Toužím po kamenném domě, místnosti s krbem, koženým křeslem a milionem knih


stafbul
stafbul 18.07.2016 v 10:21

Ahoj. Můj velký sen je mít takovéto krásné anglické kamenné sídlo, kde bych mohla mít středně velkou místnost s krbem, do kterého by se přikládala polena, naproti kterému by stálo pohodlné kožené křeslo typu ušák a celá místnost by byla kolem dokola obklopena vysokými knihovnami od země až ke stropu a já jen četla a popíjela kávu, nebo čaj a nebyla ničím a nikým rušena.

Krásný sen, že? Ovšem to ještě pojím pár krajíčků chleba, než si na takový dům vydělám? Snad na důchod? Možná na důchod v dalším životě? Nicméně je třeba někde začít a tak nakupuji knihy. Mám jich doma dost nepřečtených a stejně nakupuji s tím, že v důchodu bude času habakuk.

Co byste doporučili jako literaturu do takové knihovny? Která díla by tam neměla chybět? Která díla neztratí svou hodnotu a budou ceněná i pro další generace, dle vás? Prostě raďte knihy, které mají dle vás hodnotu myšlenky, nebo třeba i zábavné četby, ale které pořád člověku něco důležitého sdělují!

MarekG
MarekG 18.07.2016 v 10:47

V takové knihovně by rozhodně neměla chybět klasická díla, česká i světová.Myslím, že vhodnou knihou by byl například Pes baskervillský od Doyla.
Jinak, přesně o něčem podobném taky sním.

Text příspěvku byl upraven 18.07.16 v 10:53

eva-lupen
eva-lupen 18.07.2016 v 11:01

Stafbul: To chci taky!!! A taky se, minimálně v tomhle životě, nedočkám :-(. Leda by se stal zázrak.
Určitě bych tam měla klasiku a chytré knihy jako encyklopedie všeho možného. Pak nějakou literaturu faktu a hlavně knihy které miluju a mít prostě musím (to má každý jiné).

stafbul
stafbul 18.07.2016 v 11:12

MarekG, zrovna Pes baskervillský nemám. Musím sehnat. Díky za doporučení!

Alienor
Alienor 18.07.2016 v 11:13

Ja chcem síce tehlový dom s átriom, ale inak je to aj môj sen. Mala by som knižnicu plnú kníh o architektúre, výtvarnom a užitom umení, románov z 19. storočia, kníh o mytológii celého sveta a duchárskych hororov.
A ešte by som nechodila do práce a žila zo štedrej renty, aby som si tú knižnicu náležite užila. :)

Text příspěvku byl upraven 18.07.16 v 11:16

TakySimona
TakySimona 18.07.2016 v 11:14

Nechci vám brát iluze, milí "mladí" přátelé, ale zeptejte se svých rodičů, prarodičů, příbuzných, známých, kteří si už užívají privilegia nechodit každodenně do práce, tedy jsou v důchodu, zda MAJÍ čas!
Odpověď je jednoznačná: Nemají!
Nechci rozebírat proč, spíš se mi v hlavě opakovaně válí a tlačí postoj Zuzany Navarové, kterou jinak téměř bezvýhradně adoruji, že beletrii přestala číst po dvacítce, protože do té doby stačila přečíst vše podstatné.
Opravdu s věkem kromě fyzické kondice slábne i touha/schopnost číst?


Alienor
Alienor 18.07.2016 v 11:32

Moji rodičia sú v penzii a čítajú. Ale takisto nemajú toľko času ako si predstavovali, lebo vždy je treba niečo urobiť. Uvariť, upratať, nakúpiť, zacvičiť si, ísť k lekárovi, do múzea, na prechádzku, na návštevu. Akurát tá práca z toho vypadla, takže trocha času predsa len pribudlo.

Text příspěvku byl upraven 18.07.16 v 12:08

TakySimona
TakySimona 18.07.2016 v 11:35

Ano, přesně semhle jsem směřovala. Ani v důchodě se nezmění celoživotní kontrast mezi naším očekáváním a realitou. Pozdravujte vaše aktivní rodiče, mají mé hluboké sympatie!
S.

MarekG
MarekG 18.07.2016 v 11:41

Až zestárnu, taky chci být aktivním důchodcem, který ale vlastní kamenné novogotické sídlo.O jeho vlastnictví ale vážně pochybuji, sen je to ale půvabný :-)

Text příspěvku byl upraven 18.07.16 v 11:47

stafbul
stafbul 18.07.2016 v 11:44

Člověk, který nesní si nikdy nemůže splnit své sny!

TakySimona
TakySimona 18.07.2016 v 11:58

Až zestárnu ještě více, chtěla bych být schopná sebeobsloužit se a zachovat si aspoň zbytky jasné mysli. Jsem už z podstaty skromný člověk!
:-)

fog
fog 18.07.2016 v 12:23

Mám to taky tak... ale stejně je to nádherný sen - a myslím si, že mnoha z nás.
Já takový podobný v sobě po celý život nosím, sice raději jen v mlhavých obrysech, protože realita je taková, že jsem si splnila pouze tu část, že mám byt plný knih. Ale jsou to moje milované spolubydlící, takže jsem vlastně spokojený člověk.
A sny ať si žijou vlastním životem, od toho tady přece jsou...
A pokud jde o ta omezení čtení ve stáří, tak mě nejvíce trápí postupně přibývající dioptrie :(

Makropulos
Makropulos 18.07.2016 v 12:34

Já už jsem v tom důchodu. Mám chalupu - dům, kamenný, s krbovými kamny, ušákem a teď se pokouším získat nějakou krásnou knihovnu na svoje knihy, i když díky dioptriím jsem přešla na čtečku, kde si mohu zvětšit písmo. Částečně pracuji, ale do práce chodit nemusím a na čtení mám vážně více času než dříve. Nejkrásnější je, že si mohu sednout ven a číst. To se mi dříve málokdy podařilo. K tomu čaji či kávě bych přidala skleničku dobrého vína. Na léto jsem odešla z města a je mi tu s přírodou, kocourem a knížkami opravdu krásně.

