Proč nás tak baví čtení?

DISKUZE » O knihách


nikol1324
nikol1324 27.02.2016 v 10:27

Proč nás čtení tak baví? Mě baví,užjen proto, že můžete dát průchod své fantasii a ponořit se někdy do fantasi, romantického, hororového či jinak napínavého příběhu. Můžete si vymyslet jak postavy budou vypadat. Lidé, kteří nečtou přichází o dobrodružství, které by v tomto světě normálně nezažili. Je to úžasné!!!

reader.007
reader.007 27.02.2016 v 19:12

Protoze kniha da vzdycky, ale opravdu VZDYCKY vic nez film, ten se da zmanipulovat, nepohodlne myslenky vystrihat, nemluve o tom ze do hodiny a pul nebo do dvou proste nikdy nenacpete to obsahuje dobra kniha, i kdyz je to jen oddychove cteni.

tester
tester 29.02.2016 v 03:40

Protože se dostáváme do stavu změněného vědomí jako při užití drogy. Tato závislost není zatím trestná. Četba čtenáře odtrhává od reality.
Zafón Carlos Ruiz
Kniha je zrcadlem, v němž spatříme pouze to, co v sobě nosíme.

Text příspěvku byl upraven 29.02.16 v 03:49

Makropulos
Makropulos 29.02.2016 v 14:10

Včera jsem začala číst knihu Dva kufry a jeden já od p. Richarda Crhy a hned na jejím začátku jsem objevila toto:
"Když jsem přicestoval do jiného světa všech pěti kontinentů, došlo mi, že to tam je úplně jiné, než jsem se dočetl v těch knížkách. Nebyla to však chyba těch knížek, ale chyba moje. Příliš mnoho jsem si představoval při čtení - ale v tom je právě kouzlo knížek, že si čtete a zároveň je vám dovoleno představovat si, což se vám v životě nebo při sledování přihlouplých televizních stanic stane jen málokdy. .........
Proto jsou lidé, kteří hodně čtou, tak nešťastní a mají v sobě nepořádek, nejasno. Šťastní jsou naopak lidé, kteří příliš nečtou anebo vůbec nevezmou knihu do ruky - těm je hned všechno jasné a tudíž si, byť jen se základní znalostí abecedy, dokážou na povel v sobě zjednat pořádek nebo citovat alespoň novoty z bulvárního tisku."

jluky
jluky 29.02.2016 v 20:31

Pretože je to taká moja droga... Únik z reality....

Snofru
Snofru 29.02.2016 v 21:30

Přesně...knížky jsou taková moje legální droga, kterou užívám denně po silných dávkách, abych přežila ne vždy úplně růžovou realitu. U čtení si odpočinu, dám průchod své fantazii a navíc si rozšiřuju i slovní zásobu, nejen tu českou, kterou potřebuju ke svojí práci, kde vyjadřovací schopnost hraje velkou roli, ale i tu anglickou. Pár knih už jsem tak zvládla a lepším se.


K.M
K.M 29.02.2016 v 22:44

Někdy taky zapomeneme, že nás čtení bavilo- z různých důvodů. Je dobré to zkusit znova a zase začít. Pořádně; ne jen sem tam. Někdy asi postačí pořídit si nové brýle a pořádnou čtecí lampu...

tester
tester 01.03.2016 v 04:17

Cestovatel popisuje jak lidožrouti grilovali bělocha. To už není zajímavé. Dnešní dění ve společnosti a ve světě vůbec je dobrodružství hraničící s tím, že přijdeme o život. Mainstream má štávu a zajišťuje neustálé vzrušení. Odpoutává od četby knih.

jitvav
jitvav 01.03.2016 v 12:42

Ano, únik z reality, to je správně vystiženo. Člověk, který nečte, se strašným způsobem ochuzuje, protože čtením zažije to, co by nikdy neměl šanci zažít, dostane se na místa, kam by se jinak nikdy nedostal a získá odpověď na mnohé otázky a problémy, se kterými by si sám nevěděl rady.

hannah2000
hannah2000 01.03.2016 v 16:51

Ano, pro mě je čtení také únik z reality. Vytěsnění něčeho něčím jiným. U čtení knih vypnu a pouze přijímám. Někdy potřebuju oživit nudu, jindy si potřebuju odpočinout od hektické reality. Podle toho si vybírám knížky. Takže čtení je vlastně někdy relax, někdy dobrodružství.

