Tom Gates #4

recenze

Úžasný deník - Geniální nápady (většinou) (2013) 4 z 5 / Wolf Draven
Úžasný deník - Geniální nápady (většinou)

Již čtvrté setkání s Tomem Gatesem a jeho humorným deníkem, který doplňuje svými svéráznými kresbami, bylo opět velmi zábavné. Toma není možné nemít rád, prostě si ho okamžitě zamilujete a těšíte se na další jeho příhody a zážitky.

Tentokrát si Tom představuje, jak by vypadal ten nejlepší zábavný a odpočinkový den ve škole. Pan učitel Fullerman by Toma v prvé řadě rád viděl a to i za předpokladu, že by zrovna nepřišel úplně na čas. Ve třídě by měl Tom speciální velmi pohodlné křeslo i lavici a navíc co nejdál od otravného spolužáka Marcuse Meldrewa.
Účast na předmětech ve škole by byla dobrovolná, takže by si sám mohl vybrat, které předměty by navštěvoval. I v tom má Tom naprosto jasno. Chodil by na předměty jako je “výtvarka”, “čmárání”, “hudebka” a “zábavné pokusy”, rozhodně by vynechal matiku i mluvnici.

V jídelně by si dal výtečný oběd, při kterém by ho obsluhovali učitelé. Obědval by v nejlepší části jídelny, mohl by si přidal pudink a po obědě by si směl odpočinout s nohama nataženýma nahoře.

V hodině mimořádně zábavných pokusů by mu celá třída pomáhala stavět stovky sušenek do dlouhé řady kolem školy. Až by bylo hotovo, strčil by do první z nich, načež by se v úžasné řadě postupně všechny zřítily jako kostky domina. Tato velkolepá sušenková exhibice by samozřejmě překovala světový rekord v padání sušenek.

V hudebce by je učili 3 týpci – nejlepší kapela všech dob. Zahráli by koncert pro celou školu a protože Tom a Derek jsou jejich největší fanoušci, tak by směli vylézt k nim na pódium a doprovázet je při všech písničkách, které znají. Poté by je 3 týpci svým tourbusem odvezli před jejich dům a na rozloučenou by jim dali skvělé nové kytary. To by byl ten úplně nejúžasnější den ze všech.

Místo toho se ale ve škole děje něco jiného. V tělocviku se všichni připravují na sportovní den. Tomova třída je pokaždé poslední a pan učitel Fullerman to vždy těžce nese. Tentokrát se rozhodl vzít to do svých rukou a trénovat žáky i během klasického vyučování. Bude to k něčemu dobré? Podaří se jim tentokrát nebýt úplně poslední?

Kromě příprav na sportovní den se ve škole konají i další věci. Starší děti se mají stát parťáky pro ty menší a mladší. Každý mladší žák si může vybrat jednoho staršího, který mu bude ve škole pomáhat. Tom má nejdřív obavu, že si ho nikdo nevybere, přitom by mohl mladšího žáka přiučit všelijakým věcem! Když si pak Toma vybere největší průšvihář Joey Dawson, není si Tom tak úplně jistý, jestli to je až tak geniální nápad.

Dále se v knize dočteme o konkurzu na školní soutěž talentů, o Tomově interpretaci bajky založené na rodinném pikniku s grilováním klobás, o sportovním dni, rodinném výletě do kina a spoustě dalších humorných zážitcích. Nechybí ani prudění jeho starší sestry Delie.

A jelikož se kniha jmenuje geniální nápady, tak jeden takový geniální nápad se objeví jako bonus na konci knihy. Jde o návod na výrobu papírové práskačky. To se bude jistě hodit převážně klukům nejen do školy, ale i na domácí chvíle. :D
Dalším geniálním nápadem je nakreslený brouk na každé stránce knihy. Když rychle projíždíte stránky knihy, tak brouk jakoby tancuje.

Při čtení jsem se opět královsky bavila a nechyběly ani slzy smíchu. Tom umí veškeré příhody podat takovým způsobem, že vám nezbývá nic jiného než se někdy rozesmát nahlas a to i tehdy, když zrovna cestujete veřejnou dopravou. Nejde si pomoct. Moc se těším na další Tomovo dobrodružství a jeho osobitý způsob vyprávění i na spoustu neméně vtipných a zajímavých, příběh dokreslujících obrázků.

Stejně jako již všechny díly, doporučuji i tuto knihu převážně mladším čtenářům (klukům, tak i holkám), kteří se rádi zasmějí. Určitě ale pobaví i dospělé, hlavně ty, kterým se líbily předchozí díly a nebo série Deník malého poseroutky.