Plavba nekonečným vesmírem... a taky nekonečným zklamáním

recenze

Loď mezi hvězdami (2012) 1 z 5 / Joella
Loď mezi hvězdami

Při té spoustě pochvalných recenzí všude, kam se hnu, jsem si řekla, že už je prostě načase ukázat i druhý úhel pohledu, a tak vás tedy vítám u snad první nepochvalné recenze této knihy, na jakou můžete narazit.

Většina mladých slečen je z této knihy nadšená, takže buď jsem vadná já, nebo všichni ostatní, protože mě se to nadšení ani v nejmenším netýká. Už když jsem si tu knížku půjčovala, říkala jsem si, jestli to náhodou nebude nějaká přeslazená pitomost, ze které se mi bude vařit mozek, a bohužel jsem se nemýlila.

Začněme dějem. Celý je průhledný, nudný a zcela nezáživný, knihou se mihla jedna, možná dvě "akční" scény, při kterých jsem si říkala "Pane Bože, to byla ta autorka vážně tak zoufalá, aby tam musela hodit něco takového?" No, zjevně byla.

Konec knihy toho taky moc neobjasní, tedy až na pár věcí, které stejně už od začátku tušíte. Hlavní problém, který by ostatní asi nazvali zápletkou, přetrvává a pravděpodobně se bude řešit v dalších dílech. Tak tedy hodně štěstí.

Co se týče postav, nedokázala jsem se vžít do ani jedné z nich - Amy je věčně nespokojená, protivná, otravná husa, Syn zase sobecký, neschopný pitomec. Vážně? Řeknu vám, že mi bylo po celou knihu úplně jedno, co se jim stane, což by asi u kvalitních knih být nemělo, ne? A co se týče ostatních postav... no, víte co, já vás toho raději ušetřím.

Milostná zápletka, docela jednosměrná, řekla bych, mě prudila víc, než kdyby autorka do knihy zamotala milostný trojúhelník. (I když se docela obávám, že v průběhu příštích dvou dílů se něco takového opravdu stane). Vážně, lidi, co vám na tom přišlo tak romantického?

Stejně otravné byly pořádně nedomyšlené detaily. Jasně, vím, že postarat se, aby všechno perfektně sedělo, je většinou nadlidský úkol a jelikož se v každé knize vždycky najde alespoň jedna drobnost, které si třeba ani nevšimnete, ale která prostě tak úplně nesedí nebo nedává smysl, naučila jsem se na nesedící maličkosti kašlat nebo si jich vůbec nevšímat. Ale tohle... Tam bylo těch drobných chyb tolik, že se to prostě ignorovat nedá.

Působilo na mě docela dětinsky, jak si autorka prostě jen tak vybájila geneticky upravené krávy, drogy, které každého oblbnou během pěti vteřin, antigravitační tunel vynalezený přímo na lodi, i když veškerá ostatní technologie je stejná, nebo ještě starší než na planetě Zemi.

A pokud jste ten typ lidí, který k smrti vytáčí používání odporných slangových slov, hodně dobře psychicky se obrňte. Výrazů jako xakru, úža nebo chucpe se totiž nezbavíte, to mi věřte.

Já tedy vážně nevím, jestli se mnou něco není, protože z téhle knihy jsem už nemohla být více zklamaná. Každopádně doporučuji, abyste si ji přečetli sami a udělali si vlastní názor - třeba si toho odnesete víc než já a zjistíte, že to není takový horor, jak popisuju ;)

Joella
10.09.2016

To jsme na tom stejně, byla jsem neskutečně zklamaná, a to má ta kniha tolik kladných ohodnocení!
Děkuji za komentář :))

Lenka.Vílka
10.09.2016

Vzdala jsem snahu pochopit, v čem ta kniha má být podle všech tak dokonalá.

Joella
26.08.2016

Naprosto ti rozumím, jsem ráda, že má někdo další stejný názor :)) Tvá kamarádka má pravdu, jediné, o co jsi přišla, jsou zbytečné vrásky a touha mrštit tou knihou proti stěně :D
Děkuji za komentář :))

skodovavera
26.08.2016

Já to ani nedočetla, vadila mi nedomyšlenost celé knihy - loď velká jako celé město, nekonečné zdroje vody, zvířata i lidé žijící bez slunečního svitu, aniž by se nezbláznili... A to je myslím všeho všude jen prvních čtyřicet stránek, kamarádka říkala, že zbytek je snad ještě horší.