Harry Potter bez Harryho Pottera


woodward
woodward 15.11.2016 v 18:00

nojo, jenže oni lítaj na koštěti, čím je hra rychlejší, tím vyšší skóre, jako když srovnáš fotbal a hokej. samozřejmě to všechno závisí na tom, jestli mají obě strany přibližně stejně dobrýho chytače. když ne, tak je to opravdu jenom o té zlatonce.

Arya26
Arya26 15.11.2016 v 19:20

Velký turnaj ve famfrpálu jsme organizovali na letním táboře. Vedoucí, který byl zlatonka, byl ke konci už tak uběhaný, že skočil do bazénu. Myslel si, že se zbaví chytačů, ale ti tam skočili za ním i v oblečení :D - to byl zážitek

woodward
woodward 15.11.2016 v 19:36

:D A co camrál a potlouci? to byli taky vedoucí?

tatjana1737
tatjana1737 15.11.2016 v 19:47

Kdysi jsem četla, že famfrpál je sport, který vymyslela žena, a proto je poměrně nelogický. A že nejvyšší počet bodů může získat jen chytač, kterým je - čtenáři div se - Rowlingové miláček Potter :-). Parafrázuji, nějak takhle to tam nesmiřitelně bylo napsané, ale svým způsobem je to trefné :-).

woodward
woodward 15.11.2016 v 20:06

spíš praštěné. Harry je hlavní hrdina, ale přichází mezi kouzelníky jako outsider, takže potřebuje něco, v čem by mohl od začátku vynikat i se svou "mudlovskou" průpravou. To je docela logické. Tak si pro něj paní R vymyslela famfrpál. A ať už o tom říká kdo chce co chce, vymyslela ho parádně a popisy jednotlivých zápasů jsou taky skvělé. Samozřejmě, jsou tam nelogičnosti - třeba složité úvahy o bodech a pořadí ve chvíli kdy sezóna sotva začala apod. Ale obecně vzato, podle mě celej ten nápad s famfrpálem patří k nejlepším "reáliím" kouzelnického světa, které paní R vymyslela.

Aksel
Aksel 16.11.2016 v 18:06

Pro mě by byl mnohem zajímavějším ústředním hrdinou Neville; je to taková v lecčems sympatičtější verze HP. Čtenáři pozdějších dílů vědí, že podobnost není čistě náhodná.

Jestli Harry vstupuje do kouzelnického světa jako tak trochu outsider, ale s aureolou velké celebrity, pak Neville přijíždí do Bradavic jako outsider nefalšovaný a zoufalý: ztratil rodiče (a v jistém směru mnohem bolestivějším způsobem než Harry), babiččina pedantská výchova mu srazila sebevědomí na nulu, svou rozpačitou neobratností a roztržitostí je terčem posměchu, opravdu blízké kamarády nemá dlouho ani ve vlastní koleji (a když už, tak spíš mezi dívkami), Snape ho šikanuje takřka se stejným gustem jako Harryho (a to už je co říct!) a když už Neville začne trochu vyčnívat, tak nikoliv v populárním famfrpálu, ale v druhořadém (a tak trochu "holčičím") bylinkářství. To jsou, panečku, ingredience pro šťastné klukovské dospívání! Nikdo ho přitom nevodí za ruku, nikomu se nesvěřuje a člověk o něm skoro ani neví...

Přes uvedené handicapy však Longbottom nenápadně rozvíjí ten skrytý základ, který v sobě měl vždycky. Zkrátka roste napříč sérií - u řady dalších postav (vč. Harryho) mi tenhle prvek bohužel chyběl.


woodward
woodward 16.11.2016 v 18:15

to je všechno hezký, ale je třeba neztrácet ze zřetele, že ty postavy jsou FIKTIVNÍ. takže když si autorka vymyslí hlavního hrdinu, musí ho vybavit tak, jak to vyhovuje jejím záměrům a zamýšlenému vývoji příběhu. pokud si někdo chce přečíst psychologický román o ubohém chlapci, který to má v životě těžké, musí si vybrat jiný žánr. tohle je dobrodružná hrdinská story o boji proti pánovi zla. harry je oproti voldemortovi dostatečně handicapován věkem a nedostatkem znalostí a zkušeností. přemýšlet o tom, kdo je na tom hůř a zasloužil by si více pozornosti je trochu nesmysl, jestliže - jak už jsem zmínil - se bavíme o vymyšlených postavách.

Aksel
Aksel 17.11.2016 v 09:05

Proč je "trochu nesmysl" přemýšlet nad příběhem a přát si, aby měly některé postavy více pozornosti, než se jim dostalo? Není to ostatně jádrem každé četby, zamýšlet se nad ní? :) Operujeme tu přeci, jak zdůrazňujete, s fiktivním příběhem a vymyšlenými postavami. Zakladatelka tu předestřela zamyšlení nad fiktivní podobou HP, tak jako čtenář popouštím uzdu fantazii a přeji si, aby bylo pro blaho příběhu více zajímavých a vyvíjejících se Nevillů a méně těch, kteří svojí neměnností po několika knihách začnou čtenáře krapet nudit, (zdravím Rona a Hermionu). Neville je pro mě prototypem postavy, na které Rowlingová zúročila sedm let vývoje a posouvání příběhu.

