Společensko-kritická témata v detektivce


Esovaa
Esovaa 23.01.2017 v 20:42

Zdravím!

Jdu prosit o radu k bc. práci. Píšu o společensko-kritických tématech v severské detektivce a potřebovala bych nějaké tipy. Knížky, ve kterých se řeší korupce, pedofilie, rasismus a podobně. Budu ráda za každý návrh :)

MichelleS
MichelleS 23.01.2017 v 21:19

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Koka
Koka 23.01.2017 v 21:53

rozhodně to zadání splňuje tvroba dvojice Maj Sjöwall + Per Wahlö :
http://www.databazeknih.cz/autori/maj-sjowall-5028
a protože severská detektivka je i ta islandská, tak doplňuji:
http://www.databazeknih.cz/knihy/dum-beze-stop-35097

Text příspěvku byl upraven 23.01.17 v 22:21

Eicherik
Eicherik 23.01.2017 v 22:12

Mě taky hned napadla dvojice Maj Sjöwall + Per Wahlö .

newtory
newtory 23.01.2017 v 22:44

Môj osobný pocit (čítam ich často a rád) je,že sa tieto akcenty vyskytujú takmer v každej severskej detektívke.
Niekde viac (tak,že až rušia) inde menej.

woodward
woodward 24.01.2017 v 09:31

newtory: podle mě ruší vždycky. Je to v podstatě nešvar. Ti autoři touží, jak praví básník, "do nepravostí rázně tepat", a protože se domnívají (většinou správně) že by to jejich tepání nikdo nečet, zabalej ho jako detektivku. Zřejmě nechápou, že tím proti sobě popouzejí milovníky detektivek - anebo je jim to fuk.


Isserley
Isserley 24.01.2017 v 09:48

Mám to opačně než woodward, asi nejsem typický čtenář detektivek, i když je čtu ráda. Zrovna čtu výborné detektivky polského autora Zygmunta Miłoszewského a přistihla jsem se, že víc než samotný detektivní příběh mě zaujaly polské reálie a právě společensko-kritická témata.
Severských detektivek jsem moc nepřečetla, ale také si myslím, že se tam společensko-kritická témata vyskytují hojně, stačí si vybrat.

siena
siena 24.01.2017 v 09:55

woodward, nebyla bych tak akurátní. Vzhledem k tomu, že prakticky ve všech detektivních románech, a nejen v těch nových, se severští autoři zabývají i společensko-politickým kontextem, nedomnívám se, že tím své čtenáře popuzují. Usuzuji z toho, i z těch několika rozhovorů autorů, že má podobné psaní u nich prostě tradici. A nevidím v tom vůbec nic špatného, rušivého, naopak. Sama tu politickou linii příběhu sleduji mnohdy s větším zaujetím, než samotou kriminální zápletku. Beru to jako jejich rys, něco, čím se odlišují od detektivní tvorby jiné provenience.

Text příspěvku byl upraven 24.01.17 v 09:57

Koka
Koka 24.01.2017 v 10:31

Lépe než Siena bych to nenapsala.
Jenom ještě připojím poznatek, že "zabalit" své politické, občanské, světonázorové či etické (často i neetické, výbojné, agresivní, revoluční, nenávistné) názory do hávu jiného žánru než agitační brožurky - to není vůbec, ale vůbec výsadou autorů detektivek, a o ni s tím jako první nezačali. Myslím, že průkopníkem takového postoje byla nejdřív poezie, která burcovala (vezměte si všechny ty písně!). A pak román, který zejména v 19. století často epickým příběhem zaoděl společensko-politické názory. Jen si vemte Annu Kareninu - kolik dnešních čtenářů brblá nad těmi sáhodlouhými úvahami o hospodaření, ekonomice, řízení společnosti, aniž by si uvědomili, že autor chtěl právě tyto postoje dostat k čtenářům, a tak je pověsil na přitažlivý, skandální příběh manželské nevěry a mileneckého rozčarování.
A detektivka, která primárně nastoluje patologické jevy, je jak stvořená pro reflexi širší společenské situace, v níž se tyto jevy vyskytují (nebo jsou potlačovány.)
Tedy - myslím si úplný opak, než ww: detektivka, která v příběhu neodráží společenský kontext doby, v níž se příběh odehrává, je jalová a salonní.
Třeba právě díky příběhům Agathy Christie se dnešní člověk hodně, opavdu hodně dozví o stylu života v Anglii v těch letech, o dědičském právu, o spoločenských konvencích a předsudcích, atd.