Text příspěvku byl upraven 01.03.16 v 16:59

tester
tester 01.03.2016 v 18:14

Čtenář je vlastně sám interpret děje knihy, postav, prostředí, charakterů atd. Někdy to přebírá z toho co viděl v reálu, v kině, v TV atp. Čtenář si dělá svůj vlastní film a když ho pak uvidí jako skutečný film v kině je z toho někdy rozčarovaný. Co čtenář-to filmař. Proč chodit do kina a klanět se hercům? Udělám si kino sám v sobě a pro sebe. Předžvýkaný natočený hotový film s hercem na červeném koberci je trochu hlavně o penězích. Tak si to představoval někdo jiný s jiným životem a jinými životními zkušenostmi a ne čtenář, kterému film pokazil někdy náladu. U filmu divák degeneruje, protože nemusí myslet. Čtenářovi se kouří při čtení z hlavy. Musí si všechno vymyslet a představit sám. Někdy pomáhají ilustrace v knize.

Text příspěvku byl upraven 01.03.16 v 18:21

Lector
Lector 01.03.2016 v 19:00

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

hannah2000
hannah2000 01.03.2016 v 19:47

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

tester
tester 02.03.2016 v 04:00

..... Spousta skvělých románů (nejen románů) nám dává odpovědi na otázky, které se nám honí hlavou. A když na takovou knihu narazíte, pocítíte vyšší sféru vědomí. Uvědomíte si, že ta kniha vám zaplnila prázdné místečko ve vaší mysli. Zasadila kamínek do mozaiky vašeho obrazu světa. ..Lector to dobře vystihl.

Antares
Antares 02.03.2016 v 11:22

mňa baví to, že pokial čítam nejakú knihu, tak po dobu čítania sa stále nachádzam čiastočne v tom knižnom svete a pri niektorých knižkách aj nejakú dobu po ich dočítaní :) knižný svet poskytuje nové zážitky, nové myšlienky. je to také plus k tej našej bežnej rutinnej realite plnej povinností a zhonu ;) a taktiež, ako už mnohí napísali, únik od stereotypu, reality, otravných ľudí a tak podobne... a tiež ma veľmi baví sa proste upelešiť s knihou na posteli, k tomu deka a kafíčko. to je paráda ;)

Daydreamer
Daydreamer 02.03.2016 v 11:56

Souhlasím s Lectorem. Vidím to i u sebe v rodině, ale nejen tam. Cituji"A zastávám názor, že k tomu, aby nás čtení tzv. bavilo, musíme mít určité dispozice, z nichž jedna ze základních je porozumění psanému textu. Není-li tímto jedinec vybaven, ve čtení zálibu nenalezne. "
U mně ty dispozice naštěstí jsou :-). A s postupujícím věkem, řekl bych, čím dál intenzivnější. Kromě mých stálých literárních zájmů objevím takřka každou chvíli v knihách něco, či někoho zajímavého. A proto se na čtení nesmírně těším :-)

Michaela01
Michaela01 02.03.2016 v 13:07

Pro mě je čtení něco naprosto nádherného.Uniknu z reality a prožívám příběh někoho jiného.Ne nadarmo se říká,že ten kdo nečte prožije jen jeden život a ten kdo čte jich může prožít tisíce :-)) Bez čtení si svůj život už nedokážu ani představit,uklidňuje mě a zlepšuje mi náladu.

tester
tester 02.03.2016 v 18:03

Jisté je, že kniha je zdroj inspirace. Narazím na něco co neznám a gugl začne pracovat. Kniha bez internetu nemá multiplikační efekt. Je to výrazné např. u cestopisů atp. V knihách by mohlo být víc internetových odkazů, třeba i přímo v textu. podobný systém pužívám i u sledování TV, rozhlasu atp. Během sledování si zapíšu zajímavá klíčová slova a pak si to najdu. Bobtná z toho hlava. Ale proti Alzhajmrovi je to účinná obrana. Tak mně napadá kacířská myšlenka. Proč tento stát tak vehementně podporuje četbu knih nejrůznějšími způsoby? Proč tuto oblast ekonomicky zvýhodňuje? Místo snížení cen plenek pro batolata?

