Odkrývání tajemstvích z minulosti

recenze

Čtyřka: Divergentní povídky (2014) 5 z 5 / Rose18
Čtyřka: Divergentní povídky

Je těžko uvěřitelné, že ještě než se Čtyřka vůbec dostal do frakce Neohrožených a stal se z něj tvrďák každým coulem, v minulosti to byl malý chlapec, který žil v neustálém strachu ze svého otce. Když přišel den jeho Obřadu volby, rozhodl se, že z Odevzdanosti uteče před svým krutým otcem k Neohroženým. Ale ani u jiné společnosti lidí to není všechno růžové, jak si zprvu myslel. I ta nejdrsnější frakce ze všech totiž skrývá temné tajemství, které by mohlo zničit současný fungující systém.

Tato povídková kniha vypráví čtyři různé příběhy o Čtyřkovi. Tři ze čtyř povídek jsou časově zařazené ještě před příběhem, který nám vypráví Tris (Divergence). V poslední zbylé povídce vystupuje i Tris, jelikož se odehrává během prvního dílu. Všechny příběhy pojednávají o věcech, které Čtyřka již letmo během celé série zmínil, ale tentokrát jdeme pořádně do hloubky a zjišťujeme, jaký vlastně dříve byl a jaké nástrahy a překážky musel překonat. Máme tak možnost dozvědět se spoustu informací, osobních tajemstvích a důležitých věcí, které se do trilogie nevešly.

Ani u těchto povídek Veronica Roth nezklamala. Čtení této knihy je velice zajímavé, protože vidět Tobiase zcela odhaleného bez jeho tvrdé skořápky se mi už asi nikdy nepoštěstí. Je pravda, že jsme měli už tu možnost ho spatřit jako jednoho z hlavních vypravěčů třetího dílu, ale ani tam se nám úplně neodkryl. I přes ty všechny skvělé, akční a pozoruhodné scény, čtení této knihy bylo svým způsobem smutné. Čtyřkovy povídky totiž v podstatě uzavírají sérii a umožňují nám tak poslední výlet do světa frakcí. Všechno ale jednou končí, i když si přejeme, aby to trvalo věčně. Na druhou stranu jsem ale ráda, že u našeho konce série mohl být právě Čtyřka.

Je úžasné pozorovat, jak se během této knihy Tobias mění na Čtyřku, jak dospívá a v neposlední řadě jak se postupně zamilovává do Tris. Z původně zakřiknutého chlapce se stal nezlomný a drsný muž, který se v mnohém podobá Beatrice. Ani v této knize nepřijdeme o jeho neodolatelnost a všechno, proč ho Tris a čtenářky tak zbožňují. Jak už jsem se zmiňovala výše, Tobiase jsme už mohli vidět jako hlavního hrdinu v Alianci, ale i tak si myslím, že mu více sedla tato kniha.

Tentokrát se konečně můžeme tváří tvář setkat s hrubým Marcusem Eatonem. Během série Divergence se sice snažil chovat jako svatoušek, ale ani tím nikdy nevymaže to, co kdysi Tobiasovi prováděl. Čtyřka nám sdělí, co všechno hrozného s otcem zažil a proč se vlastně rozhodl od něj utéct, proč změnil frakci.

Jako bonus na závěr kniha nabízí tři kraťoučké povídky z Divergence, tentokrát ale z Tobiasova pohledu. Máme tak možnost nahlédnout mu do hlavy, co si v daném momentu myslel, co cítil, a proč zareagoval, tak jak zareagoval. Všechny bonusové příběhy se týkají Tris, což lze poznat už podle názvů. Tato série povídek, které jsou v knize v podstatě navíc, je pěkné zpestření a já jsem velice ráda, že nám právě v těchto důležitých momentech pro naše dva hlavní hrdiny autorka umožnila vidět danou situaci z obou pohledů.

Obálka:
S obálkou knihy Čtyřka jsem nadmíru spokojená. Skvěle ladí k celé trilogii, jak barevně, tak i kulatým symbolem uprostřed obálky. Design knihy navíc poukazuje na jeden ze Čtyřkových strachů, což jsou výšky. Vzpomínáte si na tu slavnou scénu z Divergence, kdy lezl spolu s Tris na obří ruské kolo?

Celkové hodnocení:
Už během čtení této doplňující knihy k trilogii Divergence jsem se rozhodla, že si musím dát re-reading alespoň prvního dílu. Tak moc mě tyto Divergentní příběhy pohltily! Knihu rozhodně doporučuji číst jako poslední, jako doplňkovou věc, která vám ucelí všechny informace o této sérii. A samozřejmě přečtení těchto povídek je naprostá nutnost pro každého fanouška trilogie Divergence! Tahle kniha vážně stojí za to!

~~~

Název - Čtyřka: Divergentní povídky