Tetralogie o Eragonovi je nádherný román

recenze

Eragon (2004) 5 z 5 / Padrn
Eragon

Četl jsem Eragona se svým synem a udělal na mě velký dojem. Proto mě překvapilo, že v nalezených recenzích převládalo trochu zjednodušené hodnocení a vyzdvihován je v podstatě jen fakt, že jde o výbornou fantasy. Ano, je to výborná fantasy. Protože se ale Paolini nechal inspirovat světem stvořeným J.R.R. Tolkienem, nemůže se vyhnout srovnání. A srovnání s takovým velikánem je nerovné. Paolini v Eragonovi nevytváří nic podobného jako starověká sága. Na rozdíl od Tolkiena píše v první řadě román.

V tom je ovšem také jeho silná stránka. Příběh, postavy i všechny úvahy okolo. Je to pohádka, ale taková, za kterou se ani dospělý nemusí stydět, že se mu líbí. A že ji doporučí svým dětem.

Zajímavě vykreslené různé typy charakterů Eragona, Nasuady, Rorana a dalších postav inspirují k zamyšlení, kde je hranice akceptovatelného násilí při prosazování byť ušlechtilých cílů. Co je to ctižádost k vládnutí a s jakými vlastnostmi je nutně spojená. Zda mimořádná síla a schopnosti nutně předurčují k ovládání, anebo s jakou jinou rolí mohou být také spojeny k užitku společnosti. Kde jsou hranice společných a naopak neslučitelných vlastností mezi rasami a kulturami. Jak bylo řečeno, je to román (navíc dobře čtivý), není to kniha ve stylu starověkých ság. Ale není černobílý a ke cti mu budiž přičteno, že nedělá zbytečně zjednodušující závěry. Pro některé otázky je příznačné, že mají být diskutovány, a přitom nadále nechávány pootevřené.

Sympatické je, že autor si dává práci i s vykreslením různých technických procesů a nezůstává na té nejpovrchnější úrovni. Při popisu výroby nového meče se k inspiraci otevřeně přiznává, ale například i při popisu průletu bouří člověk uvažuje, jestli je to výsledek konzultace s kamarádem, který se věnuje paraglidingu, nebo zkušenosti z vlastního koníčku.

Celková košatost vede k nepodložené, ale nutkavé úvaze. Těžko se dá uvěřit, že to sám napsal patnáctiletý mladík. Buď je autor mimořádně nadaný, všestranný a navíc pečlivý a pracovitý začínající spisovatel, nebo se za autorstvím skrývá i někdo zkušenější, kdo pomáhal. To by z mého pohledu nebylo vůbec nic špatného, a proto marketingový tah upoutávající zdůrazněním extrémní mladosti autora mi nakonec připadá spíš kontraproduktivní.

fantom12
30.10.2015

Čo viac napísať než "lol"? :D

Naias
30.10.2015

Autor sa volá Paolini, nie Paoliny.