Pozor! Tato kniha je biologická zbraň…

recenze

Ostrov Antrax (2013) 4 z 5 / DriftBooks
Ostrov Antrax

(oficiální anotace) John Corey, detektiv z oddělení vražd newyorské policie, se po zranění ve službě zotavuje ve venkovském domě svého strýce na Long Islandu. Právě v té době zde dojde k vraždě atraktivního manželského páru, s nímž Johna pojí přátelské vazby. Oba manželé pracovali jako biologové ve výzkumném zařízení na Plum Islandu, o němž kolují fámy, že se tam ve skutečnosti vyrábějí zbraně pro biologickou válku. Najednou to začíná vypadat, že lokální případ dvojnásobné vraždy by mohl mít otřesné globální důsledky, což Coreyho přivádí k nebezpečnému hledání tajemství, která skrývá Plum Island…

Titul se držel v žebříčku nejprodávanějších knih v USA na prvním místě po dobu dlouhých pěti týdnů.

Než začnete tuto knihu číst, doporučuji vám pořídit si vlastní soupravu  OPZHN (ochranu proti zbraním hromadného ničení). Případně zalovte ve skříni a vytáhněte staré pomalované „žebradlo“ s plynovou maskou, nakupte chirurgické rukavice a tabletky na úpravu kontaminované vody. Mezi řádky se totiž skrývají spory sněti slezinné, v písmenech je zakódovaná ebola, z věčných keců detektiva Johna Coreyeho dostanete kopřivku a na závěr si k tomu všemu ještě uženete mořskou nemoc. Vystrašil jsem vás? Tak to mě těší. Velmi dobře si rozmyslete, jestli se do této tlusté knihy začtete, protože se vám nebude chtít přestat…

Kniha Ostrov Antrax, kterou vydalo nakladatelství Kniha Zlín, je důkazem toho, jak je důležité pro autora a pro knihu samotnou mít dobrého nakladatele. Říkám to proto, že s příchodem e-knih se na internetu rozhořela debata o tom, zda je nutné nějakého nakladatele mít, že si autoři přeci dokážou vydat své knihy sami, a že nakladatelé jsou „paraziti“, co okrádají jak spisovatele, tak čtenáře. Chápu, že se v případě e-knih jedná o malinko jiný trh, ale princip je stejný. Dostat dobrou knihu mezi čtenáře není vůbec jednoduché a málokdy platí, že to dobré se prodává samo.

Kniha Zlín znovu ukazuje, že umí úspěšně resuscitovat to, co trhem prošlo bez povšimnutí díky odfláknuté práci jiného nakladatele.  Dokázali to s Joem Nesbøm a nyní to určitě dokážou i s Nelsonem DeMillem.

Jeho knihy totiž nejsou na českém trhu novinkou, ale pamatujete si je? Zaujaly vás? Četli jste je? Já myslím, že spíše ne. Vyšlo jich několik na konci devadesátých let pod hlavičkou několika nakladatelství, v nevábných obalech, bez jakékoliv mediální podpory, skoro bez povšimnutí.  Samotný Ostrov Antrax vyšel v roce 1998 pod názvem Nebezpečný ostrov (Alpress), ovšem ořezaný o 170 stránek textu. Nové vydání má chytlavou obálku, velmi dobrou podporu (jak už jsme u tohoto nakladatelského domu zvyklí), a hlavně vychází v zrevidovaném nezkráceném překladu. Máte tak možnost si užít tohoto trochu upovídaného spisovatele takříkajíc „v plné palbě“.

Ačkoliv by se tedy podle názvu a podle mého malinko expresivního úvodu mohlo zdát, že vás čeká další novodobý dystopický román, plný teroristických hrozeb, biologických zbraní, krve a milionů mrtvých opak je pravdou. Kniha Ostrov Antrax (Plum Island) je detektivka jako ze staré školy. Detektiv John Corey je další do party nezávislých a nezkrotných tvrďáků typu Phila Marlowa. Staromilsky zábavný ovšem s názory, které dnešní genderový svět těžko polyká. Neomalený jako Colombo. Požitkářský jako Nero Wolf. Občas nesnesitelně ukecaný a za každou cenu vtipný. Drsně romantický.  Čestný, neústupný a jak jinak - neúplatný.

Ústředním motivem je skutečně tajuplný ostrov s ještě více tajuplnou státní laboratoří, kde se vědečtí divousové rejpou v roztodivných breberkách, co až jednou skutečně utečou, tak nám nepomůže ani Superman, ale který krom toho také skrývá něco daleko zajímavějšího, kvůli čemu se lidé vraždí již tisíce let. Zlato… Kde se tam vzalo? No to si nechte vyprávět!

Nelson DeMille je skvělým vypravěčem. Je vidět, že zná místo o kterém píše, zná jeho historii, zná lidi, kteří tam žijí a vše to umí spojit do čtivé podoby. Tu a tam je upovídaný až moc, tu a tam máte chuť hlavního hrdinu nakopat do… no však víte kam, a samotný závěr je malinko utahaný. Ale kladnému drsoňovi rádi držíte palce a slizkému záporákovi přejete spravedlivý trest. Prostě tak, jak tomu má být v dobrém příběhu.

A ještě si přihřeju svou e-polívčičku. Kniha takovýchto rozměrů (myslím počet stránek) je přímo určená k tomu státi se e-knihou. Šesti set stránková bichle se vám v tašce pěkně pronese. A proto kvituji, že Kniha Zlín je i v tomto směru průkopníkem na českém trhu. Většinu knih vydává současně v tištěné i elektronické verzi. Pokud se tedy bojíte, že by se na vás ze stránek knihy mohlo vysypat něco neidentifikovatelného bílého prášku, objednejte si raději e-knihu a předtím, než ji začnete číst ji prožeňte antivirem...

Petr Čmerda, DriftBooks