Psychosomatický rádce pro rodiče

recenze

Když děti často stůňou (2016) / sylva6667
Když děti často stůňou

Když děti často stůňou?
Poutavě napsaná kniha Hanse Hopfa nakladatelství Portál seznámí rodiče s psychosomatickým pozadím dětských nemocí.
Ne vždy totiž za nemoc mohou pouze bacily, ale jak vysvětluje kniha, často se jedná o obranou reakci těla na určitou situaci, se kterou si dětská psychika neumí jinak poradit.
Tato kniha je skvělým rádcem pro rodiče, kteří díky ní mohou nahlédnout do dětské duše a pomoci tak dítěti překonat obtíže. Knihu však doporučuji každému, koho zajímá propojení těla a mysli, a reakce těla na obtížné životní situace.
Kniha se dobře čte, je členěna do přehledných kapitol, z nichž každá se zaměřuje na jinou situaci. Autor zde na krátkých příbězích jasně ilustruje pozadí dětských nemocí a úrazů.

Pohled všech byl zcela jasně zaměřen na symptomy, nemoc byla vnímána jako nepřítel, kterého je třeba zahubit. Bezmoc z toho, že se symptomy u Matthiase nedaří odstranit, vedla k rozezlení, které bylo zmírněno až ve chvíli, kdy ,,nepřítel“ dostal jméno. A diagnóza musela proto znít pokud možno exoticky- ,,Kawasakiho nemoc“.

Mluví i o problému pobytu malého dítěte v nemocnici a vlivu na jeho psychiku. Situace se dle autora lepší, stále je třeba více cvičit schopnost empatie s malými pacienty.

Knihu doporučuji a věřím, že vám bude dobrým rádcem.