Rozečtené knihy

DISKUZE » O knihách


beowafle
beowafle 16.11.2013 v 21:46

Zdravím všechny spolučtenáře. Zajímalo by mě, jak jsou na tom ostatní s knihami, které je přestanou v určitém bodě bavit. Já mám teď takovou krizi - mám rozečteno plno knížek. Je to takový nekonečný cyklus: rozečtu jednu, ta mě přestane bavit, tak rozečtu druhou. Druhá mě baví a dočtu ji do konce, ale aby to nebylo tak jednotvárné, rozečtu během toho třetí, abych si k zábavné knize četl něco depresivního. Třetí mě stejně jako první přestane bavit atd.

Momentální stav rozečtených je

Hraničářův učeň 2 - nablblá popisnost a očividné zaměření na dětské čtenáře je ubíjející, ale když už jsem přečetl jedničku, nechci zahodit rozečtenou sérii.

Asfalt - krátké zábavné pasáže se střídají s dlouhými nudnými vnitřními monology postav a celkově mě ten koncept popisu akčního filmu zdá nudný, ale když jsem v půlce knížky, to jí mám přestat číst?

Hyperion - přečetl jsem první příběh (těsně) a druhý mě mátl nekonečným zaváděním nových výrazů a jmen - vzdal jsem to (výhra).

Přechod - přečetl jsem třetinu a docela mě to bavilo, ale na několik měsíců jsem čtení přerušil a jak mám navázat na knihu, ze které si pamatuju tak málo?

Dneska jsem začal číst Čerpadlo 6 - první povídka nebavila ale dočetl jsem jí, abych pak zkusil druhou. Druhá byla lepší, ale ve dvou třetinách mi bylo jasné jak to bude pokračovat a ztratil jsem chuť...

Zdá se mi, že mým problémem bude, že pořád vyhledávám scifi/fantasy literaturu, ale jsem na ní moc blbej. Asi bych měl být víc otevřený jiným žánrům, ale pořád se bojím, že mě to zase nebude bavit! Co s tím?

vincek1
vincek1 17.11.2013 v 10:45

beowafle: Nevím co ti napsat na tvůj příspěvek, ale co zkusit něco kde jsou živí lidé. Díval jsem se na tvůj profil, převažují v něm fantasy knihy. Já bych být tebou přečetl něco od p. Sansoma, krve je tam také dost, ale odehrává se to v reálné době a příběh vychází z historických událostí. Nechci být moudrý, ale jsi dost mladý a proto, jak sám píšeš, hledáš svoji "parketu" v literatuře. Pěkné knihy píše také spisovatel Cornwel. Zkus se podívat do diskuze na Klub čtenářů historických románů. Jsme zde zatím jen tři, ale není to nejhorší sekce. Hodně úspěchů v hledání žánru, který ti bude sedět. P.S. Já sám rád čtu scifi a fantasy jsem zatím na chuť nepřišel.

Text příspěvku byl upraven 17.11.13 v 10:46

Azizi
Azizi 17.11.2013 v 13:13

Kedysi som také knihy nedočítala. Teraz sa už snažím dočítať každú knihu, ale o to väčší pozor si dávam pri výbere. A keď už mám nejakú rozčítanú, tak s inou nezačínam. Ak máš dojem, že ťa sci-fi a fantasy až tak nebaví, skús niečo iné. Aj keď u mňa je to tak, že záleží skôr od individuálnej knihy než od žánru. Dá sa povedať, že tak nejak som si už vybudovala pre ten výber cit, že len zriedka ma nejaká kniha úplne sklame.

tenax
tenax 17.11.2013 v 14:20

S rozečtenými (a nedočtenými) knihami problém nemám, asi proto, že si knihy vybírám podle několika kritérií:
1. Zajímá mě nějaké téma nebo žánr a k němu vyhledávám tituly a autory. Pak se mi sice může stát, že se mně zpracování nelíbí, ale přesto dočtu, protože chyba může být na mojí straně (nepochopil jsem autora, u beletrie jsem prostě šlápl vedle, ale jsem zvědavý jak to dopadne nebo naopak jak hluboko je autor schopen klesnout, těch důvodů je víc...).
2. Při výběru knih v knihovně nebo knihkupectví si je prolistuji, přečtu anotace a zpravidla mám jasno jestli jde o "šálek mého čaje".
3. Dám na doporučení přátel (včetně těch virtuálních na DK), o kterých předpokládám, že mají podobný vkus.
4. Volím také autory, kteří mě už dříve něčím zaujali.
5. Pokud je to jen trochu možné, snažím se nečíst současně víc než jeden beletristický titul (na hostině si také nedám polévku, hlavní chod a dezert zároveň).
Ale to všechno jsou "moudra", ke kterým se většina čtenářů časem propracuje sama, nečtenářům jsou stejně šumafuk. Je dobře, když se nad podobným tématem vůbec někdo zamýšlí. Proto, Beowafle, vítej mezi čtenáři :-).