Text příspěvku byl upraven 03.03.16 v 02:41

IYv
IYv 04.03.2016 v 11:27

Lector a tester - podepisuji.
Mám bohatou fantazii, v hlavě se mi rodí vlastní filmy a nerada se pak vzdávám vlastních představ. Takhle jsem nikdy nenašla odvahu vidět Menzelovo Obsluhoval jsem anglického krále, neboť je to jedna z mých nejoblíbenějších knih, kterou si nehodlám nechat zkazit.
Zároveň ke každé knize, která čerpá z nějakého reálu (město, příroda, historická osobnost) nutně potřebuji vidět, jak to věc, osoba nebo místo vypadají. Takže knihy řetězím a témata větvím, k románu z Anglie, kde hlavní hrdina obdivuje starý transbordér, přinesu encyklopedii o mostech, tam narazím na další zajímavé informace a musím pro další knížky...google mi to trošku usnadňuje.
Také se na čtení nesmírně těším a není to jen únik z reality.
Díky za pěknou diskuzi, potěšila mě.

tester
tester 04.03.2016 v 15:34

To jsme to krásně vymňoukli. Nevím jestli se v DK na toto téma už někdy psalo. Kdo má internet může mít z četby mnohem větší užitek. Hledat různé pojmy atd. mnohonásobně zvyšuje užitnou hodnotu četby. Taková jako WIKI-četba. Číst knihu bez internetu je jen styl start-cíl. S internetem je to styl - celý svět je můj.

Fantýna
Fantýna 06.03.2016 v 08:25

Kniha má hodně výhod. Člověk se vtáhne do děje, a prožívá to, co hlavní hrdina a ostatní postavy. Je úplně jedno, jestli postava je kladná nebo záporná, protože se může během přběhu změnit. Dále se člověk podvědomě naučí slova. Buď se je naučí psát, nebo slovně, protože jsou úplně nová anebo obojí.

Baví mě číst, protože se odpoutám od každodenního života do vlastního světa, kde se neřeší moje problémy.

woodward
woodward 06.03.2016 v 21:10

Mně baví číst, protože člověk se u toho nezadejchá a přitom třeba objede zeměkouli nebo oblítá půl vesmíru, to všechno pěkně na gauči, v pohodě, když se mi něco nezdá, tak si zalistuju zpátky a přečtu si to ještě jednou. Co může být lepšího... i když páni klasikové kteří kdysi dávno popsali, kdy je čas na čtení, upozorňují i na lákadla, která člověka mohou od knihy odvést: Když je příliš kluzko na fotbal, málo kluzko na hokej, šlo by se na rande, ale ona šla s jiným - pak je čas na čtení. A v takovém případě, opakuji co může být lepšího?

tester
tester 06.03.2016 v 22:18

Meditace-na to není potřeba ani knížka. To by ale knižní trh zkolaboval. Pro meditaci není potřeba jakákoliv předloha. Není k zahození nějaká útulná a tichá jeskyňka.

tulici
tulici 02.04.2016 v 19:24

Lector - klidne bych si predstavil dobrou knizku od Lectora. Knihy mi ukazuji, krome faktoru estetiky, ruzna, casto obdivuhodna, hlediska na veci a tim jsem schopen vecem lepe a lepe rozumet a nemusim, ani nejde, vsechno sam zkoumat. Nezavidim lidem, kteri nectou.

Andělský
Andělský 01.08.2023 v 09:33

Ahoj,

je pro vás četba opravdu jenom vášeň nebo k ní utíkáte taky proto, abyste zahnali smutek, žal a jiné libůstky? Musím říct, že mi to pomáhá dost. Všechno zlé je pro něco dobré. 'Díky' smutku jsem se seznámil s úžasnými knihami.



Vložit příspěvek