Sami proti produ

recenze

Eleanor & Park (2014) 5 z 5 / ciniminisek
Eleanor & Park

Kniha, jež je srovnávaná s bestsellery Johna Greena. Kniha, která donutí člověka přemýšlet. Kniha, jež vaše srdce nenechá chladným. To je Eleanor a Park z pera autorky Rainbow Roowellové.

Mladá dívka Eleanor pochází z rozbité rodiny, kde k násilí nemají daleko. O pokoj se dělí se sourozenci a obyčejná věc, jako je šampón, je potřebou, kterou si nemůžou dovolit. Naopak Park má klidné a milující se rodiče a dokonce i prarodiče. Matka je kadeřnice celého města, tudíž šampónů mají dostatek. Eleanor je při těle, Park hubeňour. Ona je stydlivá a bez přátel, on jich má kolem sebe dost. Tyto dva mladé lidi nespojuje vůbec nic, pouze škola, jíž oba dva navštěvují.

Začíná to uvolněným sedadlem v autobuse. Park se obává všeho, co by o něm mohli lidé ze školy říkat, přesto cizinku divného zjevu vedle sebe posadí. Tím započne příběh o dvou odlišných lidech, kteří postupně zjišťují, že Amor má někdy zvláštní smysl po humor a oni dva mu ho baští.

Spisovatelku Rainbow Rowellovou celý svět srovnává s již zmiňovaným J. Greenem. Škatulkování nemá nikdo z nás rád, ovšem v tomto případě se domnívám, že to není urážka, ale čest. Autorčin styl psaní je výjimečný, stejně tak, jako jejího mužského kolegy. Jak sama říká, ráda píše o lidech, kteří moc mluví a dokáží uznat svou vlastní vinu. Jednou takovou knihou je právě Eleanor a Park z produkce nakladatelství Yoli.

Když začínáte číst příběh, jenž je všude známý a dokonce srovnávaný s neméně oblíbeným titulem, tak se předpojatosti zkrátka nevyhnete. Masitá reklama, pro člověka jako jsem já, je naopak přítěž, než chuť si knihu přečíst. Nakonec mě zvědavost přeci jen donutila a já knihu vzala do ruky.

Při počátečním čtení jistě nejednomu čtenáři hlavou proběhne, že na tomto příběhu není nic ojedinělého. Ale postupem času svůj názor mění, jelikož Eleanor a Park bychom mohli nazvat více slovy, ale duplicita to jistě není.

Třebaže je děj po celou dobu pochmurný, čte se lehce a dokonce obdivně. Autorka dokázala vykreslit chmury obyčejného života, ale i radosti s tím spojené. Dospívání není jednoduché a v této knize už vůbec ne, přesto je čtenáři vykresleno dopodrobna a hlavně správně. Pomalu, intenzivně a nečekaně. Tak jako láska mezi mladými lidmi. Napomáhají tomu také hlavní postavy, jež se v příběhu střídají. Tudíž třetí osobou vykreslené myšlenky i pocity obou zúčastněných.

Hlavní aktéři Eleanor s Parkem si mé srdce získali okamžitě a věřím, že nejsem jediný čtenář, který si tuto dvojici oblíbil. Jejich surovost a obyčej napomáhají k neotřelosti příběhu. A ač se to tak může zdát, kniha není přesládlá, dokonce je cítit po kyselém. Jsem možná výjimka z těch, co si něco podobného myslí, ale celou knihu beru z pohledu nejen první postupně vzkvétající lásky, ale i z pohledu rodiče, který přemýšlí, nad štěstím svých dětí. A jsem také člověk s nadhledem, který ví, že láska je trpká a nebezpečná. Že naivita k mladému věku sice patří, ale i o deset let později, stále děláme, že ji nevidíme. Někdo by se až divil, co může jediná kniha vyvolat za pocity.

Eleanor a Park má miliony obdivovatelů a já sama se k nim hrdě přidávám. Třebaže jsem z příběhu čerpala trochu jiné emoce než ostatní, nemění to nic na tom, že čtení jsem si užila a věřím, že si ho užijete také. Rainbow Rowellová stvořila dokonalé dílo zasloužíc si pozornost.

V blízké době nakladatelství Yoli připravuje další titul s názvem Fangirl. Budu se těšit a doufat, že nás příběh, ani autorka nezklame.