Sága z doby husitské

recenze

Husitská epopej. V, 1450-1460 - za časů Ladislava Pohrobka (2017) / Ivuska.09
Husitská epopej. V, 1450-1460 - za časů Ladislava Pohrobka

Nakladatelství MOBA vydalo před několika dny již pátý díl Husitské epopeje. Tentokrát Vlastimil Vondruška detailně vypráví o letech 1450-1460, tedy o době, kdy se českého trůnu ujal Ladislav Pohrobek a po jeho brzké smrti Jiří z Poděbrad.

Musím říct, že mi chvíli trvalo, než jsem jeho dílu přišla na chuť. Možná to bude pro někoho trochu úsměvné, ale k Vondruškově historické beletrii (mám na mysli zejména Přemyslovskou a Husitskou epopej) jsem se dostala až díky jeho příběhům s Fiorellou (občas není špatné přečíst si nějakou knihu určenou dětem). Teprve v ní jsem objevila kouzlo ve stylu autorova psaní a zájmu v historii, jež má v této sérii opravdu nenásilnou formu, a pustila se do Husitské epopeje, která je pro mě vrcholem jeho tvorby. Myslím, že neexistuje jiný autor historické beletrie, jehož knihy bych četla s takovým nadšením. Vlastně si nejsem jistá, zda bych byla jiná takto odborná díla z oblasti historie vůbec ochotná číst. Spíše bych je zaklapla po pár stranách.

Vlastimil Vondruška je zkrátka odborníkem na svém místě, který umí o naší české historii skvěle psát takovým způsobem, aby zaujal. Nečekejte žádnou učebnici či encyklopedii, protože epopeje jsou prostě romány. Jeho literární styl se za dobu, po kterou svá díla již vydává, dostatečně vytříbil. A i když píše o odborných tématech, pro mě je v něm určitá lehkost a především čtivost (tu nesnižuje ani vysoký počet stran). Asi je nám všem jasné, že Husitská epopej nenadchne jakéhokoli čtenáře. Pokud však máte zálibu v historii obecně nebo v tomto konkrétním období, pak vám knihu jednoznačně doporučuji. Občas se možná budete ztrácet v neustále se rozvíjejícím rodokmenu, na druhou stranu bez toho by to asi nešlo a není nic jednoduššího, než si případně některé informace, ve kterých se úplně neorientujete, někde dohledat.

Odbornost tohoto autora si absolutně netroufám zpochybňovat a mé znalosti historie nedosahují takové úrovně, abych mohla posoudit, zda se už v pátém díle Husitské epopeje vyskytují nějaké faktické chyby. Pro mě je tato série velmi poučná a lituji, že jsem autorova díla nezačala číst už dříve - měla bych mnohem větší přehled o naší historii, což se v rámci všeobecného přehledu určitě nikdy neztratí.