woodward
woodward 24.01.2017 v 10:40

Isserley, Siena: hm, budiž vám přáno. Mně ty severské detektivky nikdy moc nebraly. Snad jedinou výjimkou byl kdysi dávno Noční autobus (Sjöwall, Wahlö). Přečetl jsem od týchž autorů ještě pár dalších, ale neuchvátily mne. Pak jsem zkusil nějakého Islanďana (dlouhé jméno, začíná na "A", ale víc si nepamatuju. Jediná další severská autorka, která je pro mě ještě jakž takž stravitelná je Helen Turstenová.
V zásadě bych ale řekl, že všichni ti módní severští detektivkáři vytvářejí virtuální realitu. Ty jejich úhledné, spořádané, vrcholně civilizované zemičky v jejich podání působí dojmem temných, hnusných míst, kam by se člověk nevydal, ani kdyby mu platili. Jako když byl kamarád na návštěvě u příbuzných v Kanadě a když řekl, že má namířeno do USA, babička spráskla ruce a zapřísahala ho, ať tam nejezdí, že ho tam určitě zabijou. (Její dcera kámoše ujistila, že z babičky nehovoří zkušenost, ale detektivní seriály.)
Můj názor je, že tento přístup je v zásadním rozporu s posláním detektivky. O tom, že v reálném světě se denně dějí ohavné nepravosti, se člověk dočte v novinách. Detektivka je příběh o pátrání a v tom příběhu nemá být vražda součástí běžného, každodenního života. Naopak, detektiv pátrá, zkoumá ten běžný, každodenní život všech zúčastněných a vodítka mu poskytují anomálie, odchylky od té obyčejnosti.
Jenže tohle všechno pohřbil kdysi dávno Ed McBain a jeho 87. revír. Namísto prosté logiky geniálního detektiva postavil policajty s jejich technickým zázemím, pro které je vražda jako houska na krámě. Jistě, byl to od něj velký literární počin, jenže jako vždycky v takových případech, se vyrojila spousta méně kvalitních napodobovatelů, kteří klasickou detektivku vytlačili na okraj zájmu. Tím nechci říct, že mám něco proti policejním detektivům. Roderick Alleyn, inspektor Klubíčko, Maigret - to jsou všechno skvělí detektivové, jejichž hlavní zbraní je rozum a znalost lidské povahy. Jejich autoři vždycky ctí zásadu, že vražda je ojedinělou explozí zla v poklidném, obyčejném prostředí a úlohu policejního technického zázemí omezují jen na nejnutnější minimum.
Ale to jsem odbočil. Pokud si někdo chce stěžovat na zlořády a nespravedlivé uspořádání světa, tak ať si stěžuje, ale k tomu nepotřebuje detektivku. Koneckonců, jestli je ten svět tak zlej a nespravedlivej, je pak od autora poněkud nepoctivé, když svému detektivovi dovolí dobrat se pravdy.
Detektivka je pohádka. Je to příběh o tom, jak zlo, které vpadlo do spořádaného světa, bylo odhaleno a potrestáno. Je to vysoce morální a pozitivní literatura. Severské detektivky mi trochu připomínají pohádku Járy Cimrmana "Jak chudák do ještě větší nouze přišel".

tornado-lou
tornado-lou 24.01.2017 v 11:52

Nesbo, Švábi. dětská prostituce v Thajsku. a vůbec celý Harry Hole - alkoholismus. a Přízrak, tam nezletilí prodávají drogy. čili materiálu plno.

siena
siena 24.01.2017 v 20:34

woodwarde, dovolím si ještě zapolemizovat. Já jich přečetla docela hodně, a znovu bych zdůraznila, že to byli autoři i podstatně starší, tudíž těžko označitelné za dnešní módní autory. Nakonec i první knihu Jo Nesbø, jsem přečetla v době, kdy tu ještě žádná vlna popularity nejela, a jen proto ho nyní také neodložím. Přesto si z knih neodnáším pocit: "...působí dojmem temných, hnusných míst, kam by se člověk nevydal, ani kdyby mu platili. " Naopak, já se tam vydávám ráda, měla jsem štěstí, že se mi podařilo jak pracovně tak i soukromě tam pobýt a doufám, že ještě budu mít příležitost.

woodward
woodward 24.01.2017 v 21:04

já přece neříkám, že to tam DOOPRAVDY JE hnusný. Jenom ti severští detektivkáři to tak malujou.

siena
siena 24.01.2017 v 21:51

woodwarde, řekla bych, že malují úplně stejně jako autoři neseverští...

