To nejlepší na konec?

recenze

Vysmátá veverka aneb Přízrak krásné modelky (2017) 4 z 5 / monushka
Vysmátá veverka aneb Přízrak krásné modelky

Poté, co jsem minulý rok v únoru přečetla Vysmátou krajtu aneb přízrak krásné modelky od české spisovatelky Ivany Vostřákové, přála jsem si, abych se ještě někdy mohla s celou povedenou hřbitovní partičkou setkat. Jsem totiž optimista a věřila jsem ve šťastný konec všech hrdinů. Mé přání bylo vyslyšeno na podzim, neboť autorce vyšla třetí kniha z její čtenářsky oblíbené humoristické trilogie z prostředí strašnického hřbitova. Tentokráte nese název Vysmátá veverka aneb Přízrak krásné modelky.

Oproti dvěma předchozím je tato nejútlejší (čítá 160 stran), což ovšem není ke škodě, protože vše potřebné se vysvětlí i na takovémto rozsahu. Plus dávám za to, jak spolu obálky všech tří knih designově ladí, i když na mě osobně působí dost kýčovitě a lacině. V tomto případě jsem si ale zvykla nesoudit podle obálky, protože bych jinak samu sebe ochudila o příjemný oddychový zážitek.

Než jsem Vysmátou veverku začala číst, kladla jsem si otázku, zda-li by se dala číst samostatně bez znalosti předchozích knih. Sice na konci najdeme výpis a potřebné informace týkající se všech důležitých postav, ale myslím si, že bez znalosti předcházejícího děje by se čtenář zbytečně ochudil o to nejzábavnější. Což by byla škoda.

Co se týče postav, setkáme se zde nejen se starými známými, kteří pokračují dále v žití svých živých a neživých životů, které se rozhodně nedají nazvat fádními, ale přibude i pár nových, které nějakým způsobem ovlivní děj. Myslím si, že zde bylo postav tak akorát, aby v tom měl čtenář přehled a neztrácel se. Z těch již známých postav mi byla nejsympatičtější profesorka Mrkvičková, nervy mi naopak opětovně drásala brunetka, která ani zde nenechá Radima v klidu a nedopřeje mu ani kousek zaslouženého štěstí a klidu. Z nových postav jsem si neoblíbila nikoho, neboť jim nebyl dán prostor k tomu, abych je lépe poznala.

Oceňuji, že paní Vostřáková dala postavám možnost žít i mimo zdi strašnického hřbitova. Radim totiž koupí pro sebe a pro Lauru dům, který se nachází hned v sousedství se hřbitovem. V tomto domě se však dějí zvláštní a rozum popírající věci. Jedná se především o zvláštní obraz v hale, který jako kdyby žil svým vlastním životem…

Oběma se v poslední době vplížil do života strach z nenadálých telefonátů, jelikož mohly znamenat pro jejich soukromý svět ničivou katastrofu. Štěstí se jim zdálo díky Lauřině nemoci stejně vratké jako domeček z karet.

Laura stále leží v nemocnici, svůj boj o život nemá ani zdaleka vyhraný. Bude mít konečně právo na svou vysněnou růžovou budoucnost po boku Radima, muže svých snů nebo si pro ní osud nachystal něco zcela jiného? Já už odpověď znám, ale vy si jí budete muset přečíst sami.

První polovina Vysmáté veverky se mi líbila. Přišlo mi, jako kdybych se vrátila někam, kde to důvěrně znám a cítím se tam skoro jako doma. Avšak čím více se příběh rozvíjel a chýlil ke svému závěru, bylo poznat, že paní autorka toho chtěla ještě mnoho napsat a odehrálo se tam toho tolik, až jsem skoro nevěděla, čí jsem. Z toho důvodu jsem si musela několik posledních stránek přečíst dvakrát. Závěr knihy byl tentokráte celkem napínavý, neboť paní autorka svým postavám nedá nic zadarmo, ale musí si své štěstí zasloužit. Její hrdinové se ale naštěstí nevzdávají a snaží se do posledních sil.

Mým přáním bylo, abych se se svými oblíbenými hrdiny setkala i mimo zdi strašnického hřbitova, což se stalo. Bohužel mi ale přijde tento díl nejslabší ze všech. Mě osobně nejvíce oslovila Vysmátá krajta aneb Přízrak krásné modelky, což je druhý díl. I přesto ale celou trilogii paní Vostřákové doporučuji k přečtení, neboť kdy jindy si u knihy pořádné odpočinout a pobavit se než při dlouhých zimních večerech?

Mám informaci o tom, že v současné době paní Vostřáková pracuje na nové knize, která však tentokrát nebude v humorném duchu, ale naopak v temnějším rázu. Tak si jí rozhodně nenechám ujít a jsem zvědavá, zda-li se autorce v tomto žánru povede stejně dobře jako na poli humoru.

Vysmátá veverka aneb Přízrak krásné modelky Vysmátá veverka aneb Přízrak krásné modelky Ivana Vostřáková

Závěrečný díl úspěšné trilogie odstartované knihou Vysmátá koza aneb Přízrak krásné modelky, která obdržela Cenu Miloslava Švandrlíka pro nejlepší humoristickou knihu vydanou v roce 2015. Laura se s pomocí přátel z obou světů p... více