Filmy a TV seriály natočené podle knižní předlohy

DISKUZE » O knihách


woodward
woodward 09.03.2016 v 12:26

Filmů, které by předčily knižní předlohu je - aspoň podle mého mínění - jako šafránu. Jsou dobré filmy (nebo i TV seriály) natočené na motivy knižních předloh, ale většinou se s předlohou výrazně rozcházejí. To platí třeba o báječném seriálu Bylo nás pět. Je to vážně pěkně natočené, ale Poláček to není. Naproti tomu jiný Poláčkův skvost, Muži v offsidu patří k nemnoha zdařile zfilmovaným knihám; především díky excelentnímu Hugo Haasovi v roli pana Načeradce nezůstává film autorovu vyprávění nic dlužen.
Snad jediné dílo, které podle mého soudu vypadá ve filmové podobě lépe než knižní předloha, je anglický seriál Vraždy v Midsomeru. Detektivky Caroline Grahamové jsou jen sérii nezdařených pokusů přiblížit se stylu Agathy Christie, jenže když se to neumí, tak to prostě nejde. Tvůrci seriálu vytvořili cosi, čemu sami říkají "komediální horor" a musím uznat, že to trefili parádně.

siena
siena 09.03.2016 v 13:36

yenda1, máte pravdu, dokonalý film dle dokonalé předlohy. A konečně se Stanislav Milota dočkal i filmového ocenění...

Text příspěvku byl upraven 09.03.16 v 13:42

moore.allonsy
moore.allonsy 24.05.2016 v 17:04

Věčné dilema - co když se nejdříve podívám na film, ale potom mě kniha nebude bavit? Tak že bych to udělal naopak? Ať nejdříve přečteme knihu a nebo koukneme na film, který by měl být zfilmovaná kniha, dojmy z toho budeme mít (dle mého názoru) pokaždé různé. Ale co je tedy lepší varianta?

bamba
bamba 24.05.2016 v 18:30

v ojedinelých prípadoch, keď sa film a kniha nekopírujú otrocky - je to jedno - napríklad "Chyť ma ak to dokážeš". Inak radšej najprv knihu - ak film nestojí za nič, ťažko sa vrátim ku knihe.

R.E.M.
R.E.M. 24.05.2016 v 18:32

Pokud mám k dispozici jak knihu, tak film, tak mi vyhovuje dřív si přečíst knihu než film. V drtivé většině zůstane ve filmu jen torzo myšlenek autora a děje. Výjimky samozřejmě existují.

Eicherik
Eicherik 24.05.2016 v 18:34

Taky si myslím, že pokud je ta možnost je lepší začít knihou. A taky mám zkušenost, že film může být lepší než kniha.


reader.007
reader.007 24.05.2016 v 18:49

Pokud mám mluvit za sebe, vždycky je lepší začít filmem. Když se mi líbí, obyčejně zjistím že kniha je ještě lepší a i když pak najdu nepřesnosti, už je tam ta láska na první pohled a tak to filmu odpustím. Kdežto jakmile si nejdřív přečtu knížku, hledám hned ve filmu "hnidy" jak moc se odklonili od předlohy, většinou jsem otrávená že hodně a kouzlo je to tam.

Naias
Naias 24.05.2016 v 19:02

Keď mám hovoriť za seba, vždy je lepšie začať knihou. Pri čítaní knihy po filme mi pred duševným zrakom defilujú tí konkrétni herci a nedajú sa zahnať. Tým mi bránia vytvoriť si vlastnú predstavu, čo mi dosť vadí. Keď pozerám film po knihe, neprekáža mi, že je to vlastne torzo knihy, pretože viem, čo ktorá postava cíti, čo si myslí, prečo koná tak, ako koná. Ak si najprv pozriem film, bývam zmätená a to ma rozčuľuje. Potom som otrávená a kúzlo je v háji.

R.E.M.
R.E.M. 24.05.2016 v 19:05

reader.007: :-)) Přesně tak to funguje u mě. Když se někdo odváží zkazit moji oblíbenou knihu, změní drze děj nebo postavy ve filmu, koleduje si o uvalení do mé soukromé klatby.

Naias: Ano, když ve filmu jsou zkratky, díky knize vím, o co jde.

Text příspěvku byl upraven 24.05.16 v 19:10

R.E.M.
R.E.M. 24.05.2016 v 19:07

I když - rok za rokem jsem tolerantnější a tolerantnější ;-)

reader.007
reader.007 24.05.2016 v 19:11

Já zas rok od roku méně koukám na ty filmy :-))

já jsem si tu svou řečenou teorii ověřila nejlíp u Pána prstenů: Společenstvo jsem viděla v kině a než stačili natočit zbytek, už jsem celou trilogii zhltla a zatímco první díl beru i s těmi nedostatky, u dalších dvou dílů kroutím hlavou PROČ tam navršili tolik nesmyslů

Hobita jsem pro jistotu ještě neviděla...

