Proměna Doriana Graye v zrůdu

recenze

Obraz Doriana Graye (2011) 5 z 5 / Fantýna
Obraz Doriana Graye

V tomto díle se setkáváme s mladým a krásným Dorianem Grayem, který přijíždí do Londýna. Jeho krásy si všimne i malíř Basil Hallward, a proto se ho rozhodne namalovat.

Dorian Gray se seznámí s lordem Henrym, jenž má na něj špatný vliv.

Jakmile Basil obraz dokončí, tak je tím tím Dorian uchvácen, až sei myslí, že ho vystihuje, a přeje si, aby byl pořád mladý a obraz místo něj stárl, a zachycoval jeho změnu po duševní stránce.

Nikdo ani Dorian netušili, že se přání naplní.

Po nějaké době se Dorian seznámí a zamiluje do Sibyli Vanové, divadelní herečky, která kvůli jeho chování spáchá sebevraždu.

Po tomto činu se obraz poprvé změní a Dorianovi dochází, že se jeho přání plní.

Jednoho dne Dorian nožem několikrát probodne Basila Hallwarda, malíře a přítele Doriana.

Následně jeho hříchů přibývá a obraz se více "mění" na nelidskou zrůdu.

Následně ho začne trápit halucinacejím zavražděných lidí, jejich hlasy ho volají k nim a výčitky svědomí.

Ve vzteku, zoufalství a díky zestárlému příteli lordu Henrymu Dorian probodne obraz stejným nožem, co zabil Basila Hallwarda. Najednou se Dorianovo přání zlomí a k zemi mrtev padá zakrvácený šeredný stařec. Obraz se zase vrátil do původního stavu, kde byl Dorian namalovaný coby krásný, čistý a mladý muž.

Kniha má velmi zajímavý děj, protože může vysledovat dekadenci, hlavního hrdiny, kdy se spočátku jedná o nezkušeného mladíka, později žije nezávazným životem, protože se to naučil od lorda Henryho. O několik let později Dorian začne litovat svého chování, aodsuzuje lorda Henryho, a zároveň se Dorian snaží o dobré chování. Nakonec se roznodne, že zabije svojí duši a tím pádem i sám sebe.

Dále v tomto díle najdeme symbolismus. Mezi symboly patří lord Henry, který představuje největší zlo, protože učí Doriana takovému chování, které chce mít on sám, ale nejde mu to. Dále je tu obraz vyjadřující klamnou vidinu reality. Může se jednat o dobrou i zlou.

Myslím si, že je to dobré dílo. Taky je to dobré dílo i k maturitě, protože se člověk u něj může rozpovídat o chování Doriana, jak je ovlivněný společností.

Babouš
19.02.2016

Já vím, že je Dorian Gray klasika, ale stejně mi nepřijde ok v recenzi popisovat rozuzlení děje. Spíš bych se příště zaměřil na svůj vlastní rozbor než na podrobný popis zápletky ;)

ThrisaManx
18.02.2016

Ty chyby v textu jsou velmi rušivé. Několik gramatických chyb, chybějící nebo přebytečné čárky a překliky. Díky tomu se tvá recenze, která je beztak nezáživná a psána nezajímavě a špatně, nedá dočíst až do konce. Tímto nechci nijak narážet na Tebe, nebo Tě nějak urážet. Pouze jsem ti poskytla zpětnou vazbu.

Kacitr
18.02.2016

Skvělá recenze ;) Souhlasím, Dorian Gray je úžasná kniha. Já sama ji četla právě coby povinnou četbu a jsem za to neskutečně ráda, neboť kdoví kdy jindy bych se ke knize dostala :)