Agatha Christie


Kamcatak
Kamcatak 17.11.2017 v 17:57

Ahoj, ráda bych se zeptala, dají se číst knihy od Agathy Ch. na přeskáčku? Konkrétně příběhy ze série o slečně Marplové.
Ráda bych si přečetla Karibské tajemství, které je ale až 10. v pořadí.. Budou mi chybět nějaké znalosti z předchozích dílů, nebo na sebe knihy vůbec nenavazují?

Text příspěvku byl upraven 17.11.17 v 17:58

MarekG
MarekG 17.11.2017 v 18:12

Já osobně čtu knihy od Agathy na přeskáčku.Knihy na sebe skoro vůbec nenavazují, občas se sice objeví zmínka o nějakém minulém případu, ale většinou se nejedná o nic zásadního, alespoň tak to bylo u knih, které jsem doposud četl.

denib
denib 17.11.2017 v 19:09

Určitě to můžeš číst na přeskáčku. Jsou to samostatné knihy. Může se stát, že třeba některá z vedlejších postav bude vdaná, svobodná nebo tak něco, ale nemá to obvykle význam pro samotný děj a ani mě nenapadá žádný případ zrovna u slečny Marplové.

Kamcatak
Kamcatak 17.11.2017 v 19:15

Díky za reakce, tak já se do toho pustím :)

reader.007
reader.007 18.11.2017 v 23:57

Tak zrovna Karibské tajemství je v určitém smyslu pokračováním jiného příběhu - postava z té první detektivky zaúkoluje slečnu Marplovou, jako spolehlivého detektiva, vyšetřit podezřelé okolnosti a pokud možno zabránit zločinu.

První příběh se sl. Marplovou je Vražda na faře, kde je farářova paní na konci těhotná, v jiném příběhu (už si nevybavím název) dovádí s malým synkem a jinde zas vystupuje už jako vdova s dospělým synem. Nic z toho ale nemá vliv na děj...

ddkk
ddkk 07.12.2017 v 20:32

reader.007: dovolím si drobné upřesnění - ACh už před Vraždou na faře (která je mylně uváděna jako první příběh se slečnou Marplovou a vyšla v r. 1930) napsala a publikovala v r. 1927 povídku s Jane Marplovou Úterní klub (The Tuesday Night Club). Ta se stala později součástí knihy Třináct záhad, která vyšla v r. 1932.


ja.for
ja.for 19.02.2021 v 22:54

Ahoj, chtěla bych se zeptat na jednu věc, která už mě delší dobu sžírá: má někdo doma kompletní (černou a původní) edici knih ACH Knižního klubu? Sice jsem tu našla seznam od jednoho uživatele, ale vůbec z toho nejsem moudrá. Sama mám 25 knih z původní černé edice a naivně jsem si myslela, že si dopořídím celou (haha), ale netuším, čeho se chytnout a kolik celkově knih v této edici vyšlo a jestli byly vlastně všechny. Díky!

reader.007
reader.007 20.02.2021 v 11:28

ja.for tak si vyjeďte knihy vydané Knižním klubem, srovnejte podle roku vydání a pak už vypisujte názvy toho co Vás zajímá - tedy ta ACH. Některé knihy vyšly v KK i víckrát, mnohé z nich i s různými obálkami (myslím tím různé obrázky na černých deskách, ne doslova různé obálky) , tak si to sesumírujte sama, když nevěříte cizímu seznamu...

Text příspěvku byl upraven 20.02.21 v 11:29

ja.for
ja.for 20.02.2021 v 13:40

Reader. 007: Sumírovala jsem, ale vždy mi vyšlo více knih na jeden název (dokonce i drobné rozdíly v překladu názvu), jak píšete, proto se ptám, jestli někdo nemá celou sbírku doma, podle čeho se řídil, jaká vydání atd. Pátrala jsem po ofiko i neofiko webech, nebojte. Byl to pouze obyčejný dotaz, než bych se do toho sama eventuelně pustila, tak na sebe přece hned nemusíme vrčet. :)

Text příspěvku byl upraven 20.02.21 v 13:41

reader.007
reader.007 20.02.2021 v 23:08

Já nevrčela, to že příspěvek nepřecpávám smajlíky snad ještě neznamená, že na někoho štěkám.... Mám Agathu doma skoro kompletní, ale té černé edici se pokouším vyhýbat, i když úplně to bez ní nejde, když něco vyšlo jen v ní...

Text příspěvku byl upraven 20.02.21 v 23:17

kapr
kapr 22.02.2021 v 14:36

Mám pocit, že snad z každé knihy této edice, které jsem měl půjčeny z knihovny, vypadávaly z prostředka volně listy. Někdy jen pár, jindy téměř všechno. V soukromé knihovně to zřejmě tak moc nehrozí, přinejlepším ne brzo. Netuším, zda jde právě o tuto edici, ale považuji to spíše za velmi pravděpodobné.

reader.007
reader.007 22.02.2021 v 14:57

kapr: no, to není jev nevídaný ani u těch starých vydání, hlavně co poslal do světa brožovaného Odeon (čtení na dovolenou), Čsl.spisovatel (spirála). Taky to ale spraví pár kapek Herkulesu.
Je ale fakt, že ty stály pár kaček, kdežto Knižní klub fanoušky ACH tolik nešetří

kapr
kapr 22.02.2021 v 15:25

Dovolím si oponovat, samozřejmě máte pravdu, každé broži se něco podobného občas stane, ale vždy to byly výjimky, a to mi občas přijdou pod ruku knihy opravdu hodně očtené. Naopak v tomto případě jde o vázané knihy, a stávalo se mi to pravidelně i u knih, které jsem měl půjčené snad dokonce jako první. Na horší knihvazačský šunt jsem v životě ještě nikdy nenarazil.



Vložit příspěvek