Život po Willovi

recenze

Život po tobě (2016) / ilosek
Život po tobě

Napsat jakékoliv pokračování úžasného příběhu je vždy nadlidský výkon. A Jojo Moyes si s knihou Než jsem tě poznala nastavila laťku hodně vysoko. Všichni víme, že její příběhy umí člověka zasáhnout a zanechávají v něm velký dojem i delší dobu po dočtení. Jak se tedy vypořádala s druhým dílem s názvem Život po tobě?

Ztráta milované osoby vždy bolí a není lehké se s ní vyrovnat. Luisa se tím ale nedokázala vyrovnat ani po roce a půl, co se Will rozhodl podstoupit asistovanou sebevraždu a stále chodí na terapeutické sezení a stále si s Willem povídá v duchu. Vše ale změní dva důležité zásahy do jejího života. Sam, který ji zachrání při vážné nehodě a Lily, Willova dcera, která si dělá, co chce, jsou s ní jenom potíže a navíc je si se svým otcem dost vzhledově podobná. Jak tohle Luisa zvládne?

Jojo Moyes je opravdu úžasná spisovatelka, která nám s každou vyšlou knihou zas a znovu dokazuje, že psát umí. A Život po tobě není žádná výjimka. Stejně jako v ostatních knihách i zde objevíte humor, problémy každodenního života a ponaučení, které se vždy do života hodí.

Druhý díl knihy Než jsem tě poznala ve mně zanechal opět hluboký dojem, i když úplně jinak než ten první. Vím, že je to pokračování, ale nesmíte se vázat na předešlý příběh. Luisa je kvůli ztrátě Willa úplně jiná osoba a i atmosféra je úplně jiná. Smutnější a víc vás donutí přemýšlet.

Nové postavy jsou vítanou změnou, obzvlášť v podobě Sama, kterého jsem si téměř okamžitě oblíbila. Ale komu jsem nemohla přijít na chuť byla dlouhou dobu Lily. Vůbec byste neřekli, že je to Willova dcera, i když vlastně nevíme, jaký byl Will v dětství. Ale plusový body dostává za to, že díky ní se nám Lou více otevírá.

Posoudit, která kniha je lepší, je hodně těžké. Ale po dlouhém přemýšlení musí nejspíš říct, že první díl je stále ten lepší, i když mu pokračování šlape na paty. Určitě doporučuji si všem přečíst oba dva díly, které ve vás zanechají takový dojem, že si je budete pamatovat navždy.