Odradí vás obal knihy ?

DISKUZE » O knihách


binysek
binysek 10.05.2014 v 13:03

ano, odradí mne nejen obal, ale také zvolený typ písma. Knihy v určité podobě jsou pro mne prostě k nepřečtení. Zato mne přitahují (ale dnes už jen přitahovaly) knihy z knihoven v pradávných dobách balené do béžového balicího papíru, pokud někdy, výjimečně na podobně zabalenou knihu narazím i dnes, hned se na ni dívám.

Muflonius
Muflonius 13.05.2014 v 08:38

I když obal hraje velkou roli tak asi ne, ale co mě zaručeně odradí jsou zbytečně velký formát, nesmyslně velké písmo a mezery mezi řádky, kdy vše hraje pro to, aby kniha byla co největší a proto zbytečně drahá. Fascinuje mne pohled na stejný titul, který vyšel v 80.letech a dnes. Staré vydání je klasického rozměru A5, tloušťka knihy je do 3 cm. A ta samá nově výjde ve formátu B5 a široká je snad přes 5 cm (a nedivil bych se kdyby to byl zkrácený text). Tak tohle mne dokáže naprosto dokovale odradit a to i když má hezký obal. Nejen že pak taková kniha působí dojmem četby pro mládež, ale jsou naprosto nepřenositelné. Já osobně nejvíce čtu na cestách a tahat se s takovou cihlou se mi málokdy chce.
V litanii na kvalitu a zpracování knih bych asi mohl pokračovat dlouho, ale to by bylo už na nové téma.

Text příspěvku byl upraven 13.05.14 v 08:39

Richie1
Richie1 13.05.2014 v 09:27

Obal knihy pro mě není až tak důležitý, aby mě odradil (nebo nalákal). Je to jen doplňující hledisko. Ale všímám si také typu a velikosti písma (počtu stránek). Kupuji hodně knih, takže často zvažuji své ekonomické možnosti při výběru knih. V posledních letech mám jednoduchou pomůcku - poměr ceny stránky knihy. Pokud 1 strana stojí méně než 1 korunu (a je to kniha, kterou chci), tak ji bez problému koupím. Ale velmi si rozmýšlím, zda kupovat knihu, která např. při počtu stran 300 stojí 499 Kč. To je předražené - pokud tu knihu opravdu chci, tak se radši poohlédnu v antikvariátech.
Jak píše Muflonius, některá vydavatelství se snaží dělat byznys tím, že zvětší písmo, upraví stránky, formát knihy apod. ... a nasadí větší cenu. Pak kupujeme prázdný papír. Je to stejné, jako když někteří výrobci napumpují do zmražených ryb až 50% vody. Pak kupujeme drahou vodu a divíme se, když na pánvi z původně velkého rybího steaku zbyde malý kousek čehosi. :-)

Pokud ročně utratím za knihy 5-10 tisíc, tak chci kvalitu. Takže vybírám nejen podle autora a titulu, ale i podle kvality vydání.

Liana
Liana 13.05.2014 v 12:51

Obal ma od čítania neodradí, skôr naopak, pekné obaly ma zvyknú prilákať. Ale aj tak viac ako obal si pozeram obsah a recenzie na danú knihu.
Čo sa týka dnešnej úpravy kníh, tak obaly sú naozaj prekrásné, ale rozum mi zastáva tiež nad tým nezmyselným zhrubovaním kníh. Písmená a riadkovanie ako pre slepých, na druhej strane si aspoň nenamáham tak zrak :-))

Text příspěvku byl upraven 13.05.14 v 12:52

Hraboshka
Hraboshka 13.05.2014 v 16:22

Nesuď knihu podle obalu :D Když se mi obal líbí, tak je to plus, ale spíš mi záleží na obsahu.

Linu
Linu 15.05.2014 v 16:23

Já jsem ráda, když má dobrá kniha hezký a přitažlivý obal. Obal by mě nikdy neodradil spíše naopak :-).


Temper
Temper 16.05.2014 v 17:16

Znechutí mě vazba a špatně zvolené písmo. Pokud mě, ale obsah hodně přitahuje, přečtu si ji, ale celou dobu nadávam, který hňup takhle "zprasil" dobrou knihu.

Linu
Linu 16.05.2014 v 17:51

Temper, souhlasím!!

KriKri
KriKri 18.05.2014 v 18:22

Přiznám se, že když se jedná o knihu, kterou vůbec neznám, tak vybírám i podle obalu. Když se jedná o nějakém dílo, které si chci už dlouho přečíst, a vím o čem příběh je - např. nějaká klasika - tak na obalu nelpím. Mám ráda hezké knihy, jak obsahově tak vzhledově. Kdybych si měla vybrat mezi dvěma vydáními jedné a téže knihy, jedna by byla dražší, ale zato v pěkném obalu, druhá by byla levnější, ale v obalu, jenž se mi tak líbit nebude, tak si radši připlatím. I když ve finále je to stejně jedno, protože jediné co jde nakonec z knihy vidět, je její hřbet.

Text příspěvku byl upraven 18.05.14 v 18:26

rafej
rafej 07.06.2014 v 02:51

Ano, obal mě dokáže odradit a skutečně se mi to stalo i u oblíbené knihy, i když k ní jiné vydání neexistovalo.
Byl to případ tak ohavného, kýčovitého ztvárnění přebalu, že bych se za něj styděla a rozčiloval by mě každý pohled na tu knihu.
Bohužel tímto trpí hlavně knihy pro ženy.

Text příspěvku byl upraven 16.06.14 v 22:06

Tommi12
Tommi12 11.06.2014 v 14:13

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Gnomo
Gnomo 11.06.2014 v 19:37

Obal mě neodradí, mám pár knih i bez něj (jsem spíše na ten obsah:-)
Jak zde dříve zaznělo, pokud mohu vybírat knihu dle vydání, hledím na písmo (např. styl, velikost apod.)

Text příspěvku byl upraven 11.06.14 v 19:41

sarush
sarush 30.06.2014 v 00:08

Podle obalu si vybírám knihy a pak podle obsahu. Když se mi nelíbí obal, tak tu knížku zpátky založím a jdu dál. Hodně mě i odradí kreslené obálky. Ty přímo nesnáším. Těm se velkým obloukem radši vyhýbám.



Vložit příspěvek