Knihy pro děti - poraďte, doporučte


tatjana1737
tatjana1737 01.10.2016 v 15:04

Na webu jsem našla toto: http://www.cesky-jazyk.cz/citanka/, ale třeba Astrid Lindgrenová zde chybí :-X.
A pak počiny České televize: http://decko.ceskatelevize.cz/cteni-do-ouska.

Text příspěvku byl upraven 01.10.16 v 15:05

blankaposp
blankaposp 03.10.2016 v 10:05

Můžete mi prosím doporučit nějakou knihu pro 10 letou dceru? Čtení ji bohužel moc nebaví a nějak nemůžeme najít něco, co by ji aspoň trochu zaujalo. Asi jedinou knihu, kterou zatím přečetla celou byly Skleněné děti od Ohlssonové. Moc děkuji za jakékoliv tipy.

Daydreamer
Daydreamer 03.10.2016 v 11:43

Ono z mladých dnes čtení baví opravdu málokoho. Ale zkuste tohle: Lewis:Lev, čarodějnice a skříň. Před časem jsem to četl svým dcerám a líbilo se jim to moc :-).

woodward
woodward 03.10.2016 v 12:48

já navrhuji ransomovky. Dejte jí Boj o ostrov a když ji to chytne, bude mít co číst nejmíň na půl roku.

ritterqa
ritterqa 03.10.2016 v 13:10

Mě bavily Dívky v sedlech, přestože koně nějak extra v lásce nemám. Potom mě bavily knížky od Hilary McKay, Karen McCombie, Hortense Ullrich a Jacqueline Wilson.

Skallarix
Skallarix 03.10.2016 v 13:15

Uživatel svůj příspěvek odstranil.


Daydreamer
Daydreamer 03.10.2016 v 13:35

Woodward: Tak to určitě! Jen se obávám, že pro dnešní děti je to "málo akční". Ne každému se třeba líbí popisy vydatného hodování anglických dětí :-D. Mně ovšem ano ;-)

reader.007
reader.007 03.10.2016 v 18:29

Přijde na to, co ji baví všeobecně...
Někoho nachytáte na zvířátka (na to je bohatá studnice Holly Webb), někoho třeba na záhady a detektivky (Enid Blyton), povídání o dětech zvládají bravurně Astrid Lindgren a Eduard Petiška, někdo se chytí na pohádky (i když v 10ti letech je na to možná už trošku pozdě, zvláště jestli jste ji ve čtení nijak nevedli) a fantasy je parketa pro Ilku Pacovskou, J.K. Rowling, již zmíněného Lewise a mnohé další. Fantasy je dneska asi nejrozšířenější žánr, tak to píše kde kdo, se střídavým úspěchem i neúspěchem - můžete časem pořídit průkazku do knihovny a tam už vám milerádi/y poradí, obyčejně jsou nadšení, když někdo projeví vůbec zájem chodit víc, než 1x za půl roku.

Jestli se slečna špatně soustředí na souvislý text, můžete ji ke knihám nalákat prostřednictvím komiksů, počínaje Čtyřlístkem, Barbánkem, kocourem Vavřincem a jeho partou a mnoha jinými které vycházely časopisecky a v poslední době se dočkaly i knihy. Úspěšně lze pokračovat přes kocoura Garfielda, Asterixe a v neposlední řadě úžasného Calvina a Hobbese...

A pochopitelně audioknihy - i pro děti jich je fůra (rovněž k dispozici v knihovnách) a i když bych se neopírala výhradně o ně, je to dobrý doplněk.

Ještě mě napadá: pokud má dívenka ráda filmy (a já upřímně osobně neznám dítě které by nemělo), lze i tohle použít jako vějičku - "Chceš vidět to a to? Tak si to nejdřív přečti..."

