KNIHY bez DPH


knedlik
knedlik 23.04.2014 v 21:04

Tak co? Využili jste příležitost dnešního nezdaněného nákupu a pořídili nové mazlíky do knihoven? :-)

Muflonius
Muflonius 24.04.2014 v 07:52

Sice jsem si na tuhle akci brousil zuby, ale týden před tím jsem v antikvariátě narazil na pár pokladů a rozpočet na knihy zmizel. Tak snad ta akce bude mít nějaký účinek a sazbu sníží, ať nemusím čekat na jeden den v roce:)

Jibro
Jibro 24.04.2014 v 20:32

Už dlouho jsem čekal na podobnou akci, protože normální cena e-booků je pro mě pořád vyšší, než jsem ochotný běžně akceptovat, takže jsem včera nakoupil 12 e-booků v průměru za 130 Kč/ks To už se blíží hranici, kdy bych bez nějakého velkého rozmýšlení automaticky kupoval a neprolézal pirátská doupata ;)

Aksel
Aksel 24.04.2014 v 21:37

Překvapilo mě, jak bylo natřískané jedno nejmenované velké pražské knihkupectví. Stály se tam fronty jako o nejrušnějších chvílích těsně před Vánocemi a sotva kdo opuštěl útroby obchodu bez žluté igelitky v ruce. Byl jsem spíš výjimka, poněvadž jsem vlezl dovnitř z čiré zvědavosti (aktuálně nic nesháním), jak lidé zareagují na slevu. Usuzoval bych, že i navzdory slevě měli včera takový obrat, že se jim celý podnik náramně vyplatil. Zahlédl jsem i pár jedinců, co si odnášeli domů celý úhledný komínek knih. :-)

Dovolím si ještě přidat jedno kacířské zamyšlení k roli DPH. Osobně mi nepřijde, že by eventuální snížení daňové sazby o 5-10% mělo nějak dramaticky rozšířit prodejnost knih. Kdo má knihy opravdu rád, ten si na ně odtrhává z jiných vydání už teď. A kdo ke čtení příliš velký vztah nemá, toho ta ušetřená dvaceti či třicetikoruna asi stejně nepřesvědčí, aby místo dvou stovek za biják vyrazil nakupovat do knihkupectví.

Nicméně bych uvítal, pokud by se knihy dočkaly úplného osvobození od DPH. Jak jsem naznačil výše, nejde ani tak o nějakou tu ušetřenou korunu jako především o princip, jaké hodnoty chceme společensky podporovat. Vzdělanost a kultura si zaslouží trochu jiný než jen čistě obchodní přístup.

Text příspěvku byl upraven 24.04.14 v 22:04

Vercik
Vercik 24.04.2014 v 21:43

Tak já jsem chtěla této slevy využít a nakonec jsem si na to vzpomněla až večer někdy kolem 21:00 hod. Poté, co jsem si chtěla z mého oblíbeného e-shopu dobre-knihy.cz něco koupit, mě chuť docela rychle přešla, protože stránky šly tak pomalu, že jsem to vzdala. Asi je zákazníci zavařili :D Než jsem něco našla a došla k pokladně, jsem si nakonec radši koupila z e-shopu knihkupectvi.mobi audioknihu Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel za 203,- Kč (z 299,- Kč) a to u nich kampaň Knihy bez DPH (pokud se nepletu) neprobíhala (u některých se sleva týkala i autorských práv). U jiných, kde kampaň probíhala, byla audiokniha dražší...

Richie1
Richie1 24.04.2014 v 22:02

Co jsem slyšel, tak někteří knihkupci se sice připojili k této akci, ale chytračili - např. zrušili 10% slevu na objednávku po internetu, takže v konečném důsledku se ta sleva o DPH tolik neprojevila.
Lepší by bylo, aby parlament tu DPH na knihy opravdu snížil (popř. zrušil úplně).
Jak dnes na setkání v Neoluxoru s úsměvem vyzýval spisovatel Vondruška - nevolte stranu, která nebude chtít snížit DPH u knih! :-)


Aksel
Aksel 24.04.2014 v 22:14

Richie1: Rušení jiných slev mohu potvrdit; zrovna jsem míjel kasu, když pokladní jakémusi starému pánovi vysvětlovala, že dnes mu jeho sleva neplatí, protože "to má už tak levnější než jindy". Totéž řešil hlouček studentů, kteří narazili s plánem využít společně s DPH ještě ISIC (10%) slevu. Pro mladé lidi-studenty včerejšek zase taková výhra nebyl, to je pravda.

Text příspěvku byl upraven 24.04.14 v 22:16

knedlik
knedlik 25.04.2014 v 12:48

Jak bylo řečeno, nejde o slevu jako takovou, ale o princip. To je ostatně i důvod, proč jsem si nakonec šla taky jednu koupit. Padesát ušetřených korun není zas taková výhra, ale když si k tomu touhle akcí mohla omluvit knižní utrácení (jak bych vypadala, kdybych si v tento den nekoupila knihu??) a ještě je to zaobaleno do takového sympatického nezdaněného hávu...
Jinak je ale pravda, že někteří lidé se slevami nechávají manipulovat opravdu obstojně... Ale v tomhle případě jsem schopná a ochotná přivírat obě oči :-)

Vercik
Vercik 25.04.2014 v 14:17

Richie1 a Aksel: plně s vámi souhlasím. Když někdo na tom bude chtít vydělat, tak vždy cestu najde...

kaliope123
kaliope123 25.04.2014 v 22:05

Tato akce mě spíš přinutila se zamyslet se nad tím, jak smutná je to doba, když někteří lidé čekají na akci bez DPH, aby si koupili knihu, po které touží, nebo potřebují. Je cosi prohnilého ve státě českém......



Vložit příspěvek