Z českých luhů a hájů

recenze

Loupežník (2005) 4 z 5 / Pafka643
Loupežník

PROFESOR: "Tím hůř! Copak je mládí omluva nebo přednost? Mládí je chyba! Mládí je nemrav!"

-Vůbec první divadelní hra, kterou má na svědomí rodák z Malých Svatoňovic. Komedie o lásce, oslavě mládí a promarněných létech. Tato prvotina vznikala dlouhých 8 let. Čapek častokrát měnil koncept hry a zejména prý charaktery postav. Autor mezitím zestárl a pocítil vlivy 1. světové války ( i když se jí aktivně neúčastnil) a možná právě proto má dnes Loupežník takovou podobu, jakou má.

-Děj hry není nikterak složitý, ale jak se říká.. V jednoduchosti je krása. Důležité je především to, že spisovatel vdechl postavám tu správnou esenci. Dialogy postav mi přišli zajímavé a živé. Jednání hrdinů, zejména onoho Loupežníka je často až absurdní, ale to není nikterak na škodu. Těch cca 100 stránek jsem doslova prolétl. Právě z důvodu krátkosti příběhu nebudu ze zápletky nic víc prozrazovat. Snad jen, že Loupežník není tak úplně klasický loupežník.. :)

-Zaujaly mě autorovy myšlenky, které se v knížce skrývají a popravdě mám i docela chuť vidět celé představení. Teď už konečně začínám chápat, proč je Karel Čapek tak vyzdvihován.
78%
Váš Prolog ;)

Sablu
23.02.2017

Loupežník je geniální hra a já ji viděla poprvé na divadle a byla jsem nadšená, okouzlená. Zamilovala jsem si díky tomu Karla Čapka.