Zas se dozvídáme, cože to "seriozní" weby nedělají, na rozdíl od té naší zkostnatělé DK, která však na druhou stranu není natolik zkostnatělá, aby doslova přebírala anotace podejců, ale někteří vkladatelé nových titulů si dovolují sepsat "svou" anotaci?
A které další diskusní vlákno padne za oběť věčným návrhářům "inovací", kterým nejde o žádné inovace, ale jenom o rozdmýchání konfliktů?

Naias: napísala si to výborne, výstižne a podpisujem sa pod tvoje slová. Ale to je tak všetko, čo s tamtými "konštruktívnymi" príspevkami môžeme urobiť.

siena
siena 22.06.2014 v 09:10

Ráda mohu potvrdit, že moderátoři i do anotací zasahují. Zrovna včera jsem jednu doplňovala...a už je tam:)
Že není hned ta má úprava (reader.007) akceptována? Jaký je problém si napsat poznámku a "otravovat" tak dlouho (HTO), až se tak stane, či zjistím, že ta má oprava není na místě...vždyť kolik je nás uživatelů a kolik moderátorů...



Vložit příspěvek