Text příspěvku byl upraven 17.11.16 v 09:06

woodward
woodward 17.11.2016 v 09:50

Nojo, ale psaní příběhů má holt svoje pravidla. Neville není odstrkovanej, Neville je přesně takovej, jakej má bejt. Zpočátku nemehlo, postupně pak - taky díky Lupinovi a Harrymu - z něj vyroste bojovník. Na něj se Harry v závěru obrátí, aby to ničení viteálů dokončil, a on to udělá. Nicméně paní spisovatelka napsala knihu o Harrym Potterovi. Harry má hlavní roli, Neville jednu z vedlejších. Jestli chceš, napiš jinou knihu o Nevillu Longbottomovi. A pak ti zase někdo bude vyčítat, že jsi nějaké vedlejší postavě nedal víc prostoru. Jak říkám takové úvahy nemají smysl.

bamba
bamba 17.11.2016 v 10:08

myslím že jediný účinný prostriedok ako znechutiť všetkým čitateľom H.P. je zaradiť ho medzi povinné čítanie. Ak by bola kniha menej dobrá, tak tu o nej sa tak dlho nediskutuje a už vôbec sa na ňu nestoja fronty o polnoci.

woodward
woodward 17.11.2016 v 10:15

Kdo na ní stojí frontu o půlnoci? (Opět musím konstatovat, že na naší drbárně by se fakt uživil udivenej smajlík.) ;)

bamba
bamba 17.11.2016 v 10:19

no napríklad ja a nebola som tam sama. Ono totiž sám človek ťažko vytvorí frontu, aj keď má nejaké kilo naviac. Plus okrem ľudí neznámych som sa tam stretla s kamarátmi, kolegami....A ešte jedna vec mali sme nastavené kto odkedy, dokedy tú knihu môže čítať. Právo najvyšie mala stará mama - dôchodca, ktorý nechodil do práce a ani do školy.

Text příspěvku byl upraven 17.11.16 v 10:20

woodward
woodward 17.11.2016 v 10:24

Nojo, ale to už bylo dávno, ne?

Aksel
Aksel 17.11.2016 v 11:57

Ale mají smysl. Výchozí myšlenkou vlákna byla přeci úvaha, že řada fanoušků má ráda svět HP, i když nemusí Harryho jako takového. Pro někoho nepochopitelný paradox, neřku-li hereze. Tak se snažím ukázat, že potterovská série může nabídnout i něco dalšího, než jen "harrycentrický" pohled; že jsou třeba i další postavy, které čtenáře mohou bavit. Někoho baví ztřeštěnost Weaslyovic dvojčat, dalšího svérázný Dobby, jiného trhlá Lenka... mě bavilo sledovat ty postavy, které se napříč dějem vyvíjí. Neville je "přesně takovej, jakej má bejt", protože s ním Rowlingová na rozdíl od jiných aktérů v průběhu série nenápadně pracovala – a Neville to příběhu oplatil. O tom celou dobu píši. Že není ústředním hrdinou namísto Harryho, to je mi celkem volné a není na tom potřeba nic měnit. Nu, víc už k tomu nemám.

woodward
woodward 17.11.2016 v 12:11

hm, a já odpovídám, že tyto úvahy by měly smysl, kdyby byla řeč o skutečných osobách. tohle je román o postavách smyšlených a komu se nelíbí rozvržení postav a jejich rolí, ať si napíše svůj román. jako čtenář můžu hodnotit to, jak jsou jednotlivé postavy prokreslené a "uvěřitelné", jak je vystavěná kostra příběhu a bůhví co ještě. ale to, že si autorka vymyslela hrdinu, kterej je hrdinou a do vedlejších postav zařadila nemehlo, z kterého vyroste borec - to je její svaté právo. Nevill Longbottom nikdy neexistoval, narodil se jenom v mysli paní R a ta ho stvořila takového, jaký je. Příště si někdo bude stěžovat, jak k tomu přijde chudák Šer Chán, kterýho ten zpropadenej Mauglí nechal rozdupat stádem buvolů, když tygři jsou roztomilý zvířátka a je jich čím dál míň. Kritizovat autora za nekvalitní práci má smysl. Kritizovat autora za to, že se mi nelíbí jeho příběh, protože já bych to napsal jinak, je pitomost.

Alienor
Alienor 17.11.2016 v 12:15

Ale aj tak to veľa ľudí robí, včetne mňa. :)

Tiež by som si HP upravila tak, ako by sa to páčilo mne, ale uvedomujem si, že to nie je problém autora, ale môj, a tak sa veľmi o tom nešírim (s výnimkou kamarátov).

