Žabí princ trochu jinak

recenze

Tygrovo prokletí (2012) 4 z 5 / Ellbereth
Tygrovo prokletí

Co mě přimělo vzít v knihovně knihu do ruky mezi tisíci jinými? Přiznám se, že při mém objevitelském bloumání mezi regály, mě zaujal hlavně obal knihy. Miluju kočky, domácí i ty velké šelmy. Hlavně pro jejich ladnost, ale i nebezpečnost. A když jsem si přečetla stručný popis příběhu, popadla jsem rovnou všechny čtyři díly a vrhla se do čtení.

Kelsey Hayesová nedávno oslavila své osmnáctiny, odmaturovala a během prázdnin se začala poohlížet po nějaké té brigádě, než nastoupí do další školy. Žije u svého strýce a tety, kteří se o ní po smrti rodičů starají.

Úřednice pošle Kelsey na dvoutýdenní brigádu do cirkusu. Kelsey tady prodává lístky, balónky, uklízí, ale také se začne starat o nádherného bílého tygra s kobaltově modrýma očima. Po pár dnech se odváží na něj sáhnout, čte mu klasiku jako Romeo a Julie a má pocit, že tygr jí rozumí více než kdokoliv jiný. Ke konci její brigády se objeví bohatý Ind, který tygra koupí a chce ho odvézt zpět do Indie, kde může žít v rezervaci. Pan Kadam nabídne Kelsey, že by mohla tygra doprovázet, protože si na ni již zvykl. Je to nabídka, kterou nelze odmítnou. Má možnost procestovat kus Indie a ještě za to dostat dobře zaplaceno. Sbalí si tedy věci a vydá se s panem Kadamem a tygrem do Indie.

Vše se dobře vyvíjí do té doby, než ji zaplacený řidič vysadí na silnici uprostřed ničeho. Pokud tedy nepočítáte džungli. A jaké je její překvapení, že společně s ní vysadil i bílého tygra Rena….

Vlastně ani moc nechápe, proč tygrovi věří, ale vydá se za ním na cestu do džungle. A právě zde začíná fantasy příběh…

Ren je vlastně o dost hezčí verze zakletého žabáka, na kterého ovšem nestačí pouze jeden polibek. Ren je starý přes tři sta let a kdysi ho i s bratrem Kišanem proměnil zlý vládce Lokeš. Rena na bílého tygra a Kišana na tygra černého. A Kelsey je zde pro to, aby kletbu zlomila.

Celkově mohu příběh ohodnotit jako velmi nápaditý a dobrodružný. Určitě není moc knih, které by pracovaly s tématem indické mytologie a i prostředí jako takového. Kniha se četla dobře, má pěkný spád. Je rovněž srozumitelná i pro mladší čtenáře.

Jediné co bych vytkla, je právě hlavní postava Kelsey. Pro mě byla velmi stěží uvěřitelná. Kelsey je teenager, ale chová se jako třicetiletá žena zatížená špatnými zkušenostmi s muži. Sice chápu, že každého poznamená smrt rodičů, ale takovéto děti mají spíš tendenci se lidem, kteří o ně projeví zájem, téměř vrhat kolem krku. A to z důvodu citové deprivace. Kelsey se sice zamiluje, ale její vnitřní dialog podle mě neodpovídá ani věku, ani zkušenostem. Je k sobě až příliš kritická, více méně bez sebevědomí a to i přes to, že je to vlastně Indiana Jones v dívčím podání. Domnívám se, že autorka jí mohla udělat alespoň o kousek starší a rozhodně z ní nedělat pannu. Pokud se srovnáte s tímto nedostatkem, tak je kniha dobrá. Ostatní postavy jsou vyloženě sympaťáci. Především Ren proměněný v muže, přestože je to klaďas každým coulem.

Knihu bych ohodnotila tak na 75% a to především díky námětu a jsem zvědavá i na další tři díly. I když se trochu obávám, že asi nebudou srovnatelné s prvním dílem.