Text příspěvku byl upraven 24.05.16 v 19:15

Richie1
Richie1 24.05.2016 v 20:07

Vždy dávám přednost knize - ze stejných důvodů jako psala Naias. Při čtení knihy si vlastní fantazií vytvořím obraz příběhu, tedy autorovy myšlenky si nějak vizualizuji. Pak se mohu podívat i na film a porovnám ho se svou vlastní vizualizací.
Pokud ale nejdříve vidím film, je mi vnucen obraz někoho jiného. A když pak čtu knihu, tak už se mi vtírá ten obraz do myšlenek -. jsem ochuzen o svou vlastní kreativitu, fantazii.

eva-lupen
eva-lupen 25.05.2016 v 11:12

Arya26 - První díl filmu Hunger Games se teda knihy moc nedrží. Obzvlášť s českým dabingem. Pak už se polepšili. Ale líbí se mi knihy i filmy, i když jsem si ty lidi představovala úplně jinak :-) - Peeta se mi ve filmu nelíbí ani trochu. Nejdřív jsem si poslechla audioknihy a ty mne teprve přivedli k filmům.
Madisonské mosty jsou krásné jako kniha i film, i když je to docela rozdílné.
Italská minisérie Vojna a mír je ještě lepší než knihy.
Seriály Outlander (Cizinka) nebo Poldark jsou taky super, stejně jako jejich knižní předlohy.
Série Sharpe od Cornwella je ve filmovém zpracování úplně jiná než knihy (mnohem horší)
a třeba Ranhojič (skvělá kniha Noaha Gordona) je jako film hrozná slátanina (nojo, Němci).
Nemohu říct jestli je lepší si knihu nejdřív přečíst (poslechnout) nebo ji vidět jako film či seriál. Je to kus od kusu :-).

reader.007
reader.007 25.05.2016 v 23:42

Netvrdím že neexistují čestné výjimky. Třeba seriál Wooster and Jeeves (1990 - 1993) je jednou z nejlepších zfilmovaných adaptací kterou znám. Lhala bych kdybych tvrdila že je lepší než předloha, ale klidně mezi obě verze strčím rovnítko.

Adelka123456
Adelka123456 26.05.2016 v 21:08

Marťan je rozhodně lepší film než kniha... Knihu sem přelouskala jen tak tak, už sem myslela, že jí odložím, protože to bylo moc technické, ale film mě uchvátil :-)

R.E.M.
R.E.M. 27.05.2016 v 06:28

Stoletý stařík - knihu jsem nedočetla, nebavila mě, film byl lepší. I když taky- žádná perla.

poulet
poulet 17.06.2016 v 14:40

Se Stoletým staříkem úplně obrácená zkušenost - knížku jsem přečetla jedním dechem, film jsem ani nedokoukala...

Text příspěvku byl upraven 17.06.16 v 14:40

R.E.M.
R.E.M. 17.06.2016 v 15:25

Dočetla jsem Zánik samoty Berhof a byla jsem zklamaná. Slabá atmosféra. A tak jsem se těšila, když film se mi před mnoha lety tak líbil.

spojka
spojka 12.10.2016 v 19:13

Škodlivé, či prospěšné... jako pivo?

Ano, zfilmování zvyšuje popularitu díla, což je jen dobře. (Pomineme-li brakové knihy:-D)

"jenomže pak každý akorát shlédne film a knihu si nepřečte. Podpora lenosti."
Bez filmu by ani nevěděl, že kniha existuje, takže by ho ani nenapadlo si ji přečíst. Navíc ani po shlédnutí filmu nemusí zaregistrovat, že byla vůbec zfilmována nějaká kniha.
V současné době existuje tolk zfilmovaných knih, že je zcela nereálné stihnout je všechny přečít.
Nepřečíst si (zfilmovanou) knihu neznamená lenost, ale pouze to, že člověk má jiné preference.

verbula
verbula 12.10.2016 v 19:23

Zfilmování mi nevadí, spíše mne může trefit, když po uvedení filmu vyjde kniha znovu s filmovou obálkou, i když je původní vydání ještě k dispozici a největší zlo je úprava knihy podle scénáře.

Isserley
Isserley 12.10.2016 v 19:49

Verbula: filmové obálky jsou příšerné.
S úpravou knihy podle scénáře jsem se ještě nesetkala, to snad není ani možné přece.
Film podle knihy mě většinou zklame, ty povedené bych snad spočítala na prstech.

newtory
newtory 12.10.2016 v 20:09

Film verzus kniha,každé z týchto médií využíva iné prostriedky.V niečom sa "prekrývajú".Film má silnejšiu pozíciu,žijeme v ére prázdnoty,prežiarenej obrázkami. Kniha má tú drzosť,že vyžaduje,kladie požiadavky.Kniha,to je mentálny outdoor,film to sú papuče,aj keby to bolo na opačnom konci mesta.Česť výnimkám,neplatí pre všetky filmy,tak ako opak neplatí pre všetky knihy.

Raksa.A
Raksa.A 12.10.2016 v 20:15

Právě jsem shlédla ruský film z roku1979 s Andrejem Mironovem. Věřte nevěřte - Tři muži ve člunu, o psu nemluvě! A byl fakt dobrý!!!

cecetka
cecetka 17.10.2016 v 14:55

Verbuka: Ano, taky mi vadi nove vydani knihy s filmovou obalkou. Kniha je kniha a film je film.

Co se mi v posledni dobe libilo jako kniha i film nebo serial? Napr. Dite cislo 44, Cernobily svet, Cizinka, Takova normalni rodinka (cb serial).
Filmy, ktere se mi libi, ale knihy jsem nedocetla: Bajecna leta pod psa, Bestiar, Ucastnici zajezdu, Tchyne a uzeny jsou nejlepsi studeny, Svatebni cesta do Jilji.
Pak jsou tituly, ktere jsem cetla, ale jeste nevidela a naopak. Ale na vsechno se casem dostane :)
Obcas je podle filmu napsana kniha ... uprimne nic moc, ale obcas se nejaky kousek povede.

Osobne, pokud se film podle knizni predlohy povede, tak me to tesi. A pokud se nepovede, podruhe se na neho uz nepodivam.

tester
tester 04.02.2017 v 10:14

Porovnáváte knihy s jejich filmovým zpracováním?
Pokud ano jak to hodnotíte a jak to na vás působí?

Text příspěvku byl upraven 04.02.17 v 19:19



Vložit příspěvek