Text příspěvku byl upraven 03.10.16 v 22:23

blankaposp
blankaposp 04.10.2016 v 06:56

Moc všem děkuji za tipy. Do knihovny chodíme a dcerka si vždy něco vybere, ale bohužel, když kniha nezaujme hned od začátku, tak ji odloží. Zkusíme zítra zajít do knihovny a podívat se na některé tituly, které nám radíte a uvidíme. Snad v naší knihovně něco bude :-) Samozřejmě jsem zkoušela, aby nám poradili přímo v knihovně, ale bohužel u nás asi není ta správná knihovnice a poradila pouze, že máme hledat v oddělení pro děti a mládež, ale konkrétní knížku, nebo autora nedoporučila. Dcera dostala ve škole novou paní učitelku a ta doporučuje, aby děti přečetly aspoň jednu knihu měsíčně a pro nás je toto dost problém. Tak snad najdeme nějaký žánr, který by dcerku zaujal a ona pozná, že čtení je fajn. Jako malinká moc ráda poslouchala, když jsme ji četli, ale samotnou ji to zatím nějak nechytlo.

IYv
IYv 05.10.2016 v 15:45

Bibi od Karin Michealisové
http://www.databazeknih.cz/knihy/bibi-1785

IYv
IYv 05.10.2016 v 15:55

a paní učitelka neradí?
já jsem hltač knih a děti to zdědily po mně. Dcera v tomto věku přečetla Hobita a Pána prstenů a dopisovala ty knihy podle svého. Nicméně každé dítě je jiné a je těžko poradit.

reader.007
reader.007 05.10.2016 v 19:59

Každopádně zatím ještě není pozdě ji vést. Dnešní návštěva knihovny mne utvrdila v názoru, že začít se musí včas, když chcete něco ovlivnit.
Doufám, že já nebudu v kůži maminky, která své cca 14ti leté robátko musí skoro násilím dotáhnout do knihovny pro povinnou četbu, aby pak u regálu s Vernem poslouchala perly typu: "Ježiš, tohle je tlustý, to má snad 100 stran."

woodward
woodward 05.10.2016 v 20:12

čtrnáctileté robátko nelze do ničeho nutit. buď ho musíš zabít nebo doufat, že dostane rozum, až s ním přestane mlátit puberta.

cecetka
cecetka 05.10.2016 v 21:07

Reader.007: Nikdy neni pozde zacit. Jako dite jsem taky necetla. Dostavala jsem ke kazdym narozeninam a vanocum knihy a necetla je. To az pozdeji.
Synovi (10) kupuji knihy od batoleciho veku a je to bida. Nastesti uz od treti tridy musi vest ctenarsky denik a kazdy mesic precist jednu knihu, tak spolu cteme. Ale jen proto, ze musi ... dobrovolne nechce :( Pritom rodice mu jdou prikladem, oba s manzelem cteme hodne. A to je tolik krasnych knih pro tento vek :) Nekdy mam spis pocit, ze ty detske knihy kupuji pro sebe :D

Co stoji za precteni? Treba:
Serie Kouzelny atlas od Veroniky Valkove
Serie Sedmy smysl od Ilky Pacovske
Smrtak Harry: Pripad ztracenych duchu
Nocni mury!
Serie Draci srdce od Any Galanove

reader.007
reader.007 05.10.2016 v 21:26

Cecetka: Já dceru taky nenutím. Knížky jí spíš doporučuji a do čeho se jí nechce, prostě vrátíme do knihovny nečtené (nebo si to přečtu alespoň sama).

No, a teď už jí čtení občas i zakazuji - to když třeba místo úklidu sedí zavrtaná nad knihou. Inu odříkaného chlebíčka... ;-))

woodward: tak daleko ještě u nás nejsme, ale jednou... myslím že k takovému extrému snad nedojde. Spíš se nechám poprosit o radu a pak jí mileráda doporučím záživnější "povinnou četbu".
I když... jak jsem tak přemýšlela o tom Verneovi, připadá mi, že právě jeho nejtenčí kusy patří k těm nejméně čtivým, ale než bych jí doporučovala ty přežvýkanosti od Neffa, to snad ať si anotaci raději najde na internetu (nebo jí to odvyprávím sama).

