Hledám autora a stáří knihy samotné


kvádr
kvádr 12.07.2019 v 11:34

Ahoj, hledám autora knihy Pohádka o bradatém kozlu a ušatém oslu. Přeložil z ruštiny Vl. Knittl. Nakladatelství Šolc a Šimáček s.r.o. Praha
Kniha je velice stará, objevena na půdě po dědečkovi, který zemřel v 50.letech už. První stránky informativní vytrženy. Případně mohu vložit fotografii....
Kniha je zčásti ilustrovaná od Ivana Kalužného….

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 12.07.2019 v 11:37

Kvádr: NKC vždy pomůže...

https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&;doc_number=000576147&local_base=NKC

evineckY
evineckY 25.11.2021 v 10:25

Já ''potřebuji'', aby vydavatelé začali u nás vydávat knihy od - Felicity Heaton

helena8303
helena8303 08.01.2022 v 21:48

Hledám autorku, která se skrývá ( asi) pod pseudonymem Máňa Dubská.
Četla jsem svázané tři dívčí románky, spíš novely, byly krátké. Byla tam i fotografie krásné mladé slečny - Máni Dubské.
Všechny románky byly velmi aktuální a měly zřetelně edukativní podtext.
Jeden se jmenoval Jedináček. Byl o mladistvé dceři domovnice, kterou svedl zkažený spratek z bohaté rodiny.
Ta dívka si dítě ponechala, dokonce i díky mámě dokončila školu, potomka dobŕe vychovala a konec byl šťastný. ( Ten zmetek ze školy zběhl a byl z něj výpitka a flákač. Matka ho hnusně rozmazlila. )
Hajzl všechno prohýřil, nakonec nutil vlastní matku k prostituci, ta šla do sebe a poslední nemovitost odkázala tomu nemanželskému děcku.
Druhý románek byl ze Sudet, kde právě začínali řádit Henleinovci. ( Autorka byla velká vlastenka. )
No a ten třetí byl také o padlé dívce, která se s dítětem uchýlila na nějaký statek na Hané a narazila na hodnou selku, s jejíž pomocí ( a díky pilné práci ) dobře vychovala svého potomka. ( Snad se i dobře vdala , to už si nepamatuji. )
Napsané to bylo pěkným slohem, ani slovo navíc, žádné popisy přírody , hluchá místa.
Četlo se to samo a muselo to být povzbuzující čtivo pro holky z chudých poměrů, že to mohou někam dotáhnout, vlastní pílí.
Knížku mi někdo nevrátil, byla fakt krásně napsaná, předpokládám, že autorka dál psala, ale asi pod jiným jménem.

Anmaton
Anmaton 06.08.2022 v 10:38

Zdravím všechny,
kdysi jako kluk jsem četl v nějakých novinách (asi) Poslední báseň Vítězslava Nezvala (tady si nejsem jist)
Nicméně verše zněli:

Věřím v svět jenž obejde se bez války
Stačí zadívat se trochu do dálky
Vidím města ověnčená zahradami
Města která lidé navrhnou si sami
Jako Goethe dům v svém slunném Výmaru
Města bez kanceláří a hlučných bulvárů
S domy u studánek, s domy u bazénů
S domy, ve kerých muž neopustí ženu...

atd... a na závěr:

v nichž se jako perlorodky řek
Zrodí časem nový zlatý věk


Znáte to prosím někdo? Z jaké sbírky je ta báseň? Je to Nezval, nebo někdo jiný?
Díky za odpoveď

Text příspěvku byl upraven 06.08.22 v 11:46

helena8303
helena8303 08.08.2022 v 22:31

Neví někdo ze které básně je verš :
Nestůj tu, nedají
almužny potají.
Jen na náměstí.
Vždyť víš.
***
Zajímal by mě autor a případně jméno sbírky.



Vložit příspěvek