selviskhed selviskhed diskuze

☰ menu

Hodnocení básniček

Kdysi dávno jsem navrhoval přidat na Databázi knih možnost hodnotit krom celých knih i jednotlivé povídky, což je funkce, kterou nemá třeba ani Goodreads. Dan byl tak hodný a tu možnost přidal. Myslím, že se to docela chytlo, lidi přidají a hodnotí povídky, máme tady celkem vypovídající žebříček nejlepších povídek atd. atd.

Tak si říkám, jestli není čas to tady posunout na další level a poprosit Dana o přidání hodnocení konkrétních básniček. Básniček je více než povídek, takže by bylo zase spousta práce s přidáváním atd. Na druhou stranu bych četl asi mnohem více poezie, kdybych měl možnost hodnotit básničky, stejně jako jsem začal číst víc povídky když přibyla možnost je hodnotit :-)

Obecně je na databázích trend dávat k hodnocení rozsahem čím dál menší věci, aby bylo pořád co nového přidávat. ČSFD teď u seriálů pracuje na přidávání sérií a jednotlivých epizod...

Myšlenky?

18.11.2016


Knihy, po kterých pátrám - poraďte

Romanista: nevím jak moc jsou tihle králíčci pohádka, ale mohlo by jít o knihu Daleká cesta za domovem (Watership Down) :-)

http://www.databazeknih.cz/knihy/daleka-cesta-za-domovem-622

29.12.2015


Podtitul knihy

Yunnan: Daniel udělal na webu od toho roku 2010 spoustu skvělých vylepšení a rozhodně bych se proto nebál, že sem vůbec nechodí. Jen na tenhle konkrétní nápad zatím nějak nedošlo, no :-)

14.06.2015


Podtitul knihy

Já to navrhoval už v roce 2010 :-)

http://www.databazeknih.cz/diskuze/napady-na-vylepseni-webu-2/kategorie-podtitul-96/str-1#id17877

Goodreads umí to, že co člověk napíše do názvu za dvojtečku se bere jako podtitul a nezobrazuje se např. v seznamu knih autora nebo jiných seznamech.

13.06.2015


Kniha v jiném než českém jazyce

bokken: ahoj, na Goodreads jsou určitě všechny knihy napsané v angličtině přidané i v angličtině, jen si musíš místo toho německého nebo arabského vydání (edition) vybrat to správné anglické. podobně si ostatně tady na Databázi knih musíš někdy vybrat české vydání, když se ti defaultně zobrazí slovenské.

osobně ti asi doporučuju zažádat si na Goodreads o statut knihovníka (librarian) a přídavat si tam co budeš potřebovat a komplet se přesunout.

já používám obě databáze a každá má své výhody: Goodreads má perfektní systém doporučování knih pomocí algoritmů a lze tam najít vše co kdy na zeměkouli vyšlo, Databáze knih má zas přehledné profily tvůrců bez duplicit s červenými a modrými čtverečky, relevantnější hodnocení (protože zoholedňuje i vliv českého překladu na dílo) a hlavně: člověk hned ví, že když je kniha na profilu tvůrce, tak ji někde sežene i češtině a když tu není tak ji pravděpodobně nesežene. proto jsem proti rozšiřování záběru databáze na cizí jazyky.

14.06.2014


Připomínky

Abdach: https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/adblock-plus/

13.03.2011


Připomínky

Konečně databazeknih povýšila z amatérského blogu na profesionální webovou stránku:)

12.03.2011


Série u knih

Super, konečně z názvů knížek zmizne to ošklivý "Zeměplocha 30 -" a "Preacher/Kazatel #6:" atd.

12.02.2011


Originální rok vydání

hrozně mě baví sledovat jak se to tady rozvíjí. skvělá práce!

03.02.2011


Pár úprav...

tak před dvěma, třema dny jsem málem začal knížky ze "Světové knihovny" (Odeon) názvem edice štítkovat (abych je měl hezky pohormadě) a teď tady je tady na to zvláštní kolonka včetně pořadovýho čísla knihy. jsem úplně nadšenej, z tohohle prostě bude nejlepší databáze na světě, takže díky danielsone!:)

teď bych si asi ze všeho nejvíce přál, aby bylo ke knize možné do zvláštní kolonky přidat rok prvního vydání (u zahraničních autorů rok vydání cizojazyčnýho originálu) a aby se knihy na profilu autora automaticky řadily podle roku prvního vydání originálu (tak jak je autor publikoval - od nejnovějšího díla po nejstarší). to, jak dnes vypadá seznam knih na základní stránce profilu autorů (že jsou knihy seřazeny naprosto zmateně) je podle mě nejslabší místo celýho webu.

u zahraničních autorů čtenáře totiž asi zajímá spíše to, v kterém roce autor knihu napsal (může si dopočítat v kolik měl let, představit si jaká byla doba etc.), než to, kdy mu kniha vyšla v ČR. podobně ho spíš zajímá to, v jakém pořadí knihy psal, než to, v jakém pořádí mu v češtině vycházely. časem bysme si s tímhle údajem mohli užít spoustu legrace - mohly by třeba vzniout žebříčky nejlepších knih, které ve světě vyšli v určitém roce atd.

30.01.2011


Zkráceniny a převyprávění - co vy na to?

A teď upřímně:) Nerozčilujeme se tady náhodou úplně zbytečně? Není náhodou to vydávání zkrácených verzí "zločinem" bez oběti? (autor ani vlastníci autorských práv nežijí a vůbec je to netrápí) A hypoteticky: nebyli by ti autoři nakonec rádi, kdyby věděli, že se jejich díla budou číst v České republice v 21. století (byť ve zkrácených verzích)? A co tak špatného by se stalo, kdyby se z té edice stal velký hit a všichni si ty knížky kupovali a byli z nich nadšení?

17.01.2011


Zkráceniny a převyprávění - co vy na to?

Já myslím, že se všichni shodneme na tom, že literatura 19. století není pro současnýho člověka čitelná bez určitýho SEBEZAPŘENÍ, protože používá zastaralý literární postupy, který jsou překonaný a na který už dneska prostě nejsme zvyklí, protože žijeme v dynamičtějším, komplikovanějším a vícevrstevnatým světě.

Na rozdíl od ostatních si ale nemyslím, že člověk musí zatínat zuby a číst stránky textu napsanýho před 200 lety, který ho nebaví a řekl bych, že je dobře, když mu Fragment vyjde vstříc.

Jestli se ten projekt někomu nelíbí, tak je pro mě intelektuální snob, kterej si myslí, že četba nemá být zábava ale sebezapření a že veškerý potěšení z četby klasiků pro něj (třeba i neuvědoměle) spočívá v tom, že se může všem chlubit, že to všechno přelouskal:)

Krom toho - jaký máte vztah k projektu Penguin Readers, kterej v angličtině vydává velký díla světové literatury s omezenou slovní zásobou v různých úrovních zjednodušení (pro studenty jazyka)?

16.01.2011


Žebříček uživatelů s nejlepšími komentáři

skvela vec, konecne lidi zacnou komentovat:)

12.01.2011


Podtitul knihy

Zdravím, nevrhuji přemýšlet o nové kategorii v profilu knihy (mimo nakladatelství atd.) a sice kategorii "Podtitul". Stává se totiž, že uživatelé při vkládání knih připisují podtitul do názvu knihy (do závorky nebo za dvojtečku). Název je pak příliš dlouhý a např. seznam knih se zbytečně dlouhými názvy v profilu autora působí dost nepřehledně (pro maximální přehlednost je ideální, když se název každé knihy "vleze" právě na jeden řádek)

29.09.2010