Text příspěvku byl upraven 18.07.16 v 12:35

bamba
bamba 18.07.2016 v 13:37

Mam krb, asi slušnú knižnicu, chýba mi k tomu more a hory. Kožené kreslo nemôžem mať - dve mačky a každá má strašne veľa pazúrov.

cecetka
cecetka 18.07.2016 v 14:33

Makropulos: To je idylka. Blahopreji :) (a tise zavidim).

R.E.M.
R.E.M. 18.07.2016 v 18:45

Makropulos: Jak jsem přečetla příspěvek, hned první slovo, co mě napadlo bylo: NÁDHERA (kterou Vám přeji).

Velké kamenné sídlo oželím, ale velký pokoj - v podstatě knihovnu - s krbem, hebkou kožešinou na zemi, pohodlnými křesly pro celou rodinu, stolkem pro kávu a konvičku s čajem, a především s krásnými dřevěnými skříněmi plnými knih, od historických románů a detektivek po encyklopedie, bych brala. K tomu rohovému zátiší s krbem bych přidala na další straně velké okno s výhledem do zahrady.

Eicherik
Eicherik 18.07.2016 v 19:45

stafbul: kamenné sídlo, krb, obrovská knihovna to je všechno v pořádku. :-) Ale doporučené knihy obecně? To přece neexistuje. Lidé čtou různé žánry a vyznávají různé ideály. Někdo čte Harryho Pottera a někdo zase třeba Babičku.

pavlinda
pavlinda 18.07.2016 v 21:09

Stafbul-zapomeń na to ,že budeš mít v důchodu víc času na čtení:-)!Taky jsem si dělala zásobu na důchod,ale nyní si zase raději půjčuju z knihovny-co mám doma,to mi neuteče-a co když(nedejbože)bych už do knihovny nedošla?Pak MOŽNÁ dojde na ty moje.Přeji Ti,abys byla vyjímka a toho času na čtení v důchodu měla víc,než my,co už nepracujem.

woodward
woodward 19.07.2016 v 00:31

Po kamenném domě s krbem netoužím. Jsem už dlouhá desetiletí zvyklej na ústřední topení. Dal bych přednost dřevěnému domu s jakýmkoliv druhem topení, které nevyžaduje, aby člověk zatápěl a přikládal. Velká místnost jako knihovna, velká okna, velkej ušák, velkej bar - to by se mi líbilo. Ale v paneláku taky není zle.

simviki
simviki 19.07.2016 v 07:48

No já nevím, my máme starej barák - půlmetrový zdi z bytelných šutrů a je tam pěkná zima, než se to vytopí, takže kamenné sídlo asi ne :-)
Jinak se ale ztotožním s R.E.M- velká dřevěná knihovna, krb, vyhřátý pokoj, kožešina na zemi , francouzské okno do kvetoucí zahrady a pohoda se skleničkou a knížkou... Nicméně na důchod? - přátelé, kde žijete? Snad si nemyslíte, že my budeme mít ještě nějaký důchod? Možná znáte ten úžasný přeposílací e-mail ( nesnáším přeposílací e-maily a z principu je nepřeposílám, ale tohle bylo fakt dobré)- tři babky , vysušené, rozklepané, skoro slepé, mžouraly do notebooku a bylo u toho napsáno - uzávěrka na mzdovce...Takže radši si kradu chvilky po odpolednách, a natahuji večery, což se ihned vymstí při ranním vstávání. jenže času je tak málo a báječných knížek tolik...

Raksa.A
Raksa.A 19.07.2016 v 22:13

Máme, vlastně sestra má chalupu po rodičích. Když chalupu předělávala, tak kromě elektrického přímotopu a sporáku nechala, neb je strašně chytrá, postavit taky kachlová kamna v kuchyni a krb jak hrom, protože elektrika může vypadnout - a co potom. Krb je můj obzvláštní oblíbenec - víte, jak krásně se u něj čtou detektivky? Nebo Tři mušketýři? Knihovny sice nejsou podle všech stěn až do stropu, ale knih je tam fůra...

studienka
studienka 20.07.2016 v 16:11

Tu sa to krasne sniva a este tak vo dvojici snivat, ked ti aj ta druha strana rozumie tak to uz by som si dala povedat ...

nokid
nokid 21.07.2016 v 11:34

Jo, jo... To by vám šlo... Taky bych si dal líbit něco takového.

Ikkju
Ikkju 21.07.2016 v 11:48

Já si podobný sen realizoval, v podkroví nad garáží si natáhl hamaku a postavil improvizovaný čajový stolek. Knihy mám tedy zatím jen na stole, ale knihovnička by se určitě uživila, asi kouknu v blízkém bazaru, mají tam nádherné kousky.

Po práci na zahradě zaskočím se na chvíli natáhnout, a zatímco se mi suší tabákové listy na zdi (slouží zároveň jako sušárna tabáku), čtu si.. Jediná slabina je, že jsem většinou ze zahrady tak stahaný, že zvládám číst komiksy s Kačerem Donaldem, ale ta pohoda je úžasná...

woodward
woodward 21.07.2016 v 11:52

ta sušárna tabáku zní úžasně. čím ten tabák krájíš? máš na to nějaký stroj?



Vložit příspěvek