Tipy a rady pre lepší život

recenze

Prečo mi to nikto nepovedal? (2023) 5 z 5 / Dragon
Prečo mi to nikto nepovedal?

Klasika v žánri osobnostný sebarozvoj, tentoraz z pera klinickej psychologičky, ktorá neteoretizuje, nepredkladá cudzie poznatky, nerobí rešerš...ale využíva vlastnú prax a skúsenosti. Nie sú to len nejaké psychologické poučky a o to cennejšia je táto kniha. Ponúka praktické tipy, nástroje a metódy, ktoré môžete využiť vo svojom každodennom živote a ktoré vám môžu pomôcť zvládnuť ťažké životné okamihy, problémy a starosti.

Medzi najčastejšie otázky, ktoré mi nielen klienti kladú, patrí práve otázka, ako sa zbaviť strachu. Je to pochopiteľné. Strach alebo až úzkosť je prinajlepšom nepríjemný a prinajhoršom ochromujúci pocit. Keď sa niečoho bojíte, telo vyvíja enormné úsilie, preto ide zároveň o veľmi vyčerpávajúci pocit. Nikto nechce cítiť strach neustále.

Zrozumiteľným spôsobom vysvetľuje, ako funguje v takých záťažových chvíľach naša myseľ, lebo ak to chápeme, vieme sa lepšie vyrovnať s pocitmi, lepšie ich usmerňovať a dostať sa z krízy. Postupne sa stávame aj odolnejšími a môžeme pracovať na svojom zlepšení.

Sama autorka hovorí, že ponúka akýsi kufrík s náradím, z ktorého vyberiete to, čo potrebujete. Je to súhrn rád, schopností a zručností, ktoré vám pomôžu riešiť rozličné životné situácie. Používať všetko náradie v ňom sa nedá naučiť naraz, radšej sa o to ani nepokúšajte. Vždy využite také, ktoré by vám podľa vášho názoru mohlo pomôcť čeliť aktuálnym výzvam, radí psychologička Julie Smith.

Pripomína, že aj tie najmenšie postupné krôčiky sa rátajú, hoci sa nám ich význam zdá napohľad nepodstatný, zanedbateľný. Nepodceňujte význam hoci aj tých najmenších krokov vpred. Ak je pre vás nadľudský výkon čo i len vstať ráno z postele a umyť si tvár, stanovte si cieľ každé ráno si umyť tvár. Dávajte si ciele primerané svojmu stavu, pretože vás posúvajú bližšie k cieľu spracovať smútok a začať opäť žiť.

Píše o vzťahových mýtoch, aj o tom ako sa zbabiť strachu v rôznych situáciách a životných obdobiach. Radí ako zvládať prekážky, ako si vybudovať sebavedomie, ako sa vyrovnať s depresiou a posilniť si duševné zdravie.

Fungujúce vzťahy pozitívne ovplyvňujú naše fyzické a psychické zdravie. Nemám pritom na mysli len partnerstvo či manželstvo, ale tiež vzťahy s priateľmi, členmi rodiny, deťmi a členmi sociálnych skupín, ktorých sme súčasťou. Potvrdzujú to nielen vedecké zistenia o rôznych biologických a fyziologických ukazovateľoch, ale tiež reálne skúsenosti. Medzi päť najčastejších vecí, ktoré umierajúci ľudia ľutujú, patrí práve to, že sa častejšie nestretávali s priateľmi.

Štýl písania je veľmi príjemný, pohodový, nenáročný na čítanie, miestami až láskavý, akoby sa autorka s vami osobne rozprávala. Evidentne má skúsenosti z praxe a vie to dať aj na papier Verím, že mnohé čitateľky v nej nájdu priateľku. Takú, čo má veľký prehľad, vedomosti, skúsenosti a teraz vám vie poradiť užitočné triky na rôzne životné situácie. S nadhľadom, pokojne, bez prikrášľovania.

Prečo mi to nikto nepovedal? Prečo mi to nikto nepovedal? Julie Smith

Ak zažívate ťažké obdobie, alebo si neviete dať rady so spracovaním niektorých emócií, klinická psychologička Julie Smith vám touto knihou môže zmeniť život. Vďaka nej zistíte, prečo sa cítite tak, ako sa cítite, a poradí vám, čo ... více