Aksel
Aksel 17.11.2016 v 17:28

Jádrem přeci není kritika "nelíbí se mi to, já bych to napsal jinak", ale pohled "i když mě zrovna dvakrát neuchvacuje hlavní hrdina, nebrání mi to nalézt si v knize něco jiného". O tom přeci toto téma je – o možnosti Harry Pottera bez Harryho Pottera. Z té perspektivy tak píši, když se snažím ukázat, že autorka vytvořila v rámci světa i jiné postavy, které dokázaly překročit svůj stín a ve finále přidaly příběhu nějakou nadstavbu, obohatily ho. Cítit se současně trošku zklamaný a povzdechnout si, že totéž nezúročila u více protagonistů, to nevnímám jako upírání svatého práva autorského záměru, nesmysl či pitomost. Nikdo přeci nechce, aby své knihy přepsala. Pro Rowlingovou je to vlastně poklona, že její výtvor u části čtenářstva nestojí a nepadá jen s jedním klukem s jméne na obálkách. Dál nemá smysl pokračovat a dusit debatu ve smyčce, takže se definitivně loučím.

woodward
woodward 17.11.2016 v 17:43

Asi jako kdyby někdo tvrdil, že ta bible je docela pěkný čtení, jenom ten Hospodin je tam jaksi navíc. Nesmysl! Když někdo napíše příběh o Harrym Potterovi a mně se nelíbí Harry Potter, holt si musím najít něco jinýho ke čtení, protože ta kniha je zkrátka o něm.

Falquar
Falquar 17.11.2016 v 19:26

Woodwarde, to je úsměvné, že zrovna vy sem taháte Hospodina. Boha, jehož slovo je svaté - a vy sám se chováte, jako by vaše slovo bylo svatý taky. Máte sice pravdu, že Harry Potter je v Harrym Potterovi ústřední postava, a myslet si o tom můžete, co je vám libo - ale říkat, že názor někoho jiného je nesmysl jenom proto, že se neshoduje s názorem vaším, je ignoranství a arogance, za jaké by se nemusel stydět ani patnáctiletý Harry. ;) Člověk by od někoho tak sečtělého čekal víc moudrosti a z ní plynoucí tolerance...

tatjana1737
tatjana1737 18.11.2016 v 12:00

Asi dělám chybu, že se zapojím, a budu toho trpce litovat :-). Ale souhlasím s "většinovým" názorem. Ano, autor má nějaký záměr, vykresluje postavy tak, aby tomuto záměru odpovídaly, aby posunovaly dopředu děj, který vymyslel, ale to neznamená, že čtenář je musí milovat tak jako jeho autor a že při čtení nemůže uvažovat nad tím, že by se mu líbil jiný vývoj příběhu. Co člověk, to jiný vkus, takže je logické, když někomu nesedne hlavní postava a sympatizuje s postavami vedlejšími. Bez ohledu na to, že jsou vymyšlené. I v reálu se přece každému líbí jiná hudební skupina či zpěvák, nebo fandí jinému fotbalovému klubu než soused, a je to v pořádku... Příběh JKR je sice o Harry Potterovi, ale neznamená to, že Harryho musí každý čtenář milovat a uctívat :-).

Leiah
Leiah 18.11.2016 v 13:54

Woodwarde, na tebe by se ten udivený smajlík opravdu uživil!

tatjana1737
tatjana1737 18.11.2016 v 15:02

woodwarde, k tématu smajlíků (teď bez ironie a skrytých narážek, čistě jen k emotikonům jako takovým!): udivený se tuším vždy psal s "o" na konci, tzn. :-o

Mengej
Mengej 18.11.2016 v 23:11

My se s kamarádkou vždycky shodovaly, že ho nemáme rády :-D trošku jsem změnila názor, ne, že bych ho neměla ráda, ale prostě není ani zdaleka tak super jako Hermiona, Lenka, Ginny, dvojčata, Ron - vlastně všichni Weasleyovi kromě Percyho, Sirius, Neville, Moody, Dobby,..
Prostě je těch postav hodně a on je někde v pozadí :-D
Je pravda, že je o prostě občas nesnesitelnej puberťák, jak už zde někdo psal :-)

Hraboshka
Hraboshka 20.11.2016 v 14:11

Byla jsem teď na Whoconu a navštívila jsem i přednášku o famfrpálu. Přednášející mimo jiné řekl: "Potterfan sdružuje fanoušky Harryho Pottera. Víte, kdo je mezi nimi nejvíc nenáviděnou postavou? Harry Potter. Překvapuje vás to?" A na to se ozvalo sborové Neee... Takže asi tolik k oblíbenosti Harryho mezi fanoušky :)

Text příspěvku byl upraven 20.11.16 v 14:11

Alienor
Alienor 20.11.2016 v 14:32

Nuž, sto ľudí, sto chutí. :)

Ja mám Harryho rada a napr. Ron, Ginny, Dobby a Hagrid mi nehorázne lezú na nervy. Čo už?



Vložit příspěvek