Spěme sladce

recenze

Splétač snů (2016) 4 z 5 / monushka
Splétač snů

V roce 2015 jsem podlehla kouzlu knihy nesoucí název O králíčkovi, který chtěl usnout od švédského psychologa Carla-Johana Forsséna Ehrlina. Cílem této knihy není nic jiného než děti během čtení zrelaxovat a pomoci jim lépe usnout. Tato kniha je u nás doma často čtena, protože v současné době pomáhá při usínání oběma mým dcerám (6 let, 19 měsíců). Delší dobu jsem hledala knihu v podobném stylu od českého spisovatele a světe, div se, našla jsem ji!

Splétač snů - tak se jmenuje kniha básniček, uspávanek, od Šárky Pospíšilové. Je doporučena pro děti od dvou do osmi let, ale ani má devatenáctiměsíční dcera knihou nepohrdla. Bezpochyby první, co mě zaujalo, byla obálka. Nejen o ni, ale o všechny ilustrace v knize se postarala Kateřina Jelenová. Oceňuji, že ilustrace jsou součástí každé básničky a skvěle ladí se samotným obsahem.

Splétač snů se mu říká
nad hlavou tvou
kouzelná slůvka odříká

Básničky mají za úkol to, co kniha o králíčkovi - mají pomoci dětem ve snadnějším přenesení se do říše snů a spánku. Ze své osobní zkušenosti musím doporučit, aby tuto knihu rodič nepředčítal po probdělé noci a po ještě náročnějším dni. Jinak byste mohli dopadnout jako já - nevím ani kdy a jak jsem usnula, ale probudila jsem se, když mě mladší dcera začala hladit po obličeji a starší na mě nevěřícně valila oči s otázkou, že snad přece nespím. Já?! Samozřejmě že ne. Takže u nás první čtení zabralo hlavně na mě, děti usnuly až dlouho po dočtení celé knížečky.

Ptáte se, jak je možné, že jsme během chvíle zvládly přečíst celou knížku? Splétač snů se stává z patnácti uspávanek různého rozsahu, dohromady osmdesát stran, což není mnoho. Do toho ještě dvě zvědavé děti, které vás pobízí v tom, abyste četli dále (po předchozím krátkém šlofíku máte samozřejmě energie na rozdávání, takže začnete číst jak jinak než hezky od první stránky; avšak s tím rozdílem, že teď si řeknete, že ty oči necháte za každou cenu otevřené) a máte chvíli o zábavu postaráno.

Uspávánky (básničky) jsou psány tzv. volným veršem, kdy autorka vůbec nepoužila interpunkci a počáteční velká písmena. Musím přiznat, že mně osobně dělalo trochu problém si na to při čtení zvyknout. Místy bylo v básních poznat, že autorka je v procesu učení se. Je zcela jisté, že čím více toho napíše, tím lepší dílo to bude.

Oceňuji, že v básních je zakomponován strach, noční můry, tma a věci, kterých se děti obecně bojí. Zde jim autorka vysvětluje, že v podstatě není čeho - za to jsem velmi vděčná, protože v dnešní době je třeba děti zbytečně nestrašit, ale naopak - být jim nápomocen při minimalizování jejich strachu a podporování sebedůvěry.

Nejvíce se mi líbila básnička totožného názvu jako knížečka samotná. Ta nám vysvětluje, že Splétač snů je kouzelná osoba, která nám pomáhá s usínáním a on je tím, kdo nám zařídí, o čem se nám v noci bude zdát. Mé starší dceři nejvíce učarovala ta s názvem Ovčí stádo. Nejen z toho důvodu, že má ráda ovce, ale proto, že kolikrát jsme je spolu v noci počítaly. Za mladší dceru se vyjádřím tak, že tu zajímalo a i nezajímalo vše, a to nejen v knize, ale i okolo.

Na hodnocení musím ubrat kvůli již zmíněné absenci interpunkce. Mně tam prostě scházela. Navíc je celkem složité si tuto knihu pořídit - dá se sehnat jen přes stránky knihy, což si myslím, že je vcelku nešťastné, protože ne velký okruh čtenářů o ní ví. Pokud plánujete koupi knihy, je v prodeji i s tematickými relaxačními omalovánkami, což si myslím, že ocení nejen děti, ale stejně tak i rodiče.

Upřímně se těším na nějakou další autorčinu knihu, kterou si nenechám ujít, protože jsem zvědavá na její rozvoj ve psaní.