Domácnost bez odpadu diskuze

Domácnost bez odpadu https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/322720/mid_domacnost-bez-odpadu-jak-si-zasadne-UIB-322720.png 4 136 40

Jak si zásadně zjednodušit život snížením produkce odpadu. Bee Johnson se podařilo svou knihou vyvolat v západním světě pěkné haló. Stále větší počet lidí si začíná všímat toho, že smysl života není v tom, co vlastníme. Dochází nám, že čím víc vlastníme, tím méně svobodní jsme - čím víc nakupujeme, tím více je třeba vydělávat a čím více věcí máme, tím více strachu zpravidla pociťujem. Všímáme si, že moře odpadu, které je důsledkem našeho dnešního životního stylu ničí planetu a lidské zdraví. Beinou knihou jsme dostali návod, jak na to. O popularitě knihy svědčí nejenom vyprodané sály na Beiných přednáškách, ale i to že její vydání zařízují ve většině zemí sami fanoušci. Kniha je vlastně znovu-objevováním toho, v čem mnozí z nás vyrůstali. Je ale hlavně dokonalým manuálem, příručkou, která vás provede všemi podstatnými oblastmi života tak, že nezůstane kámen na kameni. Čím víc se myšlenkám v knize otevřete, tím víc se může proměnit váš život - od vydělávání na život směrem k životu.... celý text

Dům a byt Osobní rozvoj a styl Ekologie, živ. prostředí
Vydáno: , PeopleComm
Originální název:

Zero Waste Home , 2013


více info...

Diskuze o knize (1)

Přidat komentář

tsal
19.07.2019 4 z 5

Ke komentářům:
- Johnsonová nikoho s horlivostí fanatického kazatele nenutí k utírání zadku rukou. Samotná toto nepraktikuje, toaletní papír je jedním z mála zdrojů jejího odpadu a dotyčnou záležitost zmínila jen jako zajímavost z jiných kultur. Pokud někoho odradí jedna věta uprostřed knihy, asi knihu moc nečetl, jen bez větší pozornosti prolétl.

- Samovýroba v obchodech běžně dostupných produktů možná zní jako strašná ztráta času a práce pro hospodyňku na plný úvazek, ale když se nad ní člověk zamyslí, dojde k závěru, že vyrábět možná nelze vše (což nedělá ani Bea a dokonce předtím sama varuje!) ale dost na to, aby to mělo význam. Když zavařujete, neděláte jednu skleničku, ale zásobu na půl roku a zabere vám to odpoledne. Když si mícháte čistič, kosmetický výrobek nebo cokoliv jiného, neděláte jednu várku ale třeba lahev na měsíc a zabere vám to sotva pár minut. Když si plánujete nákupní trasu, plánujete ji jednou a pak už po ní prostě automaticky jezdíte. Když vaříte nebo pečete, neděláte jednu porci ale hned několik. Mně osobně napečení chleba, sladkého pečiva, domácího teplého jídla a domácí pomazánka na týden nezaberou více jak 6 hodin týdně. Samozřejmě, pro rodiny to bude více času, protože více porcí. Ale rozhodně je to slučitelné s prací, obzvláště když se doma jeden jen neveze a druhý nedělá za dva. A když se nemrhá čas nad zbytečnými aktivitami bez užitku (a skutečnou zábavu považuji za užitek). Jinou kapitolou je samozřejmě snaha o vlastní potravinovou nezávislost. O tom tato kniha ale není.

- Byť je pro průměrného Čecha domácí strava, oprava oděvů a menší využívání služeb běžnější než pro průměrného Američana, i u nás už se najde spousta lidí, kteří doma nevaří nebo jen jednou týdně, kteří neopravují, ale vyhazují, kteří kupují krabici papírových kapesníků za krabicí, protože ty látkové jsou nepraktické a nehygienické a na výlet si nebalí vlastní jídlo, ale cestou do lesa nebo na nádraží se v marketu staví pro balení toastů, sušenek a petku se slazenou vodou. USA v tomhle došly dál, ale ČR se je v posledních dvou dekádách jednoznačně rozhodla dohnat.

- S bezobalovým nakupováním teprve začínám, ale minimálně částečný bezobal je naprosto pohodový. Sáčky a pevnou tašku s sebou tahám všude v batohu. Nic neváží, prostoru moc nezaberou. A pokud jde o nádoby, já při příležitostných nákupech využívám krabičky, ve kterých si tahám svačinu do práce. V práci omyji, dám do nich zboží, jdu domů. Plné tam, plné zpátky. V případě plánovaných větších nákupů, pak nevidím problém v systému, jaký má zavedený Bea – nakupuji všechno v jeden den, tak si připravím tašku s nádobami a jedu do krámu. S basou prázdných flašek od piva Čech problém nemá. Tohle je totožná záležitost.