Před šílencem Bůh děti neochrání

recenze

Ztracené děti (2017) 5 z 5 / a.k
Ztracené děti

„Becca vždycky věděla, že její život skončí tragicky a navíc, že zemře mladá.“

Kate Burkholderová slouží už tři roky jako náčelnice policejního oddělení v Painters Millu. Narodila se amišským rodičům na místní farmě, kde žila bez elektřiny i motorových vozidel až do svých 14 let. Po násilném činu, který si prožila na vlastní kůži, opustila amišskou komunitu a začala si budovat kariéru u policie. Má za sebou už několik úspěšně vyřešených případů, při kterých si získala prestiž u svých kolegů.

Po jedné z jejich nočních služeb je odvolána k vyřešení roztržky mezi místní mládeží. A hned nato ji kontaktuje John Tomasetti, agent ohijského Úřadu pro kriminální vyšetřování v Clevelandu s pozváním, aby se zapojila jako konzultantka v novém případu. S Johnem se znají už nějakou dobu. Seznámili se, když nastoupila na služebnu a řešila svůj první složitý případ v roli policejní náčelnice. Případ, který byl o to těžší, že v něm bylo osobní spojení s vrahem a při vyšetřování si sáhla až na dno. S Johnem se stali spojenci, přáteli a později i milenci.

John se svým týmem v Clevelandu řeší zmizení dvou mladých amišek. Vzhledem k tomu, jaká propast zeje mezi amišskou komunitou a zbytkem Američanů, je Katein původ včetně znalosti pensylvánské holandštiny bezpochyby důležitý pro práci při vyšetřování a kontaktu s amišskými rodinami.

Kate neváhá a nabídku konzultantky přijímá. Při přesunu do Clevelandu se dozvídá o zmizení další amišské dívky. Protože je při případech pohřešování osob klíčových prvních 48 hodin, okamžitě s Johnem zahájí pátrání. Databáze pohřešovaných osob mimo okres odhalí další ztracené amišské dívky. Pátrání je složité. Kate s Johnem nenacházejí pohřešované ani motiv. Žádné tělo. Neví, proti čemu stojí. Nejsou si ani jistí, zda-li opravdu ví o všech ztracených amišských dětech? Amišové chtějí vždy takovou situaci zvládnout sami, některým strach nedá spát a spojí se s úřady. Pořád ale existuje velká část amišů, kteří jsou přesvědčeni, že se o ně postará Bůh.

První záblesk posunu v případu je nalezení zaschlé krvavé louže na silnici nedaleko bydliště jedné z dívek. Auto tady sice mohlo srazit zvěř, ale test ukazuje, že krev je lidská… Nedlouho poté místní rybář objeví tělo mrtvého amišského děvčete zapletené v kořenech stromu u břehu potoka. Kate s Johnem usilovně hledají motiv i pachatele. Kdo unáší amišské děti? Jaký má k tomu motiv?

Kniha Ztracené děti je 4. v pořadí série Kate Burkholderová. Už v knize s prvním případem mě velice mile překvapil styl psaní. Knížky jsou psané v 3. osobě s velmi působivými pasážemi v ich formě, kdy pohled Kate nás přímo vtahuje do děje.

Tato knížka i ostatní ze série se dají určitě číst i jako samostatné detektivní případy. Temná minulost hlavních postav Kate i Johna je zde vždy poctivě zmíněna a vysvětlena. K lepšímu vychutnání vztahu mezi Kate a Johnem ovšem doporučuji přečíst všechny díly série.

Líbí se mi elektrizující napětí mezi těmito postavami. Po ošemetném začátku, několika srážkách než se z nich stali přátelé až do současnosti, kdy jim vztahy moc nejdou, komunikace vázne, zvláště když mají mluvit o svých pocitech. John Tomasetti ztratil ženu a dvě děti a tato jeho minulost se odráží i v jeho chování. Pro Kate zůstává jeho osobnost záhadná a nedotknutelná.

Vlastní příběh se mi zpočátku jevil jako všední, nevěřila jsem, že bude dosahovat úrovně předchozích případů. Opak je pravdou. Zase jsem měla možnost nechat se strhnout napínavým rozuzlením.

Už teď se těším na další případy!

Ztracené děti Ztracené děti Linda Castillo

Kate Burkholderová, policejní náčelnice v ohijském městečku Painters Mill, pomáhá kriminalistům při hledání zmizelých amišských děvčat. Jenže scházejí jakékoliv indicie, starosvětská komunita Amišů je skoupá na informace a situace... více