ŤUK,ŤUK... "Kdo tam?" "ČASOŽROUTI...!"

recenze

Čtyři po půlnoci I. - Časožrouti / Skryté okno do skryté zahrady (2002) 3 z 5 / Pafka643
Čtyři po půlnoci I. - Časožrouti / Skryté okno do skryté zahrady

Kniha Čtyři po půlnoci (1990) obsahuje 4 hororové novely. U nás byla publikace rozdělena na dvě samostatné knížky. Právě recenzovaná 1. část obsahuje povídky: Časožrouti a Skryté okno do skryté zahrady. Ve 2. části jsou: Policajt z knihovny a Sluneční pes.

-Druhou část ještě nemám zcela dočtenou, takže nějaké srovnání očekávejte až v další recenzi. Nyní se zaměříme na těch prvních 388 stránek, které se většinou četly skoro sami. Autor před každou novelu doplnil vlastní poznámky, kde se vyjadřuje k okolnostem vzniku.

-Vizuál knihy neurazí ani nenadchne. Modrá barva je pěkná, ale to je vše. To jak kniha vypadá není to podstatné. Důležité je samozřejmě, jak se čte. SK obecně v dílech odhaluje pokroucenost lidských charakterů a daří se mu skloubit nadpřirozeno s realitou. Zde opět nezklamal.

ČASOŽROUTI:
- Noční let z LA do Bostonu se změní v boj o přežití. Půl hodiny po startu se probudí 10 cestujících. Ostatní včetně pilotů a letušek zmizeli, jako pára nad hrncem. Mezi přeživšími je naštěstí pilot Brian, který se chopí řízení a bezpečně přistane. Jenže něco je strašně špatně. Na zemi je čeká jen liduprázdné letiště a podivné chroustavé zvuky, které se pomalu blíží. Slyšíte je? Časožrouti přicházejí!

- Tato "startovací" povídka se SK povedla! Skupinka zmatených pasažérů se postupně rozkoukává a jejich jednání je uvěřitelné. Jako hlavní hrdina se zprvu jeví Brian, ale téměř každý z přeživších má důležitou úlohu. Ať už arizonský žid Albert, tajemný Nick nebo slepá holčička Dinah.. Všichni musejí spolupracovat jestli chtějí vyváznout. Většinu času se Kingovi bez problémů dařilo pevně chytnout a nepustit mou pozornost. Jediné, co mi zde úplně nesedělo byly až
nadpřirozené schopnosti již zmíněné holčičky Dinah.

SKRYTÉ OKNO DO SKRYTÉ ZAHRADY:
- Spisovatel Mort Rainey je několik měsíců po náročném rozchodu, kdy přistihl svoji ženu v posteli s jiným. Nyní žije sám v patrovém domě na břehu rozlehlého jezera. Jednoho dne zaklepe na Mortovy dveře jistý John Shooter. Cizinec místo pozdravu obviní spisovatele z krádeže povídky. Dává mu tři dny na objasnění celé záležitosti. Zprvu se vše zdá šílené, ale s každým dnem přituhuje a Mort se nakonec neobává jen o svůj život, ale i o bezpečí své bývalé.

- Kratší, ale dle mého zajímavější novela než Časožrouti. A to i přes to, že jsem už tak nějak v jeho půlce tušil, jaké bude rozuzlení. Dokonce jsem se po přečtení podíval na filmové zpracování, které naleznete pod názvem: Tajemné okno, kde má hlavní roli Johny Depp.
Na příbězích mám rád chytře upředenou zápletku, která čtenáři nabízí vodítka k její vyřešení ještě před jejím odhalením. Autor se zde skutečně trefil do černého. Napětí se stupňuje postupně a vygraduje v ten pravý moment.

- Abych to nějak shrnul. První část díla Čtyři po půlnoci můžu jen doporučit. Nezbývá než doufat, že druhá část bude neméně kvalitní. Doporučuji všem zastáncům hororových příběhu. Vše plyne přirozeně a nenásilně. Zvlášť druhá novela mě držela v napětí a já netrpělivě očekával, co se bude dít dále.

81%

Váš Craig Toomey