Vyhledávání


Naias
Naias 02.06.2016 v 00:28

Keď som zadala Playback, vyhľadávač mi našiel Případ naruby od Chandlera. Klikla som naň a zistila som, že originálny názov je Playback. Potom si stačí rozkliknúť ďalšie vydania a tam sú dve s českým názvom Playback. Medzi knihami autora sa zobrazuje len jedno vydanie, a to s názvom Případ naruby.

Největší skandál v dějinách lidstva vyhľadávač našiel, pretože je to edícia Zelená řada sci-fi.

Finskej
Finskej 07.09.2016 v 11:01

Jsem sám, komu vadí, že vyhledávací algoritmy jsou občas velice, velice slabé? Názorný příklad: zadám do hledání výraz "Cadfael(a)". Výsledek = 0. A ono ejhle... http://www.databazeknih.cz/knihy/pripady-bratra-cadfaela-neobycejny-benediktin-advent-bratra-cadfaela-43188 Tento názorný příklad pouze ilustruje, co se mi přihodilo již vícekrát. Obecně mám pocit, že vyhledávání v databáziknih.cz zkrátka moc nefunguje a je to z uživatelského hlediska poněkud větší zádrhel...

Text příspěvku byl upraven 07.09.16 v 11:02

mariva
mariva 07.09.2016 v 12:03

Souhlasím, už jsem na to upozorňovala v jiné diskuzi. Teď sice nemám konkrétní případ, ale často mi to nevyhledá knihu, i když zadám přesně její název, a přitom tady v databázi je a najdu ji třeba přes autora. U jednoslovných názvů to bývá ještě horší, zejména pokud jde o často užívaná slova (např. Tajemství).

Naias
Naias 07.09.2016 v 12:37

Série nájde vyhľadávač len vtedy, ak užívateľ zadá začiatok jej názvu, stačí aj „pripady b“. Podľa slov, ktoré sú v prostriedku alebo na konci názvu série, nič nenájde.
http://www.databazeknih.cz/search?q=pripady+b&hledat=&stranka=search

knedlik
knedlik 07.09.2016 v 16:27

Plus byl ještě problém s názvy kratšími než tři písmena - např. "To" se musí přes Kinga..

Naias
Naias 07.09.2016 v 18:23

Ak užívateľ pozná meno autora a pri zadaní názvu knihy mu knihu nenašlo, môže zadať názov aj autora, napríklad pri To stačí len „to k“. Ak užívateľ autora nepozná, je to horšie.


rafej
rafej 08.09.2016 v 18:38

Kdyby to bylo jen při zadání slova z názvu nebo části názvu, tak by to tak nevadilo.
Ale v případě, že zadám přesný název (dnešní příklad: Stráž od Lukjaněnka) a dostanu všechno jiné jen ne hledanou knihu, tak je to docela problém.
Přece přesná shoda by měla mít prioritu a vyjet hned na začátku a ne aby se v seznamu výsledků vůbec neobjevila!

Naias
Naias 08.09.2016 v 18:51

To nebol presný názov, nezadávaj predložky, ktoré do názvu knihy nepatria a neskloňuj meno autora. Ak nefunguje „stráž lukjanenko“, skús „lukjanenko stráž“.

Finskej
Finskej 09.09.2016 v 10:08

NAIAS: Mnou popsaný případ je situace, kdy zadám slovo, které je součástí názvu knihy, zadám je ve dvou možných podobách, částečné (Cadfael) i úplné (Cadfaela), a v obou případech je výsledek = 0. To už považuji za solidní nefunkčnost nástroje na základní rovině. Jinými slovy: to už je u mě "vyhledávání nefunguje". Podobně, jako ostatní přítomní zde, mám podobných zkušeností více (jinak by mě nenapadlo téma otevírat) a doufám, že tímto na špatnou funkčnost upozorním.
Dále bych podotkl, že to nemá co dělat s pamatováním si autora - člověk většinou něco hledá, když si není něčím jist. Proto ty vyhledávací nástroje máme...

Koka
Koka 09.09.2016 v 10:56

Naias - pripustím, že v prípade slovenských užívateľov niektoré "heslá" nefungujú, lebo ak sú zadané v slovenskom prepise, tak ich český web "neprečíta. To je možno i prípad Lukjanenko, česky nazývaného Lukjaněnko.
Pred chvíľou som zadala heslo "chování zvířat" - chcela som sa dostať ku štítku s týmto názvom. To, aké knihy mi z chování zvířat vypadli, ma preveľmi pobavilo:
http://www.databazeknih.cz/search?q=chov%C3%A1n%C3%AD+zv%C3%AD%C5%99at&hledat=&stranka=search
Napríklad to, že román Čevengur, venovaný "bílým a rudým" pojednáva o "chování zvířat", by som si ani aj tak otvorene nedovolila napísať :=))

Naias
Naias 09.09.2016 v 11:28

Finskej, ja netvrdím, že vyhľadávanie dobre funguje, veď píšem, že to nenájde sériu podľa stredu či konca, ale len podľa začiatku. Neobhajujem to, len sa snažím poradiť, ako nájsť knihu, keď vyhľadávač vyhadzuje blbosti. Neskloňovať, nepridávať to, čo v názve nie je...

Koka, pokiaľ som si všimla, pri vyhľadávaní diakritika nemá vplyv. Ja viem, že to vyhadzuje kdečo, čo na prvý pohľad nemá vôbec logiku. Prečo to vyhľadávač robí, neviem, nie som programátor. Akurát som si všimla, že všetky knihy začínajú na c, č alebo ch. (Pokiaľ ide o knihu Na ostří, tá je zo série Cavanaugh.) Zrejme keď presný výraz chování zvířat nenájde (lebo taký štítok nie je), vyhľadá knihy podľa začiatočného písmena, čo je pri chování zvířat c. Myslím, že nie ch, lebo vyhľadávač sa tuším riadi podľa anglickej abecedy a ch nepozná. Preto ani diakritika nehrá rolu.

