Neliterární umělecké dílo jako inspirace pro spisovatele


Bramboračka
Bramboračka 20.12.2016 v 20:52

Zdravím přátele,

název celé diskuze je čirou náhodou také názvem tématu mé maturitní práce. Jde o to vybrat si knížku, která se točí okolo nějakého architektonického či uměleckého díla, nejlépe pak v našich končinách. Například: Svatý Xaverius - obraz sv. Xaveria, Skleněný pokoj - vila Tugendhat atd. A následně to po všech stránkách rozebrat ... dost pravděpodobně to znáte ze svých studentských let. :) Problém je, že ze své hlasy nejsem schopná cokoliv vydolovat, přitom když mi někdo napoví, kolikrát dané díla znám. Pomůže mi jakýkoliv tip.
Předem díky!! :)

TomTomis
TomTomis 21.12.2016 v 12:36

Urban- Stín katedrály
Hugo- Chrám Matky Boží v Paříži atd...

Nevím, zda jsem ale pochopil přesně zadání úvahy.

tatjana1737
tatjana1737 21.12.2016 v 14:38

Mne napadla jen zahraniční záležitost - a to Pilíře země od Kena Folleta, točící se kolem stavby katedrály... Pokud tedy zadání chápu také dobře. Ale může se jednat třeba i obraz či sochu, ne? Zkusím si ještě polámat hlavu. Teď jde o to, jestli ona památka má být česká nebo stačí třeba jen český autor. A má jít o beletrii?

tatjana1737
tatjana1737 21.12.2016 v 14:47

Inspirací a předmětem inspirovaného literárního díla má být pouze ono dílo neliterární? Tedy např. že kniha pojednává o obrazu, ale nikoli o jeho autorovi? Určitě by se totiž našlo hodně knih o sochařích, malířích apod.
Co se technických staveb týče, napadlo mne, že by třeba nějací budovatelští autoři mohli psát básně o továrnách nebo stavbě přehrady... Ještě též záleží na tom, zda předmětem práce má být pouze jedno dílo a jedna kniha nebo vícero titulů.
Ovšem téma je to pěkné, rozhodím sítě ještě mezi příbuzné :-).

tatjana1737
tatjana1737 21.12.2016 v 15:02

Zatím si lámu hlavu sama a teoreticky by se tam daly schovat i nějaké knížky od Foglara, např. Stínadla jsou inspirována reálnými místy (je ovšem diskutabilní, zda městskou čtvrť považovat za neliterární dílo), pohled na existující sochu mu pomohl vytvořit táborovou hru o Alvarezovi, kolem které se točí děj 90. pokračuje apod. Ale to už je hodně široké vysvětlení zadání práce...

Dal by se ovšem použít Václav Erben, který ve své knize O Strašidlech (http://www.databazeknih.cz/knihy/o-strasidlech-98754) hodně vychází z krajiny Náchodska, jedna povídka je např. inspirovaná pomníčkem padlých vojáků v rakousko-pruské válce.

A ještě mi vytanul Štorch, ale i zde je to hodně volné - v Lovcích mamutů popisuje některé reálně artefakty, které byly archeology nalezeny. A Hogan zase točí děj knihy kolem ukradených obrazů (http://www.databazeknih.cz/knihy/spolecnost-spravnych-romantiku-38146).



Vložit příspěvek