Text příspěvku byl upraven 05.10.16 v 21:27

woodward
woodward 05.10.2016 v 21:33

To je jasný. Nejtenčí je doktor Ox a tu jsem nikdy neměl rád. Nejlepší je trilogie a to jsou docela macatky. Děti kapitána Granta jsem zmáknul někdy ve třetí třídě, ty další o rok, o dva později, jak jsem je postupně dostával k nějakým vánocům nebo narozeninám. A svou první verneovku (Oceánem na kře ledové) jsem přečetl dřív než jsem začal chodit do školy. Dodnes si vzpomínám, jak se táta málem udusil, když jsem mu při večeři začal vykládat, co řekl nebo udělal pan Cascabel (vysloveno tak, jak napsáno).

reader.007
reader.007 05.10.2016 v 21:39

Já mám doma (z těch tenčích) Cestu kolem světa za 80 dní a Tajemný hrad v Karpatech, koukla jsem do toho a nedám je ani za nic. Zato 20 tisíc mil pod mořem, Tajemství pralesa, Dva roky prázdnin nebo Patnáctiletého kapitána klidně zas a znova (kdyby teda byl čas).
A ať mi nikdo nevykládá něco o tom, že je to psáno archaicky nesrozumitelně... Větší blbost jsem dlouho neslyšela.

woodward
woodward 05.10.2016 v 21:58

Cesta kolem světa zas tak tenká není. Ale třeba ocelové město jo, a to jsem měl docela rád. Ale je fakt, že ty tlustší čtu taky dodnes.

reader.007
reader.007 05.10.2016 v 22:03

Tak mám nějaké nahuštěné vydání, je to tohle:
http://www.databazeknih.cz/dalsi-vydani/cesta-kolem-sveta-za-80-dni-119734

Každopádně na ten nápad se sázkou a střídáním prostředí, i když se to jeví zajímavě a cestopisné romány Verneovi obyčejně šly, mě to ne a ne chytit.

woodward
woodward 05.10.2016 v 22:10

musíš to číst jako takovou retro-parodii. ten phileas fogg je tak kamennej, že by se o něj daly brousit žiletky, což byl očividně záměr. co jinýho se dá čekat, když píše frantík o anglickým gentlemanovi, než že si z něj bude dělat srandu. všimni si, že angličani v těch verneovkách málokdy vycházejí pozitivně.

Já mám tyhle větší kusy v klasické edici podivuhodné cesty. žádné krácení, všechno je jak má být.

Text příspěvku byl upraven 05.10.16 v 22:12

reader.007
reader.007 05.10.2016 v 22:12

Všimla jsem si... Asi jako v mayovkách :-)

mishulda
mishulda 06.10.2016 v 21:42

Co treba Erich Kästner? Jeho detektivky pro deti a mladez jsou celkem oblibene a rozhodne je to kvalitni litratura.. nebo Heidi.. Duchackovic rodinka??

mishulda
mishulda 06.10.2016 v 21:46

Nebo Birliban od Petisky? Toho uz tu taky nekdo doporucoval. Nebo zkuste od Šaška neco z edice "To je..." (napr.Paříž, Londyn).. jsou to kratke knihy s nadhernymi ilustracemi. Deti u nas ve tride ji maji rady ;)

Text příspěvku byl upraven 06.10.16 v 21:46

Galadwen
Galadwen 07.10.2016 v 14:33

Moje devítiletá dcera se teď neobyčejně "zažrala" do Kouzelného atlasu Veroniky Válkové (sama jsem některé díly četla a jsou skvělé, čtivé, absolutně doporučuju). Pokud má dcera ráda fantasy, tak u nás frčí série Rose a Emily Pírková od Holly Webbové, z "detektivního" žánru třeba série Z. Pospíšilové Detektivové (u nás je v knihovně v sekci 6-9 let, takže je i pro méně zdatné čtenáře než výš uvedené knížky a u nás měla taky úspěch.
Mladší dcera taky moc čtení neholduje (dokonce ani poslouchání čteného), u ní funguje spíš to, co zná z filmů (Ledové království, V hlavě a podobné knížky). Co zkusit něco takového? Pro starší jsou třeba předlohy filmů Koralína, Karlík a továrna na čokoládu...
Klasiky 19. a 20. století, co jsme jako děti četli my (Verne, May, Štorch, Foglar) nedoporučuju, na dnešní děti mají malý spád. To by ji spíš odradilo.

GrofkaD
GrofkaD 02.12.2016 v 09:24

Prosím o tipy na knížky pro 8letého syna, který čtení bere (snad) prozatím jako povinnost... ;-) Důležitý je pro něho počet stran :-D Mají každý měsíc přečíst 1 knížku a ještě o ní napsat do čtenářského deníku, což při jeho nejen sportovních aktivitách je pro nás šibeniční termín :-/ Moc děkuji.



Vložit příspěvek