V mém životě je všechno v pořádku až na tu plastiku obličeje

recenze

Miluj svůj život (2008) 3 z 5 / nikoooool
Miluj svůj život

Duchovní new age knihy se těší popularitě. V knihkupectvích jich pár najdete na schůdcích bestsellerů. Slibují štěstí, lásku, spokojenost, hojnost, peníze. Cokoliv na světě je možné a může se stát reálným. Skutečně?

Louise napsala několik knih o duchovním rozvoji. Její život byl ze začátku krutý, setkala se i se sexuálním násilím a potřebovala se s tím vyrovnat. Tak začala odhalovat samu sebe a učit se sebelásce. Nechtěla si to nechat jen pro sebe, ale pomoct i dalším lidem, kteří byli na životní cestě jako ona. Tak se dostala do okruhu spirituálních lidí a vydala svoje první knihy. A proč by ne, kde je poptávka, je i nabídka. O Louise se tvrdí, že si prošla plastickou operací obličeje, mělo by to ale ovlivnit náš názor na její myšlenky?

V knize najdete návod, jak používat afirmace, jak si přát, jak se milovat, jak se smířit s vesmírem, světem, sebou. To vše doprovází několik praktických cvičení, kde si vše vyzkoušíte. Změny nemusíte znát hned, ale když se ohlédnete, můžete je vnímat po nějakém čase.

Několik knih o osobním i duchovním rozvoji jsem četla, ale tahle byla zatím nejtáhlejší. Hodně věcí se opakovalo stále dokola. Na druhou stranu asi to bude právě tím, že jsem toho už pár přečetla a kdo by stále vymýšlel něco jiného, když tohle funguje? Jako otvírák do světa duchovního rozvoje by možná byla zajímavější, to už se nikdy nedozvím.
Miluj svůj život má jednu zásadní vadu, zjednodušování. Nelze říct A bez B. Nelze říct, že máte žít podle toho, jak se vám chce, ale zapomenout říct, že tím ublížíte svým blízkým.

Co se stane, když opustíte své dítě, protože chcete cestovat? Nelze říct změňte přátele, práci, bez toho, aby se řeklo, že jde o dlouhodobý proces. V knize se píše příběh o muži, který přišel s problémem, že neví, jestli má investovat. Měl se zaměřit na svou intuici. Díky tomu investoval velké peníze a zbohatl. Ale co ti, kteří investovali a zničilo jim to život? Chybou knih tohoto typu je právě absence chyb. Četla jsem si recenze a názory lidí na knižních serverech a nejčastější kritiku. Uživatelé si stěžovali nejvíc právě na to, že pokud lidé poslechnou, může dojít až k odchodu rodičů od rodin nebo k osobní destrukci při honu za štěstím.

Nebezpečná jim potom přišla samoléčba rakoviny bez účasti lékařů. Zázračný příběh Louise o léčbě rakoviny by mohl negativně inspirovat lidi, kteří mohou reálně zemřít bez pomoci doktorů. I já v obou směrech vidím riziko. V knize chybí druhá strana mince. Instantní motivace bez zamyšlení může přinést víc negativního než pozitivního.

Přesto si myslím, že pokud se Miluj svůj život dostane do rukou člověku ve správnou chvíli, může inspirovat, může odlehčit, může motivovat správným směrem. Nelze přehlížet mnoho lidí, kterým kniha skutečně pomohla v jejich cestě životem. Možná některým pomohla od velkých nevratných chyb. Ten, kdo ji potřebuje, ji snad najde přesně v tu chvíli, kdy ji skutečně bude potřebovat. Pokud se nad jejími slovy a myšlenkami zamyslím, cítím se mnohem volněji, svobodněji, i když osobně více preferuji legendární Čtyři dohody. Pro svou jednoduchost a dobrou čtivost oceňuji více i knihu Já to mám jinak.

Upřímně by mě ale zajímalo, co by se stalo, kdyby tuto knihu dostal do ruky dělník v továrně se základním vzděláním. Jak by nad ní přemýšlel? Dávala by mu smysl? Zpochybnil by ji? Byl by naštvaný? Co by na ni řekl? Tyto knihy jsou běžně koncipované pro "střední třídu", to je cílová skupina. Mají možnosti, pocit svobody, čas, peníze. Vše, co lidem v dnešním novodobém pásovém otroctví chybí.

K závěru bych řekla, že ilustrace v knize jsou přenádherné. Už jen kvůli nim byste si ji měli minimálně prolistovat a pokud máte pocit, že je čas na změnu, ale nevíte přesně jakou nebo jak na ni, zkuste si přečíst alespoň pár kapitol, možná vás kniha zaujme a posune dál.

Miluj svůj život Miluj svůj život Louise L. Hay

Klíčové poselství v této jedinečné knize je: Vydáte-li pozitivní energii při práci se svou myslí, můžete uzdravíte své tělo. Vysvětluje, že tím, jak limitujeme své myšlení a názory, vytváříme ve své mysli zárodky a příčiny nemocí.... více