Text příspěvku byl upraven 17.11.13 v 14:23

beowafle
beowafle 17.11.2013 v 14:36

Já právě kvůli tomu, že jsem toho ještě moc nepřečetl nevím co číst. Proto zkouším náhodně knížky podle ohlasů, ale bohužel stejně jako u filmů a hudby se často zcela míjím s většinou...

Cíl č.1 mám ale teď daný - dočíst rozečtené a pak se uvidí.

Text příspěvku byl upraven 17.11.13 v 14:37

tenax
tenax 17.11.2013 v 15:09

Člověk by si měl asi vybírat četbu podle toho, co ho zajímá v životě. Milovníka přírody asi těžko zaujme Dědeček automobil a naopak zájemce o historii si nevychutná Jak číst ze stop. Ale to je samozřejmě hrubé zjednodušení, každého zajímá víc věcí najednou a leckdy dost protikladných. Především je nutné si ujasnit, co od knihy očekávám, jestli napínavý příběh, lyrické vyprávění, rozvíjení fantazie, humor, poučení a informace...Je toho moc a každý to má jinak. Jsou i snobové, kteří čtou jen novinky a to, co je momentálně in, aby se měli čím blýsknout ve společnosti. Těm bych ale neříkal čtenáři.
A k tomu míjení s většinou, to přeci vůbec nevadí, každý jsme jiný, důležité je, co kniha přinese mně a ne co si o ní myslí ostatní. Jeden moudrý člověk kdysi napsal, že "všeobecný souhlas je často všeobecný omyl", tak co když se mýlí ti druzí?
Ale už si začínám připadat jako Děd Vševěd, tak radši - hodně dočtených knih přeju a hezký den.

Text příspěvku byl upraven 17.11.13 v 15:10


Lector
Lector 17.11.2013 v 19:02

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

tenax
tenax 17.11.2013 v 19:10

to Lector: Podepisuji, souhlasím a dávám palec nahoru.
Podíval jsem se na profil a za ten taky.

Text příspěvku byl upraven 17.11.13 v 19:12

Lector
Lector 18.11.2013 v 20:55

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

tenax
tenax 18.11.2013 v 20:59

to Lector: Není zač, palce jsou levné :-). Odhaduji (i podle vyjádření v profilu) spřízněnou duši, tak asi i proto.

Lector
Lector 18.11.2013 v 21:01

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

orisi
orisi 20.11.2013 v 19:48

Pročistil jsem si knihy k přečtení . Máte podobné stavy , pocit že vše můžete přečíst ? Časem zjistíte že čtete docela rychle , ale ne zase tak rychle jak by jste očekávaly . Asi většina z Vás si zaťuká prstem na čelo ... . Jak s toho ven ..... ? Znovu si přečtu sérii - Lincoln Rhyme od J . Deavera . Potom si chci přečíst celého Johna Lutze .

Text příspěvku byl upraven 20.11.13 v 20:18

elfos
elfos 20.11.2013 v 23:50

Jj :-) .. Mám obrovský seznam knih k přečtení, a obrovský pocit, že velkou část z nich si nikdy nepřečtu, buď proto, že je neseženu, nebo proto, že to nestihnu. Ale těším se na každou knihu v tom seznamu a občas si ho pročítám jen tak pro radost (nejsou v něm jen názvy knih a autorů, ale i různé poznámky a přípodotky k nim - taky proto má momentálně 74 stran).

orisi
orisi 21.11.2013 v 09:01

Díky za pozitivní " nakopnutí " . Jak bude volná chvilka , přidám si ty které mě zaujaly a chci se na ně mrknout , ať už v knihovně nebo na Starobrněnské ;)

