Pravá láska je jen jednou za život, nemyslíte?

recenze

Jediné pravé lásky (2017) 5 z 5 / LibraryGirl
Jediné pravé lásky

Vezmete za kliku a nad vámi cikne zvonek, vstoupíte dovnitř a pozdravíte. Tak jste tady, ve svém oblíbeném knihkupectví. Jdete mezi poličky s knihami, a myslíte si, že tam bude něco nového a zajímavého, co by se vám mohlo líbit. Očima přejíždíte názvy knih a čekáte, která vás zaujme. A pak ji uvidíte. Berete ji do ruky a čtete obsah, listujete, prohlížíte, hodnotíte. Cítíte, že srdce už se do ní zamilovalo, ale rozum říká nespěchej a přemýšlej - má to cenu tento příběh vůbec číst? Po několika minutách docházíte k verdiktu, tuto knihu si přečtu. A to se také stane. Srdce má silnější hlas než rozum, aspoň tentokrát.

Hlavními postavami nádherného příběhu jsou Emma Blairová a Jesse Lerner, kteří se seznámili na střední škole, Emma byla zamilovaná do Jesse, co si pamatuje. Jesse měl předurčeno stát se profesionálním plavcem a překonávat světové rekordy, Emma měla po škole nastoupit do rodinného knihkupectví. Takto si to přáli jejich rodiče, ale oba toužili utéct z rodného města. Chtěli cestovat a poznávat svět, hlavně nezůstat na jednom místě moc dlouho. Jejich sny se jim postupně plnily. Vzali se a hurá do světa. Emma se stala redaktorkou blogu o cestování a Jesse natáčel přírodopisné dokumenty. Ale tři sta šedesát čtyři dní po svatbě Jesse zmizel. Odletěl natáčet film na Aljašku a jeho helikoptéra havarovala, nikdo nepřežil a Jesse prohlásili za mrtvého.

Představila jsem si, jak letí v malém letadle, přistává na ostrově, skáče do helikoptéry a už za okamžik uvidí ledovec tak velký, že se mu zastaví dech.

Můj manžel, moje jediná pravá láska…
Zmizel.

Samotný příběh je rozdělen do několika fází. Poznáváte, čím vším si Emma prochází a jak se s tím pere. Vypravěčkou je sama Emma, takže nemůžeme vidět, jak ostatní postavy vidí to, co se v knize odehrává, což byla někdy škoda. Přesto je to moc krásné vyprávění, Emma mi hned přirostla k srdci. Je to vyloženě kladná postava, ale nebojí se přiznat své chyby a slabosti, pro mě byla velmi lidská, uvěřitelná a živá. Líbilo se mi, jak v sobě našla sílu jít dál, i když ji velmi bolelo to, co prožívala. A pak se najde někdo, kdo vám pomůže tyto bolesti překonat. Díky této osobě si uvědomíte, že zbytek života nemusíte přežít v bolesti a smutku, ale skutečně prožít a vychutnat.

Když přijdete o toho, koho milujete, jen stěží si představíte, že se někdy budete cítit líp. Že se vám jednoho dne podaří mít dobrou náladu jen proto, že je hezky nebo že si barman v kavárně na rohu zapamatoval vaši objednávku.
Ale stane se to.

Emma se rozhodne prožít svůj život. Dát lásce druhou šanci, ale není to tak, že by na Jesse zapomněla. Miluje ho pořád, v jejím srdci zůstane navždy, ale není tady. Ten život, který si spolu vysnili, nežijí. Potkává svého kamaráda ze školy a postupně se s ním sbližuje. Mají dokonce před svatbou, ale…

Hlas, který v telefonu slyším, bych poznala kdykoli a kdekoli – je to hlas, který ke mně mluvil den co den celé roky.

Četbu jsem si velmi užila, je to opravdu jedna z knih, které si moc ráda přečtu znova. Příběh je velmi jednoduchý, ale dobře zpracovaný. Líbilo se mi sledovat, čím si hrdinka procházela a jak jí ostatní ovlivňovali nebo jinak pomáhali. Emmu, Jesse a další postavy si prostě musíte zamilovat, nedá se tomu ubránit.

Je to romantický a něžný příběh, při kterém se budete usmívat a trošku plakat. Kniha je jedinečným příběhem, který vás chytí a nepustí. Doporučuji!

Považuji za dobré znamení, že se ukázalo, že je naše láska spíš silnější než slábnoucí...