Vysočina a cestovanie v čase

recenze

Cudzinka (2016) 4 z 5 / Simona02
Cudzinka

Cudzinka, je prvou knihou rovnakomennej série kníh, sústreďujúcej sa na zdravotnú sestru Claire, ktorá zhodou okolností bude čeliť zložitej situácií a úplne sa zmení jej život. Nedobrovoľne pocestuje v čase a zanechá za sebou manžela a jeden veľký otáznik. Ocitá sa v Škótsku, v roku 1743, kde ľudia bojujú o svoj holý život, kde prepukajú vojny a na každom rohu striehne nebezpečenstvo. Nesmie chýbať aj láska. Claire sa tu zoznámi s jedným z mladších členov škótskeho klanu, Jamesom Fraserom, do ktorého sa neskôr nechcene zamiluje.

Musím vyzdvihnúť veľmi pekné prepojenie so súčasnosťou, čo bol v tomto prípade rok 1945 a minulosťou 18. storočím. Z prostredia bojov, nenávisti, vrážd a nespravodlivosti, obohateným o rôzne informácie ako sa v spomínanej dobe žilo. Nebolo to najjednoduchšie, ľudia nemali také vymoženosti ako ľudia v 20. storočí, predsa je to o 200 rokov neskôr a bolo objavených mnoho vecí, ktoré uľahčovali prežitie na tejto zemi, a predsa si vedeli vystačiť aj v tej dobe, s tým málom čo mali. Nie len tento postreh stojí za spomenutie. Taktiež sa autorka vyhrala s textom, čo zahŕňa detailné popisy vecí a celkového diania. Knižka aj napriek väčšiemu počtu strán sa dala s ľahkosťou čítať. Aby som nehovorila len o tých dobrých veciach, je tu pár detailov, ktoré sa mne osobne moc nepáčili. Napriek tomu, že sama obľubujem históriu, občas sa mi zdali niektoré pasáže moc zdĺhavé a strácala som sa v množstve informácií, ktoré mi boli poskytnuté prostredníctvom textu. Napríklad, čo sa týkalo vzťahov medzi určitými osobami, alebo bojov ktoré sa odohrávali, proti komu, kto s kým bojoval, kto je na koho strane a podobne. Čo nemusí každému sadnúť. Avšak, nejedná sa o nejaký veľký problém, človek sa vie postupne zorientovať v tom čo číta.

Na zhrnutie, určite neľutujem že som siahla po spomínanej knižke a budem ju aj ďalej odporúčať. Predovšetkým, som presvedčená, že tento príbeh sadne takmer každému fanúšikovi romantiky a histórie. Človek sa dozvie veľa zaujímavých vecí a taktiež prežíva celý príbeh, radosti či smútok, so samotnými postavami. Vie sa do toho vžiť a knižka sa postupne nedá odložiť z ruky. Autorka odviedla skvelú prácu a môžem už len dodať, že sa teším na jej ďalšie počiny a prípadne na ďalšie pokračovania Cudzinky.