Sci-fi s psychologickými prvky

recenze

Dávné ozvěny (1997) 5 z 5 / Jackelin
Dávné ozvěny

Dávné ozvěny je další kniha od mého oblíbeného autora Roberta Holdstocka. Kniha vypráví příběh Jacka Chatwina, který již od dětství míval velmi živé vize. Vídal lidi z doby dávno minulé. Jeho vidinový stav na něm byl znatelný i pro okolí – „vypouštěl“ vůni lesa, mluvil z cesty, … Vidění se s ním nesou až do dospělosti a zasáhnou i do Jackova reálného světa.

Ačkoliv tato kniha nepatří do série Les mytág, jediné čím se vyčleňuje je to, že se neodehrává v Ryhopském lese.
Pokud jste již dříve četli nějakou „Holdstockovku“, můžete i zde spatřit klasické rysy jeho psaní – složitější pasáže, mytologické motivy, originální přirovnání, …

"Všechno nežije věčně. Ale nic neumírá navždycky."

Kdybych měla charakterizovat žánr knihy, řekla bych, že se jedná o sci-fi s psychologickými prvky. Autor v knize popisuje vztah muž-žena a rodič-dítě, což je u holdstockovy tvorby taktéž velmi časté. Je vidět, že o toto téma se opravdu zajímal a možná mu bylo dosti blízké.
Postavy jsou výborně propracované – všechny jejich problémy, chyby, přednosti, reakce i chování.

Kniha se mi četla velmi snadno (i když lidem, kteří nejsou zvyklí na styl holdstockova psaní, by mohla zprvu dělat potíže). Dokonale jsem se vžila do děje a byla jsem zvědavá, jak vše dopadne.

Myslím si, že každý, kdo o sobě prohlašuje, že je fanouškem sci-fi, by měl alespoň jednou za život sáhnout po některé z knih Roberta Holdstocka. Je to autor vskutku výjimečný a rozhodně by si zasloužil více pozornosti.