Naias
Naias 09.09.2016 v 12:05

Vyzerá to tak, že vyhľadávač nájde knihu len podľa začiatku názvu série, či začiatku názvu knihy. Skúsila som nájsť knihu Havran z Předklášteří zo série Případy bratra Cadfaela podľa slova „Předklášteří“ a toto je výsledok – knihy na P alebo knihy zo sérií začínajúcich na P:
http://www.databazeknih.cz/search?q=P%C5%99edkl%C3%A1%C5%A1te%C5%99%C3%AD&in=&hledat=+

Ale na „havran z predklasteri“ (bez diakritiky) reaguje správne.

Text příspěvku byl upraven 09.09.16 v 12:06

Lidka
Lidka 10.09.2016 v 15:02

Nevyhledává to většinou knihy s jednoslovným názvem.

rafej
rafej 23.09.2016 v 10:16

NAJAS:
Dnes jsem se vrátila k této diskuzi a všimla jsem si, že jsi nepochopila můj předchozí příspěvek. Asi jsem to nenapsala dost jasně, tak podruhé.

V příspěvku píšu, že jsem zadávala přesný název tj. u zmiňované knihy to bylo: Stráž. A nic to nenašlo, což je průšvih.
Že je kniha od Lukjaněnka, to už byla jen poznámka pro upřesnění (stejnojmenných knih může být víc) a případné použití generování stejné situace pro tvůrce webu.

zorz
zorz 16.12.2016 v 00:05

Přidávám se. Často se mi stane, že chci zadat slovo obsažené v názvu, ale nikoli na začátku názvu. To ale pak není systém schopen najít.

profhubert
profhubert 07.01.2017 v 12:18

@Dan: Už byla, prosím, uvedena do provozu ona nová verze vyhledávání? Např. při zadání slova "idyla" vyhledávání nenajde knihu "Americká idyla".

katkaveitova
katkaveitova 11.03.2017 v 20:57

Nemůžu zde najít knihu Časodějové-Klíč k času , která byla snad nejlepší kterou jsem kdy četla

R.E.M.
jamajka99
jamajka99 21.06.2017 v 13:50

Škoda, že vyhledávání není jednodušší. Jako důchodkyně bych přivítala jednoznačně označení města hned u nabídek konkrétního titulu. Poštovné se neustále zvyšuje. Pak jsou i takové chybičky: Vybrala jsem si knihu z nabídky Teplice a otevřel se mi inzerát z České Lípy. Nebo jsem našla titul a po kliknutí na konrétní nabídku se mi otevřela nabídka jiného titulu. Nevím co je to za šotka, ale zkuste si otevřít všechny nabídky zde: http://www.databazeknih.cz/kniha-v-bazaru/hra-s-neverou-50042 :-)

siena
siena 21.06.2017 v 14:36

jamajka99, žádný šotek to není. Kniha byla v češtině vydána pod různými názvy. Tato jednotlivá vydání jsou spojená a ukazuje se jen jedno. Jestli jsou vkladatelé/prodejci pečliví, měla byste, v podobných případech, po rozkliknutí vidět přesně to vydání, které prodávají...
A města hned u nabídek? Nevím, ale to rozkliknutí zase tolik času nezabere...

Text příspěvku byl upraven 21.06.17 v 17:13

jamajka99
jamajka99 21.06.2017 v 18:28

siena Máte pravdu nezabere. Pokud jsou ovšem prodejci pečliví a místo k vyzvednutí uvádí. Někdo má v profilu jen kraj, někdo zřejmě ani to ne. Je to škoda.

Koka
Koka 21.06.2017 v 18:34

jamajka99 - je to jenom slabá "náplast", ale jistá pomůcka k vyhledávání tady je: na titulní stránce Bazaru si lze v čísselníku nastavit nejen nabídku nebo poptávku, ale pod tím je i okénko, kde si lze nastavit město, v němž prodávající / kupující nabízí osobní převzetí. Vyzkoušela jsem to - a funguje to. Stačí si vlézt třeba do nabídky, zadat své město a ukážou se všechny knihy, které někdo v onom městě nabízí k prodeji. Samozřejmě spolehnout se na to nedá, neboť hodně lidí "fixluje" a zatajují své bydliště, nebo jednoduše nechtějí či časově nemohou knihy předávat osobně a kontrakt může probíhat jenom poštou. I to lze pochopit.

Marthas
Marthas 21.06.2017 v 20:00

To Koka: Největší sranda je s těmi inzeráty, které byly vloženy před zavedení filtrování dle města.
Já mám v takových případech uvedeno, že "preferuju osobní předání v Trutnově". A jelikož vím, co systém udělá, když každý inzerát opravím a vyplním místo možného předání a to, že mi automaticky změní datum, a já to budu muset ten půlrok zase počítat od jiného data, tak to většinou nedělám.
Navíc většinu knih, kde jsem zpětně přidala místo osobního předání, jsem už prodala ale nikdy ne osobně.
Vypadá to, že uživatelů z Trutnova je to pomálu, takže to u mne ani nemá smysl vyplňovat.

Hejdučka
Hejdučka 14.07.2017 v 20:19

Nmůžu najít knihu PSÍ POSLÁNÍ od W. Bruce Camerona, ale přitom není úplně nově vydaná.

tenax


Vložit příspěvek