Pátrání po dívce, která nemá žít

recenze

Dívka v modrém plášti (2017) 4 z 5 / ilosek
Dívka v modrém plášti

Druhá světová válka není veselé období a knihy s touto tématikou nemůžeme číst, když potřebujeme povzbudit, nebo si přečíst něco pohodového. Smutek, strach, zoufalost číhá na každé stránce a zasahuje čtenáře každým okamžikem. A jiné to není ani s Dívkou v modrém plášti, která nás přenese do zničeného Amsterdamu, kde jsou židé vyvražďováni v obrovském množství.

Ocitáme se v roce 1943 v Amsterdamu, kde začínají velké vyvražďovací akce židů. Mladá Hanneke díky svému talentu hledat věci na černém trhu, přežívá relativně dobře, jak jen to ve válce jde. Jednou při donášce zboží ji její pravidelná zákaznice pořádá o pomoc. Nemá najít věc, ale osobu. Židovku. Hanneke se prvně zdráhá, ale nakonec ji to nedá a pustí se do pátrání, které ji zavede do nebezpečných situací, kvůli kterým by mohla přijít o život.

Pustit se do psaní příběhu, který se odehrává za války, není nic lehkého. Autor si musí uvědomit všechny okolnosti, slavné okamžiky, data, styl a mluvení doby, dokonce musí zachytit i správné myšlenky. Čtenář musí prožívat zoufalství spolu s hlavními hrdiny, ale musí najít i malé střípky štěstí, které hledali prostí občané v maličkostech. A to se autorce povedlo jen napůl.

Musím ji pochválit, jak měla skvěle zjištěné informace o průběhu války s Amsterdamu a držela se dohledatelných faktů, které na konci knihy i pěkně shrnula. Ale velký mínus má za atmosféru. Jde poznat, že lidé zde byli vážně zoufalí a plní bolesti, ale nepříliš to působí na čtenáře. Po celou dobu jsem si připadala spíše jako nezúčastněný pozorovatel, než jako součást děje.

Nemůžu si to odpustit, ale další výtka patří k celému příběhu jako takovému. Kde je nějaká akce, napětí a celkově pořádná zápletka? Celá kniha je psána spíše jako popis, než román. Jen jedinkrát jsem napětím zadržela dech, což je málo na tři sta stránkovou knihu.

Malé plus však autorka dostane za postavy, které jsou vykresleny skvěle, ale bohužel to nemůže zpravit celkový dojem. Určitě nelituji, že jsem si knihu přečetla, protože málokdo píše o Amsterdamu, ale doporučovat ji nebudu, protože na trhu máme mnohem více kvalitnější četby ve stejném duchu.