Zabitý před klášterem

recenze

Zabitý před klášterem (2018) / Maru.Maruska
Zabitý před klášterem

Je to pár dní, kdy nakladatelství MOBA vydalo další knihu ze série Zuzany Koubkové s bratrem Zdislavem - Zabitý před klášterem. Autorka své čtenáře v této novince zavede do doby, která je charakteristická boji o trůn: právě byl zavražděn poslední Přemyslovec král Václav III. Na trůn usedá Václavova sestra Anna a její manžel Jindřich Korutanský. Ti jsou však brzy vyhnání a na trůn se dostává Annina nevlastní matka Alžběta Rejčka s Habsburkem Rudolfem. Ani tato dvojice však neměla zrovna štěstí a nevládnou více jak rok. A tak dochází k dalšímu a dalšímu střídání. Není tedy divu, že v takovýchto časech jsou i životy běžných lidí plné nepokojů a občas dojde i k nějaké té vraždě.

Samozřejmě se v tomto příběhu opět setkáte s bratrem Zdislavem, bývalým templářem. Už je to nějaký čas, co unikl ze Strakonic a stal se správcem Uhříněvsi. Nyní se mu do rukou dostává dopis od přítele Ojíře. Z něj se dozvídá smutnou zprávu: bratr Ojíř je totiž obviněn z vraždy. Před klášterem byl nalezen mrtvý muž a nalezl ho právě bratr Ojíř, šikovný bylinář a pečlivý ošetřovatel, ovšem teď se mu velmi těžko dokazuje, že rozhodně není jeho vrahem. Sám Zdislav je z těchto událostí zděšen.

"Ojíř?" nevěřil svým uším Zdislav. "Neznám lepšího a poctivějšího člověka."

Ačkoli i Ojíř má svá tajemství (třeba románek s vdovou Kateřinou), není moc pravděpodobné, že by někoho zabil. Nyní se Ojíř obrací na Zdislava, aby mu pomohl celou věc objasnit. Vždyť má také spoustu zkušeností z mnoha jiných zločinů (od čarodějnictví až po znesvěcování hrobů), určitě se mu tedy podaří najít skutečného vraha.

Zuzana Koubková je tou pravou spisovatelkou pro každého, kdo holduje historickým detektivkám z českého prostředí. Její knihy jsou sice o stupínek níž, než třeba díla Vlastimila Vondrušky nebo Františka Niedla, ale i tak mám sérii s bratrem Zdislavem moc ráda. Však jsem si ještě nenechala ujít ani jeden díl. A pořád mě její příběhy baví. Nejsou nijak děsivé (ačkoli doba, ve které se vše odehrává, děsivá docela byla) a ani zbytečně rozvláčné. Prostě si užíváte pátrání po tom, co se vlastně stalo. Nahlédnete do historie a odhadujete charaktery jednotlivých hlavních hrdinů. S dějem si autorka pěkně pohraje, dokáže ho zasadit do atraktivního prostředí a já samozřejmě musím vyprávění dočíst až do samotného konce, protože jsem zvědavá, jak to celé vlastně dopadne. Místy se sice objevuje větší množství postav (což má samozřejmě i souvislost s historickým kontextem), ale vždy si můžete udělat nějakou tu poznámku, abyste se v nich neztratili. Doporučuji.

Zabitý před klášterem Zabitý před klášterem Zuzana Koubková

Pražská města už dávno nejsou tou metropolí jako za časů posledních Přemyslovců, nějaký život v nich ale přece jen pulzuje. A tam, kde se žije, vyrábí, obchoduje a miluje, se sem tam také vraždí. Tentokrát je ale z vraždy obviněn ... více