Zdařilý historický román z pera české autorky

recenze

Ve stínu arény (2014) 5 z 5 / Darebačka
Ve stínu arény

Děj románu se odehrává v 1. stol. před naším letopočtem, v období vrcholu římské republiky. Sympatický mladý hrdina Brasidias, žijící se svou rodinou v maloasijském Milétu, se na základě nespravedlivého politického procesu, kterým je odsouzen jeho otec k trestu smrti, dostává do otroctví, a z původně bohatého a vzdělaného mladíka s nadějnou budoucností a kariérou v armádě se stává gladiátorem zbaveným osobní svobody, nuceným přizpůsobit se tvrdému životu v prostředí gladiátorské školy v italské Ravenně. Brasidias se osvědčí nejen jako vynikající bojovník, ale také jako inteligentní a vzdělaný muž, který v rozhovorech s lidmi z vyšších společenských kruhů během večírků v domě svého pána nenechává nikoho na pochybách, že není typickým gladiátorem, tedy "strojem na zabíjení a pobavení publika."

Od začátku má kniha rychlý dějový spád. Popisné pasáže nejsou rozvleklé, přitom autorka dokáže skvěle navodit atmosféru místa i děje. V představách tak procházíme interiéry luxusních domů mocných a bohatých, slyšíme každodenní ruch na ravennském tržišti a napjatě sledujeme souboje v aréně, jako bychom seděli mezi diváky na tribunách.

S hlavním hrdinou od začátku sympatizujeme, je vykreslený jako typicky kladný hrdina, kladoucí na první místa hodnotového žebříčku čest, zodpovědnost vůči rodině, přátelství, zdvořilé chování vůči ženám. Tyto povahové rysy jsou v ostrém kontrastu s charaktery mnohých dalších postav. Některé z nich jsou velmi rozporuplné. V určitých situacích s nimi sympatizujeme, v dalších se projevují jako bezcharakterní jedinci upřednostňující své osobní zájmy. Nechybí ani ryze záporné postavy bažící po majetku a moci, neštítící se intrik, zrady, násilí. Popisy vzhledu postav jsou v knize stručnější, dávají tak prostor čtenářově fantazii. Autorka však například neopomíjí popis oděvu jednotlivých společenských vrstev této doby. Zjišťujeme tak, jak chodily oblékány bohaté ženy, jaké nosily účesy, jak se upravovaly, jaký oděv příslušel mocným mužům, jakou výstroj a výzbroj měli gladiátoři během svých soubojů.

Co bych na knize hodnotila velmi kladně, je způsob, jakým do textu autorka přirozeně včleňuje vysvětlení jednotlivých pojmů, událostí a představení reálných postav římských dějin. Aniž bychom museli listovat rejstříkem pojmů za knihou, který tu chybí a také není potřeba, dozvídáme se, kdo to byl centurion nebo konzul, seznamujeme se s některými římskými bohy, římskými politiky, filozofy, umělci, dozvídáme se o politickém systému římské republiky a o událostech této doby. Kniha je tedy přístupná široké čtenářské obci, není nutné mít hlubší faktografické znalosti o dějinách této historické etapy. Naopak mě osobně kniha motivovala k tomu, abych opět sáhla i po odbornějších publikacích pojednávajících o antických dějinách, a oživila si tak středoškolské a vysokoškolské učivo. S čím jsem měla při četbě trochu problém, byla orientace v událostech tzv. spojenecké války. Fakta na mě byla v textu místy příliš nahuštěná a podrobná. To ale nevnímám jako nedostatek knihy, spíše jako svůj subjektivní dojem z četby. Jelikož se děj knihy odehrává na dvou od sebe geograficky dosti vzdálených místech a v knize je zmínka o několika městech římské říše, ocenila bych jako součást knihy na konci či na začátku umístěnou mapku Itálie a dalších územích říše té doby. To by knize slušelo jako bonus navíc pro snazší orientaci a představu čtenáře.

Zejména ženy jistě ocení v knize milostnou dějovou linku. Brasidias poznává lásku a my s napětím čekáme, jak se vztah dvou zamilovaných mladých lidí bude v nepříznivých podmínkách gladiátorské školy vyvíjet. Prožíváme s hrdinou jeho stesk po rodině, rozvíjející se přátelství, pocity zrady a touhu po svobodě. Myslím, že po přečtení knihy musí mít čtenář chuť půjčit si historický román volně navazující na tento - Bohové Effesu, a sledovat tak další Brasidiův osud. Já sama jsem si pořídila také další historické romány Ivany Špičkové, v mé knihovně budou mít čestné místo. Natolik mě dokázala autorka zaujmout svým barvitým líčením děje, literárním jazykem a poutavými dialogy. Kniha se mi četla velmi dobře, jediné, co působilo rušivě, byly časté překlepy a grafické chyby v textu. Tak dobrá kniha by si zasloužila pečlivější korekturu.

Na závěr bych tedy shrnula, že čtenář milující historické romány nebude jistě zklamán, ba naopak bude mile překvapen, že tak pěkný historický román z antických dějin je dílem české spisovatelky.