Ale kdybych se vrátila k tématu zadání slečny uživatelky. Bylo by zajímavé, kdybyste se Esovaa potom s námi podělila o výsledky své práce. Opravdu by mne zajímalo jestli se Vám podaří vystopovat kořeny jejich tvorby a proč je tolik autorů, kteří píší tento žánr...

Koka
Koka 24.01.2017 v 22:00

siena - zakladatelka vlákna se od chvíle, kdy včera položila svůj dotaz, ani nepřipojila na DK, tak to možná s těmi výsledkami práce nebude tak horké.
Stejně se obávám, že zas si někdo zvolil jako téma své bakalářské práce takové téma, o němž lautr nic neví, nikdy se jím nezabýval, netuší, kde má hledat podklady atd. ale jinak je spokojen, neboť jde o téma "aktuální, přitažlivé" a "cool".
Ale zdejší polemika je vydatná a zajímavá - zdatný adept už jenom z ní by měl co převzít do své práce :=)

Text příspěvku byl upraven 24.01.17 v 22:07

siena
siena 24.01.2017 v 22:04

Koka, napadlo mne to také, z toho, jak byla prosba položena. Styl od Šumavy k Tatrám...ale třeba nás překvapí...

Esovaa
Esovaa 29.01.2017 v 17:44

Všem děkuji za komentáře!

Koka - ano, dlouho jsem tu nebyla, mám zkoušky a není jich zrovna málo, takže se na soc. sítích moc neukazuji. Téma je pro mě přitažlivé, ne protože je to "cool", ale protože mě detektivky baví. A odsoudit člověka jen kvůli tomu, že se tu dlouho neukáže, no promiň ... Diskusi jsem založila, abych si rozšířila zorné pole, ale většinou se mi tu objevila doporučení na knihy, které už jsem četla a k bc práci bych využila tak jako tak.

Text příspěvku byl upraven 29.01.17 v 17:45

Koka
Koka 29.01.2017 v 17:54

Essova - co mám prominout? Nikoho jsem neodsoudila, já ani nepracuji v soudnictví. A že se obávám, že si studenti jako témata svých prací volí takové náměty, o nichž nic nevědí, nebo jen velmi málo? No ano - toho se obávám čím dál víc, neboť se to (povrchnost, nezájem o zvolený obor, nízká míra orientace ve své profesi ...) pak projevuje v celé jejich profesní kariéře; setkávám se s takovými, kam jen jdu.
Právě nědávno se tady na mě vytahovala jedna uživatelky, že ona má diplom z češtiny, a pokud já jej nemám, tak ona se mnou nemá o čem debatovat. Bylo to jen krátce poté, co tatáž osoba projevila neschopnost přečíst a porozumět jedné zdejší české větě. Takové sitauce mi hodně napoví o eruduci mnohých mladých absolventů.
Pokud ostatním děkujete a jenom pro mne tady máte výčitky, tak opravdu a upřimně lituji, že jsem se obtěžovala vám jako jedna z prvních cokoliv radit.

Esovaa
Esovaa 29.01.2017 v 18:02

Koka - já poděkovala VŠEM a to zahrnuje i vás. Speciálně k vám jsem se vyjádřila, protože jste tu napsala, že jsem se nepřipojila a tak horké to nebude. Nevěděla jsem, že se tady nesmí člověk "obhájit", i když je pravda, že ani nemám za co.
Každopádně ještě jednou děkuji i vám za doporučení! :)

Koka
Koka 29.01.2017 v 18:04

Opravdu není zač děkovat - jak jsem již psala, lituji svého činu a toho doporučení; neměla jsem vám nic radit, a tak ani vy nemáte zač děkovat. Jakoby se nestalo :=)

kadel1949
kadel1949 07.10.2023 v 12:31

siena a Koka
Třeba se neozvala proto,že se ve vláknu většinou plácalo o věcech,na které se vůbec neptala.Prostě jsou tu jedinci,kteří musí stále prudit

siena
siena 07.10.2023 v 12:42

kadel1949, znovu jsem si zdejší diskuzi, díky Vám, prošla. Nevím, jakou máte jinou zkušenost zde, ale řekla bych, že příspěvky byly k věci. A mé přání dozvědět se výsledky té práce bylo čistě ze zájmu o Skandinávii, o autory, nejen detektivní literatury. Zrovna minulý týden jsem měla možnost opět, po sedmé již, pobýt v Oslo a bylo znovu co objevovat... to město se mění před očima:)



Vložit příspěvek