Dáma s hrnstjm
Dáma s hrnstjm 21.11.2013 v 11:01

Hlásím se do klubu... Do "Chystám se číst" přidávám a přidávám - a pak se zděsím průběžného počtu! Nicméně pak zase přidávám... Obvykle se mi pak stane, že přečtu knihu, mám radost, že si ji zároveň vyškrtnu ze seznamu "Chystám se číst" a ejhle, ona v tom seznamu vůbec není! Asi bych si musela zakázat DK, abych nenarážela na další a další zajímavé knihy. S každou další přidanou knihu mívám lehké výčitky, ale od teď se budu uklidňovat tím, že elfos je na tom mnohem, mnohem hůř! :)

bokken
bokken 21.11.2013 v 17:33

Podle mě neni dobře mít rozečteno nebo číst víc beletrie současně. Člověk se pak pořádně nevžije, neužije si ty knihy. Já to dělám třeba tak, že čtu maximálně dvě, jedna vždycky beletrie, druhá naučná/vědecká apod.

Koka
Koka 21.11.2013 v 19:00

Výborné téma, děkuji otci-zakladateli tohoto vlákna, že vytáhl na světlo toto bolavé místo našeho čtenářského osudu. Díky tomu jsem zjistila, že v "chystám se číst" mám 153 knižních titulů a u mnoha z nich nechápu, co mě k tomu inspirovalo. Asi to byly většinou kvalitně nebo poutavě napsané komentáře či recenze na DK. Ale tu důvěru v komentáře budu muset omezit, protože právě před pár dny jsem z "chystám se" do rubriky "přečteno" přeřadila knihu čtenou na základě doporučení mé nejrespektovanější komentátorky z DK, a byl to - slušně řečeno - těžký čtenářský omyl. Několik položek jsem však už úspěšně umazala a knihy opravdu přečetla, komentovala, hodnotila. Nestíhám to však dělat stejným tempem, jakým na seznam přidávám další a další.
Rubriku "chystám se číst" používám i jako náhradu za poznámkový blok, když si chci uchovat odkaz, nějakou stopu o zajímavém nebo kontroverzně napsaném komentáři, nebo o knize, kterou chci doporučit někomu z blízkých, vyhledat si o ní další informace apod. Díky tomu v ní mám zařazenou i knihu, u které jsem narazila na nejkuriosnější anotaci, jakou jsem kdy na DK, nebo vůbec ve vesmíru četla (zájemcům prozradím jedině přes osobní zprávy, aby ta anotace z DK rychle nezmizela).
Je dobré plnit si seznam knih, na které se chystáme vrhnout - značí to, že „ještě jsme to nezabalili“.

orisi
orisi 21.11.2013 v 20:12

Koka - Zajímavý příspěvek , díky . Škoda že v profilu není volitelná položka . Asi bych jí využil , jak píšete v druhém odstavci .

Text příspěvku byl upraven 22.11.13 v 19:06

rusalka123
rusalka123 23.11.2013 v 20:04

elfos, jsem na tom úplně stejně :)

elfos
elfos 24.11.2013 v 00:42

Díky, to jsem ráda, že v tom nejsem sama. :-)

tyzik.cejka
tyzik.cejka 24.11.2013 v 14:26

já se z radostí taky zapojím a stejně jako Koka děkuji otci že nám takovou výbornou diskuzi udělal já mám knih rozečtených strašně moc a mít čas tak v písmenkách i bydlím ale prostě se to nedá škola kroužky DK apod. tak nestíhám ale čtenářský deník do školy je vždy plný

rusalka123
rusalka123 24.11.2013 v 16:38

elfos, jj.:) Já mám zatím ten seznam hodně maličký, ale obávám se, že to bude hodně nabývat. Ale taky si ho někdy jen tak pro nic za nic pročítám.:)

orisi
orisi 27.11.2013 v 11:04

Tak jsme se všichni shodli , že budeme číst i po smrti ;)

Venezia
Venezia 27.11.2013 v 17:41

to orisi: keďže väčšina ľudí verí na posmrtný život, reinkarnáciu či duchov, nevidím v tom problém. :)

rusalka123
rusalka123 27.11.2013 v 19:05

Venezia: Já jsem křesťanka, tudíž na posmrtný život věřím, ale rozhodně neočekávám, že tam budou knihy.:D Ale dobrá myšlenka...;)



Vložit příspěvek