Ty nemáš babičku? Aneb první česká kniha pro nezávislé profesionály

recenze

Na volné noze (2017) 5 z 5 / Dan
Na volné noze

Robert Vlach je podnikatel, konzultant, lektor a popularizátor podnikání na volné noze. Založil a vede internetový portál Na volné noze, sdružující české nezávislé profesionály. Publikuje a objevuje se v médiích, píše blog, vydává video rozhovory s českými podnikateli apod. Je tedy nasnadě, že právě on nyní přichází s první českou knihou pro nezávislé profesionály.

Je patrné, že autor má za sebou opravdu mnoho zkušeností a vyslechnutých příběhů. Také nedávno provedl největší český průzkum podnikání na volné noze (asi 2 600 respondentů), jehož výsledky jsou v knize rovněž interpretovány (97 % dotazovaných je na volné noze stejně, anebo šťastnější (74 %) než dříve.) Obsáhlou knihu Na volné noze neustále provází autorovy tipy na české i zahraniční weby, osobnosti a knihy, kterým se vyplatí naslouchat a rozšiřovat své znalosti a myšlenky.

Komu je kniha určena? Anotace říká, že jak těm, kteří teprve přechod ze zaměstnání na volnou nohu zvažují, tak klidně i ostříleným podnikatelům. Toto zjištění ve mně zprvu vyvolávalo určité obavy, aby pro druhou skupinu (do které se řadím) nebyla značná část knihy příliš obecná a nezajímavá. Po pár řádcích se naštěstí ukázalo, že byly obavy zcela zbytečné. I to, co člověk s letitou praxí zná, je poutavě psané a vzhledem k naprosté komplexnosti knihy (stačí zmínit pár kategorií: osobní produktivita, jak pečovat o klienty, cenotvorba, vyjednávání, sociální sítě, prevence rizik) je kniha přínosná opravdu pro všechny.

Vše je bráno z různých úhlů pohledů a na 720 stranách mě nenapadá nic, co by bylo opomenuto. Začínající či zvažující volnonožec si dokáže utvořit přesnou představu o všem, co práce na volné noze obnáší, včetně jejích kladných i záporných stránek. A osvědčené postupy, jak si postupně budovat dobré jméno a jak úspěšně a dlouhodobě podnikat k trvalé osobní a pracovní spokojenosti sebe i svých zákazníků.

Zaujala mě pasáž v sekci o dobrém jménu a osobním brandu, která popisuje, že když se ve Španělsku budete příliš vychvalovat, Španěl se vás zeptá: ,,Ty nemáš babičku?" A myslí tím, že kdo nemá babičku, aby jej vychvalovala do nebes, vychvaluje se takto sám.

Zkušený nezávislý profesionál si pak urovná myšlenky a přístup ke své práci, dozví se řadu tipů a zajímavostí. Kniha tak má smysl opravdu pro každého, koho téma podnikání zajímá, je jeho přímým účastníkem, případně se chce odprostit od zkreslených představ o podnikání a zjistit, jak je tomu doopravdy.