Slova můžou být i nebezpečná...

recenze

Čtenářka (2018) 3 z 5 / simi28
Čtenářka

Autor : Traci Chee
Rok vydání : 2018
Nakladatelství : Fragment
Počet stran : 403
Originální název : The Reader

Čtenářka je již díky svému grafickému zpracování výjimečná kniha. Snad každého na první pohled zaujme nádhernou zlatavou obálkou, které ta originální nesahá ani po kotníky.

Hlavní hrdinka se jmenuje Sefia. Poté, co byl její otec brutálně zavražděn, se ukrývala s tetou Nin v lese. Ta ji učila, jak správně lovit, skrývat se, dokonce i krást.
Když se ale Sefia stane svědkem Ninina únosu, obrátí se jí život naruby. A v hlavě má jediné, touhu po pomstě.

Dva týdny před šestnáctými narozeninami najde záhadný hranatý předmět celý z papíru. Uvnitř nachází jen znaky připomínající černou krajku.
Po horlivém listování zjistí, že ty znaky mají jméno, slova. A ta jako jedna z mála lidí umí přečíst.

Následně zachrání jednoho němého kluka před krutým zacházením, dá mu jméno Lučištník a společně se vrhají na záchranu nejen Nin, ale i sebe samých...

Jak jsem již zmínila, tato kniha se tváří díky své vizuální stránce naprosto dokonale. Je však i samotný příběh tak dobrý, jak bychom očekávali?

Střídají se zde kapitoly z pohledu Sefie, čtenáře Lona, vražedné Druhé, záhadné Tenin a kapitána Rákose.

Čtenářka je opravdu zajímavá kniha s originálním příběhem. Oceňovala jsem, jak to autorka měla dobře promyšlené. Nejdříve jsem nechápala, proč je tolik kapitol věnováno jiným postavám, ale musím vás ujistit, že se na konci odhalí, jak jsou všichni ve skutečnosti propojeni.

Na druhou stranu mi některé pasáže přišly velmi rozvleklé a nezáživné. Často jsem se ztrácela a musela jsem něco číst dvakrát. Podle mě si tato kniha nedokáže vybudovat napětí a udržet čtenářovu pozornost, což je škoda, protože námět se opravdu povedl.

Postavy byly neuvěřitelně ploché, nudné a nedodělané. Žádnou jsem si neoblíbila, a tak mě vlastně ani nezajímalo, jak dopadnou.

Konec je neskutečně otevřený, aby nalákal na prokračování. I přesto nevím, zda si chci přečíst ještě další díl. Z tohoto mám zkrátka takové rozporuplné pocity.

Závěrečné hodnocení : 58%