Velké ambice, ale bohužel nenaplněné

recenze

Zloděj osudů (2021) 2 z 5 / Isis...
Zloděj osudů

Autorovi patří rozhodně obdiv za to, že se pustil do tvorby tak rozsáhlého světa a celkově obří ságy.
Z mého pohledu si ale bohužel ukousnul velké sousto a na prvním dílu ságy to jde vidět na každé straně.
Obrovské množství postav je za začátku matoucí, ale ani po dočtení knihy čtenář nemá pocit, že by je výrazněji znal. Charaktery jsou budovány jen po povrchu, což je u tak obsáhlé knihy zklamáním.
V knize se objevuje několik důležitých dějových zvratů, zde byly mé rozpaky však největší. Vše podstatné se odbude rychle, většinou si několik postav sedne ke stolu a je vymalováno. Jako by chtěl autor od těch nejdůležitějších míst v ději co nejrychleji utéct pryč. Nemluvě o důvodech a řešení zásadních situací - ty jsou nedotažené, nelogické a dokonce až naivně dětinské.
Na čem autor naopak nešetřil, jsou bohaté popisy. Popisuje naprosto vše a za mě úplně zbytečně.

Celkově je podle mě nadějný nápad utopený v moři popisu, který čtenáři nic nedá. Kdyby se ubralo na zbytečných slovech a přidalo na propracovanosti děje a postav, mohlo by to být zajímavé. Takto je pro mě kniha bohužel zklamáním a je mi až líto autora, který musel tvorbou strávit spoustu času, ale nějak to prostě nevyšlo :(

Zloděj osudů Zloděj osudů Jan Urban

První díl temné fantasy série o střetu božské a lidské touhy po moci Magie. Kdysi ve světě lidí na Gambale zcela vládla, jenže jednoho dne se zničehonic vytratila a moc čarodějů pohasla. Teď hrozí, že se vrátí a uvrhne svět do ... více